Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Dacia (https://forum.4tuning.ro/307-discutii-dacia.html)
-   -   Dacia cu tractiune spate? (https://forum.4tuning.ro/307-discutii-dacia/81496-dacia-tractiune-spate.html)

AG_XX_VLO 08-06-09 23:17

Re: Dacia cu tractiune spate?
 
2 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by BH 59 FIF (Post 2391693)
Off topic: AG XX VLO, sistemul de franare cu discuri este artizanal sau au existat Aro-uri cu discuri pe spate?

Aro 10 modelul in 2 usi a fost conceput cu discuri spate motor 1.4 cute in 5

BH 59 FIF 08-06-09 23:24

Re: Dacia cu tractiune spate?
 
Asta nu stiam :) . Merci de informatie.

dj_luchian 08-06-09 23:27

Re: Dacia cu tractiune spate?
 
m-am documentat si eu depre aceasta chestiune si ce am gasit eu(pe scurt): ii sudezi o podea de 1307 si ii pui puntea spate de la renault 18 break(aka renault 18 4x4)pt ca are acelasi sistem de prindere si mai intervine si factorul calitate.
(poate ne lamureste cineva in legatura cu costul pieselor si al manoperei)
evident ca motorul va fi schimbat si atunci vei avea o masina RWD cu forma unei dacii

costul unui bmw: aprox 1000 de euro
senzatia unui drif facut de o dacia berlina : de nepretuit :D

1300rs 10-06-09 03:13

Re: Dacia cu tractiune spate?
 
S`a mai incercat asa ceva si nu tine puntea spate nici de reno nici de dacie.

dj_luchian 10-06-09 22:12

Re: Dacia cu tractiune spate?
 
toate ca toate da cum sta treaba cu omologarea

Sirius 10-06-09 23:07

Re: Dacia cu tractiune spate?
 
Quote:

Originally Posted by 1310 (Post 2391098)
doar pozele astea le mai am :P

pe ce cutie a pus baiatul ala motorul acela de calibra?

Ford_V6 11-06-09 00:12

Re: Dacia cu tractiune spate?
 
1 Attachment(s)
cutie de omega ... ce mare lucru ....

sau asa ceva ...

https://www.youtube.com/watch?v=Ch7dQVhbRT8

YakuzaXtR 11-06-09 02:54

Re: Dacia cu tractiune spate?
 
mai multe detalii despre masina se poate ? ca pana la urma despre asta vb aici ....

liwiu_evo 11-06-09 15:26

Re: Dacia cu tractiune spate?
 
Quote:

Originally Posted by Ford_V6 (Post 2397793)
cutie de omega ... ce mare lucru ....

sau asa ceva ...

https://www.youtube.com/watch?v=Ch7dQVhbRT8

cica "i-am marit puterea de 5 ori". asta nu prea o cred:D
si ce numar are: DRE(dr dre:P ) o fi attaie fan;)

REPTYLE 13-06-09 12:55

Re: Dacia cu tractiune spate?
 
Quote:

Originally Posted by dj_luchian (Post 2391732)
m-am documentat si eu depre aceasta chestiune si ce am gasit eu(pe scurt): ii sudezi o podea de 1307 si ii pui puntea spate de la renault 18 break(aka renault 18 4x4)pt ca are acelasi sistem de prindere si mai intervine si factorul calitate.
(poate ne lamureste cineva in legatura cu costul pieselor si al manoperei)
evident ca motorul va fi schimbat si atunci vei avea o masina RWD cu forma unei dacii

costul unui bmw: aprox 1000 de euro
senzatia unui drif facut de o dacia berlina : de nepretuit :D

Gresit! vei avea o dacie cu tractiune spate. O dacie, nu un bmw. Adica o masina care e facuta pentru 45cp si tractiune fata. Ce vorbesti tu sunt vise. Si nu cred ca ai luat in calcul banii pe care ii bagi, ca sa scoti o masina cu performante asemanatoare E30-ului, de ex. pe putin 2 E30-uri.
Si renaultul 18 ce putere are? ca daca tu ii pui motor de 120cp pe diferential de 60cp, la cateva plecari bruste, sau "drifturi" aduni cu magnetu piesele.
Deabia gasesti cate un R18, mai ales 4x4, asa ca e ca si cum ai cauta un motor gordini.

wsn_asf 14-06-09 03:16

Re: Dacia cu tractiune spate?
 
Daca faci modificarea respectiva poti face si masina sa reziste la caii aia,nu asta e problema,problema e ca dacia a fost facuta cu tractiune fata,are motorul amplasat foarte inainte si dupa cum vad eu este o masina mai grea de fatza.Ce vreau sa spun e ca e foarte probabil sa ti se invarta rotile de pe spate in gol.Cel mai bun ar fi sa fie 4x4 (de asa ceva vorbea SGM odata,nu mai stiu unde e comentariul respectiv facut de el).

1300rs 14-06-09 12:23

Re: Dacia cu tractiune spate?
 
Nu va mai dati cu parerea aiurea, nu exista punte spate cu grup care sa tina putere peste 100 de cai pentru dacie ! nici de papuc nici de 18 4x4... altfel se facea de mult asa ceva.

wsn_asf 14-06-09 12:34

Re: Dacia cu tractiune spate?
 
Poate omu vrea sa o faca de dus pe dealuri nu neaparat sa se dea cu ea la liniute.Cu multa munca si multi bani se poate pune orice punte vrei,da e foarte corect ce zici tu,sa iei de-a gata si sa pui pt asa ceva nu exista.

mecanicu007 14-06-09 17:58

Re: Dacia cu tractiune spate?
 
'''costul unui bmw: aprox 1000 de euro
senzatia unui drif facut de o dacia berlina : de nepretuit '''
parerea mea este ca se poate...si inca cum....dupa ce termin cu break-ul meu o sa ma apuc de asa ceva ...ca sa moara astia care zic ca nu se poate ..am deja aproape tot ce imi trebuie(specific ca puntea spate este de IFA24 ...daca nici asta nu e suficient de rezistenta atunci...si chiar se incadreaza pe caroserie perfect)

1300rs 14-06-09 18:18

Re: Dacia cu tractiune spate?
 
Daca tu crezi ca faci drift cu 60 de cai iti urez mult spor :) vorba aia nu pot sa iti distrug eu visele :)


All times are GMT +2. The time now is 10:55.

- Copyright 2024 4Tuning