![]() |
Autodelta J4 2.2 Compressor
15 Attachment(s)
Dupa mai bine de 18 luni de dezvoltare si cercetare, Autodelta anunta ca va dezvalui in cadrul unui eveniment exclusivist ce va avea loc la Yacht Harbour of Driessen, Amsterdam, o versiune supraalimentata a unei Alfa 159 2.2 JTS.
Datorita montarii unui supercharger Rotrex C30-74, puterea motorului pe benzina a crescut de la 185 la 245 cai putere, in timp ce cuplul a urcat si el de la 230Nm la 290Nm. In afara de modificarile motorului, Alfa Romeo 159 J4 2.2C a fost dotata si cu un nou sistem de suspensie, sistem performant de franare si un pachet aerodinamic. |
Re: Autodelta J4 2.2 Compressor
Cred ca se simte macar un pic compresorul:P
|
Re: Autodelta J4 2.2 Compressor
Ce putere initiala avea motorul?
|
Re: Autodelta J4 2.2 Compressor
Daca citesti cu atentie se vede: "Datorita montarii unui supercharger Rotrex C30-74, puterea motorului pe benzina a crescut de la 185 la 245 cai putere, in timp ce cuplul a urcat si el de la 230Nm la 290Nm. In afara de modificarile motorului, Alfa Romeo 159 J4 2.2C a fost dotata si cu un nou sistem de suspensie, sistem performant de franare si un pachet aerodinamic."
|
Re: Autodelta J4 2.2 Compressor
super ... dar montarea unui kit de asta s`o face numai la sediu lor sau se poate cumpara de unde vrei ...
|
Re: Autodelta J4 2.2 Compressor
alfele sunt masini frumoase in general iar acum si mai puternice :D
|
Re: Autodelta J4 2.2 Compressor
159 e oricum una din masinile cele mai frumoase din punctul meu de vedere, acum au si o versiune destul de puternica..
|
Re: Autodelta J4 2.2 Compressor
Sincer nu mi se pare sa fie o masina asa de puternica .
Sunt motoare VAG de capacitate mai mica care tunarite merg mult mai sus in privinta puterii (2.0 TFSI/230 CP) . |
Re: Autodelta J4 2.2 Compressor
O masina foarte frumoasa.. si destul de puternica, o italianca adevarata
si rudy.. lasa cu motoarele.. arata o masina VAG care nu este una sport cu asemenea performante si sa fie si tot la fel de frumoasa :) |
Re: Autodelta J4 2.2 Compressor
Corect. Au si masinile din grupul VAG punctele lor forte, insa Alfa 159 e cu singuranta mult mai frumoasa decat orice masina VAG
|
Re: Autodelta J4 2.2 Compressor
dah....da nu prea ma impresioneaza
|
Re: Autodelta J4 2.2 Compressor
Vrea sa fie un fel de GTA? Dak da mare dezamagire. Dak e doar o alta versiune arata foarte bine si e prea tare.
|
Re: Autodelta J4 2.2 Compressor
@RUDY20140TDI : pai poate motorul ala de VAG merge tunarit mai mult pt ca este turbo din start, pe cand motorul de 2.2 jts de la alfa este aspirat natural.
@criss_cars : GTA va avea un motor de 3.2 l, V6 cel putin...si va fi aspirat natural. Si GTA-ul este produs de alfa, nu de autodelta. @ozeze : kiturile autodelta sunt montate NUMAI de tehnicieni autodelta, de regula la sediul lor din londra, daca nu ma insel...si da, sunt extrem de scumpi. ON : ma streseaza faptul ca intarzie aparitia unei versiuni cu adevarat sport !!! ce-or mai astepta .. |
Re: Autodelta J4 2.2 Compressor
oricum.. la 2.2L sa ai 245 cai e ceva :)
|
Re: Autodelta J4 2.2 Compressor
super masina ... tot inainte alfa romeo !!!:D
|
| All times are GMT +2. The time now is 00:01. |
- Copyright 2026 4Tuning