Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Toyota Supra vs. Mitsubishi 3000 GT (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/8007-toyota-supra-vs-mitsubishi-3000-gt.html)

SHOGUN-A8 10-09-05 21:22

Toyota Supra vs. Mitsubishi 3000 GT
 
1 Attachment(s)
1997 Mitsubishi 3000 GT Performance & Efficiency Standard Features


-2,972 cc 3 liters 6 V front transverse engine with 91.1 mm bore, 76 mm stroke, 8.9 compression ratio, cast iron block, light alloy head, overhead cam, automatic valve adjustment and two valves per cylinder
-Premium unleaded fuel
-Fuel economy EPA highway (l/100km): 9.8
-Multi-point injection fuel system
-Main 75 liter fuel tank
-Power: 120 kW , 161 HP @ 5,500 rpm; 185 ft lb @ 4,000 rpm



1997 Toyota Supra Performance & Efficiency Standard Features



-2,997 cc 3 liters 6 in-line front longitudinal engine with 86 mm bore, 86 mm stroke, 10 compression ratio, light alloy block, light alloy head, double overhead cam and four valves per cylinder
-Unleaded fuel
-Fuel economy EPA highway (l/100km): 9.8
-Multi-point injection fuel system
-Main 70 liter fuel tank
-Power: 164 kW , 220 HP @ 5,800 rpm; 210 ft lb @ 4,800 rpm

SHOGUN-A8 10-09-05 21:22

1 Attachment(s)
:arrow:

orlando 10-09-05 21:37

clar supra...
uita-te si tu catzi cai are una si catzi cai are alta...
si in plus imi place mult mai mult supra...nu prea am vaz supra prin bucureshti dar 3000 Gt am vaz cel putzin 2... :wink:

Alexutzzz 10-09-05 22:32

ambele masini sunt absolut superbe,depinde la ce vrei tu sa le compari am vazut ca ai pus si date tehnice , ca design supra ,ca motorizare supra ,ca posibilitai de tuning supra :) amble masini pot fi duse peste 1000 cp despre supra stie toata lumea ( am citit intr o revista o sa ma uit sa va zic cat costa pentru 3000 gt) a era sa uit mitshubishi 3000gt este una si aceiasi masina cu dodge stealth

300zxtt 16-09-05 00:22

stok 3000gt vr4 arata mult mai bine,tunata supra e mai fioroasa.
stok daca sunt biturbo au de la 0 la 120km\\h aceleasi performante,supra
apoi distantandu-se mult inainte...
la fiabilitate castiga supra ,problema la 3000gt fiind cutia care cedeaza foarte repede.
castigator net SUPRA

Rolex_Logan 20-09-05 15:22

cred ca si la 3000gt masurau cuplu la 4.800 si caii la 5.600 de ture valorile ar fi fost mult mai apropiate, parerea mea

EVOLUTION8 20-09-05 15:32

Quote:

cred ca si la 3000gt masurau cuplu la 4.800 si caii la 5.600 de ture valorile ar fi fost mult mai apropiate, parerea mea
Nu crezi bine.
Puterea,respectiv cuplul date sunt la turatia unde au valoarea cea mai mare.
Depinde de fiecare motor in parte.

EVOLUTION8 20-09-05 15:35

Aici vad ca sunt comparate modelele aspirate.
La Supra raporul de compresie este de 10:1 iar la 3000 gt este de 8,9:1.
NU stiu de ce cei de la mitsubishi au ales sa faca un motor aspirat asa de decomprimat.Probabil ca sa nu se mai modifice chiulasa cand fac varianta biturbo.
Daca si motorul de mitscubishi ar fii fost comprimat la fel ca cel de Supra diferentele ar fii fost mult mai mici.

aviator 20-09-05 16:58

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"EVOLUTION8\"
Aici vad ca sunt comparate modelele aspirate.
La Supra raporul de compresie este de 10:1 iar la 3000 gt este de 8,9:1.
NU stiu de ce cei de la mitsubishi au ales sa faca un motor aspirat asa de decomprimat.Probabil ca sa nu se mai modifice chiulasa cand fac varianta biturbo.
Daca si motorul de mitscubishi ar fii fost comprimat la fel ca cel de Supra diferentele ar fii fost mult mai mici.

Cu teoria o fi bine, dar practica te ucide.

aviator 20-09-05 17:30

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"EVOLUTION8\"
Aici vad ca sunt comparate modelele aspirate.
La Supra raporul de compresie este de 10:1 iar la 3000 gt este de 8,9:1.
NU stiu de ce cei de la mitsubishi au ales sa faca un motor aspirat asa de decomprimat.Probabil ca sa nu se mai modifice chiulasa cand fac varianta biturbo.
Daca si motorul de mitscubishi ar fii fost comprimat la fel ca cel de Supra diferentele ar fii fost mult mai mici.

Tu esti prieten cu carmen aia care a dat in Sebastian si Andrei, aha incep sa va stiu cercul mizerabil.

Duruselu 23-12-05 12:26

pacat.. de 3000GT.. ca arata mai bine ca supra..dar tot 3000GT-ul il aleg :o

f1anatic 23-12-05 13:45

Pai e cam greu zic eu sa compari un FWD cu o RWD si cu o asemenea diferentza in cai putere. Plus ai uitat aspectul esentzial: GREUTATEA. Mitsu 3000 GT este o masina GREA. In plus...ar fi trebuit sa compari modelul SL (3 L V6 DOHC, 222 CP, FWD) cu respectiva Supra.

Daca ai fi ales Mitsu 3000 GT VR4 ( 3 L, V6, twin-turbo, 300 CP, awd, all-wheel-steering) cu Supra Turbo (L-6, 3liter DOHC, 320 CP, rwd) ai fi avut 2 masini comparabile ca performantze.

Asta din ce imi amintesc. Ah...ce vremuri...ce masini se faceau odata ! Astea 2, Nissan Skyline GTR (dar astea nu au fost legal vindute aici si nu stiu decit 2 , fara LHD conversion) si Subaru Impreza GT turbo...

WhiteRaven 18-02-06 21:36

Supra la orice ora. Daca e sa luam in considerare si consumul (daca e real cel de 9.8) supra are 4 valve/cilindru de unde vin si calutii in comparatie cu 3000gt si are consum apropiat sa zic, daca nu acelasi.


All times are GMT +2. The time now is 13:43.

- Copyright 2026 4Tuning