Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Manga (Pixel cars) (https://forum.4tuning.ro/541-manga-pixel-cars.html)
-   -   Sfaturi (manga) (https://forum.4tuning.ro/541-manga-pixel-cars/80063-sfaturi-manga.html)

Trickz 04-06-08 20:55

Sfaturi (manga)
 
Cateva sfaturi.

* Salvati .PNG. Jpg si celelalte formate au pierderi de calitate. De asemenea, sunt mai greu de citit (ex bmp)
* Intotdeauna creditati piesele luate.
* Aveti grija sa nu exagerati. Fiind de dimensiune mica, este mult mai usor sa gresesti.

Puteti completa cu sfaturi.

autOcty 06-06-08 00:54

Re: Sfaturi (manga)
 
cred ca ar fi bine daca ar fi un topic cu donoare pt mangacars :D ce ziceti..eu nu prea am donnoare decat cu eleroane si bumere fata :D... cum credeti

Trickz 06-06-08 10:30

Re: Sfaturi (manga)
 
pai ai putea sa cauti. ai putea sa faci singur tot ce trebe'....

kradu7 13-06-08 10:46

Re: Sfaturi (manga)
 
cum e mai bine/mai usor...sa lucram in paint sau photoshop?

Trickz 13-06-08 10:50

Re: Sfaturi (manga)
 
Cum iti este tie mai usor. In paint este mai simplu, nu ai gradients and stuff, in photoshop ai nevoie de ceva mai multa experienta, daca este primul tau contact cu photoshop..mai bine incerci paint/paint.net.

kradu7 23-06-08 17:19

Re: Sfaturi (manga)
 
Quote:

Originally Posted by Trickz (Post 1588565)
Cum iti este tie mai usor. In paint este mai simplu, nu ai gradients and stuff, in photoshop ai nevoie de ceva mai multa experienta, daca este primul tau contact cu photoshop..mai bine incerci paint/paint.net.

In photoshop am mai facut vt deci cred k am sa merg pe photoshop ....

autOcty 26-06-08 01:07

Re: Sfaturi (manga)
 
1 Attachment(s)
nu e prea potrivit topicul da altu mai potrivit nu am gasit shi mam gandit sa nu fak unu pt o intrebare! deci.....am voie sa fac un png mai mare pt battle-uri si pozele sa fie pe un background? adik in fata unui atelier de genu celui de mai jos<eventual mai ingust ca intra 2 masini acolo!>.....etc? plz raspundeti!

Trickz 26-06-08 08:45

Re: Sfaturi (manga)
 
o poza de douaj' de randuri pentru front view doar nu merge.
teoretic, ar trebui sa lucrezi pe marimea respectiva, maxim sa oferi un bonus de aceeasi marime (aprox) cu imaginea initiala. nu prea ar fi cinstit, momentan sectiunea este la inceput, nu toti cred ca stiu sa lucreze cu fundale iar la vot, ce ai alege, una facuta asa si asa dar fara bg sau una facuta slabut dar cu un bg care sa atraga privirea?
parerea mea'

autOcty 26-06-08 09:19

Re: Sfaturi (manga)
 
ok...am inteles o las pana mai tarziu....deci ramanem la varianta originala....ok! ms

anthraxx_94 02-07-08 22:24

Re: Sfaturi (manga)
 
uitati cateva sfaturi si de la mn... incercati sa incepeti cu kurukuru...au mai putine variatii de nuanta, deci e mai usor de facut piese; faceti masina cat mai detaliata...pana la urma, aici se deosebesc marii tuneri :P; cand va apucati de modificat, fiti siguri sa aveti ceva muzica rasunand in casti sau boxe, altfel, ajungeti la neurologie :P; nu folositi 'uneltele' photoshopului (ex: blur, smuge, etc) doar creionul setat pe 1px, si cateodata gradientul :D; nu va grabiti cand faceti o masina...o puteti termina ziua urmatoare, sau peste 2 sapt...unele proiecte 'mananca' vreo 2 saptamani :); straduitiva sa tineti lucrarea cat mai curata, fara prea mult spatiu alb..si incercati sa lucrati fara 'layere' ; nu va puteti imbunatati abilitatile decat incercand lucruri noi...nu va speriati daca iasa o varza..incercati din nou...o sa reusiti cu siguranta...daca mai gasesc si altele o sa mai postez...pana atunci, bafta la tunat

anthraxx_94 03-07-08 23:16

Siteuri unde gasiti oameni prietenosi si dornici sa va ajute la cpitolul manga
 
in primul rand
www.pixelcarart.com <- extraordinari cei de acolo....sunt saltareti si foarte de treaba
www.pixelcars.com <- nu aveti ce cauta acolo daca nu sunteti tuneri de top, dar puteti gasi unele masini tunate, chiar frumoase care va pot ajuta la aproiectul vostru
www.Z-fun.com <- deocamdata suntem putini, dar vrem sa ajungem cel mai mare site din romania cu profil pixel/manga
www.racer-life.com <- pe forum gasiti sectiune dedicata manga, iar in joc, va puteti pierde ceva timp testand toate masinile :P
www.virtual-tuning.ro <- sectiune dedicata manga, cu cativa oameni foarte prietenosi :)
cam atat deocamdata...daca stiti si voi ceva, postati aici :)

autOcty 19-07-08 20:12

Re: Sfaturi (manga)
 
2 Attachment(s)
ajutati-ma si pe mine cu un sfat....as dori sa fac un topic nou in care sa postam Crash art-uri gen poza de mai jos<un fel de comentarii lucrari la masini manga lovite! ce ziceti...?

Trickz 19-07-08 20:15

Re: Sfaturi (manga)
 
Hmm...nu stiu cati fac asta...
Am putea face, insa, un topic "Manga car art" in care sa punem chestii de genul asta si "dioramele" si cam tot ce mai ne trece prin cap si nu poate fi incadrat.

autOcty 19-07-08 20:19

Re: Sfaturi (manga)
 
Quote:

Originally Posted by Trickz (Post 1653811)
Hmm...nu stiu cati fac asta...
Am putea face, insa, un topic "Manga car art" in care sa punem chestii de genul asta si "dioramele" si cam tot ce mai ne trece prin cap si nu poate fi incadrat.

ok...atunci o lasam pe mai incolo pe cand fak mai multi manga shi vor ;)

Trickz 19-07-08 20:23

Re: Sfaturi (manga)
 
Nu cred ca e neaparat o problema...
Dupa mine, este acelasi lucru, "Manga car art" cu "Manga art crash" numai ca permite putin mai mult...


All times are GMT +2. The time now is 16:04.

- Copyright 2024 4Tuning