Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masini tunate (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate.html)
-   -   Electric RaceAbout (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate/78595-electric-raceabout.html)

Ed_Crane_1983 22-05-08 12:49

Electric RaceAbout
 
8 Attachment(s)
https://forum.4tuning.ro/imagehosting...54f66ba365.jpg
Electric RaceAbout

ERA este un vehicul propulsat electric, care va fi prezentat luna viitoare ca prototip, urmand ca in vara anului 2009 sa intre in productie. Responsabile cu propulsia sunt bateriile cu litiu, caroseria este din fibra de carbon si fiecare dintre cele patru roti are propriul motor electric.

ERA ar urma sa accelereze de la 0-100 km/h in mai putin de 5s, avand o viteza maxima de 260 km/h. In toamna lui 2009, ERA va participa la competitia Progressive Automotive X-Prize, in America. Intentia echipei de creatie e aceea de a sprijini fabricarea masinilor nepoluante.

Paul_ToNy 22-05-08 14:05

Re: Electric RaceAbout
 
Super tare, dar daca cedeaza una din roti ,nu o sa ingreuneze condusu? adica tu esti obisnuit sa traga anumite roti iar daca una nu mai trage trebuie sa te adaptezi .

Big_85 22-05-08 15:30

Re: Electric RaceAbout
 
Quote:

Originally Posted by Paul_ToNy (Post 1547677)
Super tare, dar daca cedeaza una din roti ,nu o sa ingreuneze condusu? adica tu esti obisnuit sa traga anumite roti iar daca una nu mai trage trebuie sa te adaptezi .

cred ca toate motoarele sunt alimentate de la o singura baterie ca din ceea ce spui tu nu ar mai avea cum sa mearga...atunci cand se duce bateria nu mai merge masina si ...poti sa o impingi pana la o priza...hehe

RUDY20140TDI 22-05-08 17:25

Re: Electric RaceAbout
 
Da interesant proiectul!
Si deocamdata desenele astea facute pe computer arata bine!

sir_sanjei 22-05-08 18:01

Re: Electric RaceAbout
 
frumos proiect, singura dezamagire la aceasta masina este eliminarea cutiei de viteze,
oricum perormante ridicate pt o masina electrica
cred ca va avea un pret cam ridicat si nu va fi accesibila oricui.

jacksoon 22-05-08 20:43

Re: Electric RaceAbout
 
dap e interesant proiectul...

Prestige 22-05-08 21:06

Re: Electric RaceAbout
 
Quote:

Originally Posted by sir_sanjei (Post 1548196)
frumos proiect, singura dezamagire la aceasta masina este eliminarea cutiei de viteze,
oricum perormante ridicate pt o masina electrica
cred ca va avea un pret cam ridicat si nu va fi accesibila oricui.

133 W·h/km este consumul lui tesla roadster( adica echivalentul a 1.74L la suta)...cu care ERC vrea clar sa intre in competite...la acest moment el e doar sub forma de proiect pe cand Tesla are deja o autonomie de aproximativ 350 de kilometri si accelereaza in sub 4 secunde la 100....
Cat despre ce ai spus tu in legatura cu cutia de viteze.....e clar ca ai cunostinte auto cata mandarina stiu eu.....lipsa cutiei de viteze se datoreaza mementoului constant pe care un propulsor electric il da.....nu exista o plaja de rpm in care motorul (sau motoarele in cazul acesta) sa dea un cuplu maxim....pentru ca in cazul electricelor aceasta forta de propulsie se regaseste tot timpul.....

bogddanel 23-05-08 01:04

Re: Electric RaceAbout
 
ca design nu arata rau, dar cu motorul electric...

alex-mishu 23-05-08 03:44

Re: Electric RaceAbout
 
Interesant proiectul...

gunball 23-05-08 11:02

Re: Electric RaceAbout
 
sigur o sa coste super mult, mai este una tot asa construita care costa 260k $, asa ca...

mad_aurel 23-05-08 12:56

Re: Electric RaceAbout
 
nu sunt adeptul motoarelor electrice, dar dak asta ne rezerva viitorul.............conceptul arata bine

Vely 23-05-08 18:17

Re: Electric RaceAbout
 
Suna bine, dk si autonomia suna bine, atunci e si mai bn!

Insanerzw 23-05-08 21:42

Re: Electric RaceAbout
 
Ehehee este bine...no BENZINA no DIESEL ...dar cat va fi un exemplat :lol::lol::lol: ce pretz...?cred ca va depasi cu mult asteptarile noastre :rolleyes2


All times are GMT +2. The time now is 15:31.

- Copyright 2026 4Tuning