![]() |
prima seara de soferie ?
cred ca imi voi aminti toata viata, prima mea seara de cand mi am luat carnetu, cand am iesit eu cum masina singur in oras. au fost cele mai frumoase momente...imi murea motorul, schimbam doar la peste 5000 de turatii, ii dadeam talpa intr`a 4a pe la 50 la ora, si ma miram de ce nu fuge masina :))) mi se parea foarte puturoasa.
nu prea nimeream sa i dau a2a repede, si caraiam masina o gramada :))) am facut prima liniuta cu o vectra, pe care am reusit sa o dovedesc. ma simteam foarte mandru de mine :D :D in acea seara am reusit sa distrug un cauciuc si o janta, de la cerculete :)))) (am nimerit o denivelare) mi au cam iesit de la inceput, dar cam scapam masina. am consumat aproape jumatate de rezervor. voi ce ati facut in prima seara cand v ati luat carnetu ? ce amintiri aveti ? |
Re: prima seara de soferie ?
pai eu nu mi-am luat permisul inca si i-am dat blana prima data...si nu mi-a murit motorul numai odata.
Prima data...ti-o amintesti intotdeauna! SI acum ma mai dau din cand in cand . Permisul o sa fie gata prin ianuarie (...ce batran sunt. Ies imediat la pensie) |
Re: prima seara de soferie ?
Nimic spectaculos ... am omorat de 4 ori motorul in 6 ore de plimbare.
|
Re: prima seara de soferie ?
Prima data trebuie sa recunosc ca nu m-a dus mintea prea mult :-P
Am facut prima liniuta, mi-am luat-o. Incercam sa invart rotile cat mai mult la plecari, bineinteles ca eu de fapt nu reuseam de loc. :lol: :lol: Dar am mers normal in rest, inca aveam emotii. Muzica data incet. Nu mi-a murit motorul niciodata. |
Re: prima seara de soferie ?
nu mi`a murit motoru, am iesit pe zi cu Adytzu``Jerry si CaDDy ( colegii de forum de pe sectiunea valcea ) la plimbare ( unde l`am cam speriat pe CaDDy cu o intoarcere la bariera si cand am evitat o groapa am tras tare de volan si mi`a derapat putin ), dupa care seara am iesit cu alti 2 colegi de forum de pe VL ( Ionut GBP si Alexik ), vreo 30 km ne`am plimbat si la iesire din oras era sa ma fac bardaf cu un 7`ar ca a venit pe contrasens si l`am vazut prea tarziu....dupaia a urmat o pauza de 1 zi ca deja ma plictisisem, benzina consumata la greu, etc:)) a..si sa nu uit..am motor 1.6 75 cai si am facut prima liniuta cu o Ascona 1.6D pe care am facut`o din cate imi aduc aminte, iar a 2-a zi de permis ma plimbam cu IonutGBP si Adytzu``Jerry si m`a oprit politia ca cica am iesit dintr`o parcare si am taiat linia dubla continua iar eu iesisem de pe o strada care era mult mai departe de aceea parcare:)) cam atat
|
Re: prima seara de soferie ?
lasa ca data vitoare cand ne mai opreste vreun pacalici dasta sunam la 112 :D
|
Re: prima seara de soferie ?
prima seara de soferie a fost acum vreo 6 luni (cu mama in dreapta :D ) traseul de acasa pana la liceu si inapoi ... :) mers incet si fara opriri sau probleme :D
|
Re: prima seara de soferie ?
he heeee
prima mea seara(noapte) de condus a fost pliina de evenimente, in care includ executarea unui dans(necontrolat) de pe sensul meu pe contrasens, plus executarea bordurii (sia ajantei+a cauciucului+a capacului) masinii directorului meu(pe a carui masina o luasem fara sa-l intreb de sanatate). restul de noapte mi-am petrecut-o reparand daunele(cautat toate vulcanizarile deschise non stop dupa cauciuc, janta, capac original, etc) eh, acum ma distrez cand imi amintesc, atunci imi venea sa-mi trag 2 in cap :lol: |
Re: prima seara de soferie ?
ooo.... prima zi de condus..... a fost frumos... un drum pana la Campina, toate bune si okay.... si cand sa parchez acasa m-am urcat pe un biet Tico.... :lol: :lol:....
|
Re: prima seara de soferie ?
Prima noapte de condus... Nu aveam masina, dupa ce m-am rugat de unu si de altul, am prins o Dacie pe mana. Ocoleam orice groapa, orice denivelare (doar ca, mi s-a zis dupa, ca intram pe contrasens si speriam juma' din traficul tulcean, dar... ocoleam groapa). A doua noapte am plecat la tara sa iau masina. La intoarcere am vazut in oglinda ceva negru, in urmatoarea secunda a trecut un porshe pe langa mine (cred aveam vreo 90km/h, eram fascinat de viteza cu care mergeam :D).
|
Re: prima seara de soferie ?
prima seara de soferie ...plimbare cu Dacia, eu si trafy-vr6 :)) senzatii :))
plecari de la semafor inaintea celorlalte masini (ii faceam la liniuta) :)) |
Re: prima seara de soferie ?
prima seara a fost tata langa mine si n-am avut timp de jucarii dar nici n-am oprit motoru sau sa fac alte greseli cum am citit mai sus :)
prima liniuta fusese cu o mazda 626 pe benzina parca la 100 de cai si eu pe-atunci aveam astra 1.7 dti il facusem grav in seara aia pe baiat mai ca plangea :) si tot in seara aia ne-a prins politia :D Intr-adevar vremuri frumoase la inceput de condus ! :) |
Re: prima seara de soferie ?
Quote:
|
Re: prima seara de soferie ?
amintiri misto
nu mi-a murit motorul sau ceva..chiar nu am avut probl.. cum am trecut de prima intersectie am calcat acceleratia la podea am mers toata ziua aia cu 80-90 pe bulevard..etc nebuneli ..deh dar nu am avut probleme sau ceva.. doar ca imi era greu sa merg cu 60..am invatat rapid..bine ca nu m-a prins vreun radar intre timp..in rest nimic senzational.. mai bine asa :) |
Re: prima seara de soferie ?
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 14:46. |
- Copyright 2026 4Tuning