Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Manuala vs. automata (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/78383-manuala-vs-automata.html)

coseru_i 20-02-09 16:34

Re: Manuala sau automata?
 
nu stiu daca toti cei care critica cutia automata au avut ocazia sa conduca o masina cu astfel de cutie. Si eu as spune ca floarea pasiunii miroase mai frumos ca laleaua, dar nu am mirosit niciodata o floare a pasiunii, asa ca nu sunt in masura sa zic.
votez automata pt confort la conducere, e de neinlocuit in oras cand faci 30 minute sa intrii la carrefour (2 km). Nu as mai trece la manuala pt masina personala. Ce conduc de la serviciu, e altceva, nu am avut posibilitatea sa aleg cutia de viteze.

993turbo 20-02-09 17:42

Re: Manuala sau automata?
 
Automata (Tiptronic) pe Phaetonul nevestei, manuala pe Boxster ul meu si puteti face analogia cu orice masina de lux / sport. La offroad manuala pt cel extrem (Defender de exemplu) sau automata la cel light (Cayenne). Pt performanta extrema (nu placere de condus extrema, atentie) una secventiala pura sau daca nu se poate macar una cu dublu ambreiaj.
Interesanta intrebare oricum..

wolverine 19-03-09 17:53

Re: Manuala vs. automata?
 
eu am dat automata jos si mi`am pus manuala...dif de la cer la pamant...se comporta altfel masina

300zxtt 19-03-09 19:32

Re: Manuala vs. automata?
 
performanta= manuala

masina de oras = automata

scturoag 19-03-09 20:10

Re: Manuala vs. automata?
 
concluzia : Manuala pentru performante
Automata pentru relaxare(mers in oras ...etc)

wolverine 19-03-09 21:00

Re: Manuala vs. automata?
 
mama ei de relaxare ca numai nervi imi facea...ca nu tragea :))....daca vreti automata..recomand diesel...si minim 150 cp

dragos1989 19-03-09 21:23

Re: Manuala vs. automata?
 
Sau Cadillac CTS 3.6 V6 :D

Ontopic: automata cand mi-e lene rau de tot si fac cruising,in rest manuala,nu prea are farmec daca nu schimbi tu vitezele :D

scturoag 20-03-09 00:04

Re: Manuala vs. automata?
 
Quote:

Originally Posted by wolverine (Post 2165267)
mama ei de relaxare ca numai nervi imi facea...ca nu tragea :))....daca vreti automata..recomand diesel...si minim 150 cp

Ma refeream .. sa mergi incet ... relaxat ... nu "nervos" cu depasiri , demaraj ...etc.
Si sunt de alta parere in privinta cutiei automate pe Diesel de minim 150 de cai ... am condus un Diesel Bi-turbo de 245 de cai , cutie automata si parca acei 245 de cai nu aveau nici un farmec .... iar cand am condus o Benzinara de de 210 cai , automata , parca eram cu avionu' la decolare 8)...
Ce vreau sa zic e ca automata trage mai "nervos" pe Benzinare mai ales daca ai kick-down...

Gixer 20-03-09 12:12

Re: Manuala vs. automata?
 
Pai mai nou exista si cea semiautomata de tip dsg, cu variatie continua, etc......mai demult era mai simpla treaba...arau AUTOMATE sau MANUALE.
Daca e vb de orice masina mai veche, inafara de limuzina si unele modele pe care s-a consacrat cutia automata(cum ar fi BMW seria 8, si Grand-Jeep cherokee 5.2 si 4.7 sau Mercedes SE 380, SLC, G), in rest prefer cutia manuala, cat mai simpla cu atat mai buna.

wolverine 20-03-09 12:32

Re: Manuala vs. automata?
 
Quote:

Originally Posted by scturoag (Post 2166037)
Ma refeream .. sa mergi incet ... relaxat ... nu "nervos" cu depasiri , demaraj ...etc.
Si sunt de alta parere in privinta cutiei automate pe Diesel de minim 150 de cai ... am condus un Diesel Bi-turbo de 245 de cai , cutie automata si parca acei 245 de cai nu aveau nici un farmec .... iar cand am condus o Benzinara de de 210 cai , automata , parca eram cu avionu' la decolare 8)...
Ce vreau sa zic e ca automata trage mai "nervos" pe Benzinare mai ales daca ai kick-down...

ma referam pana in 150cp diese...de ce? pt ca are cuplu si se comporta mai bine pe demaraj,trage si la ture joase...de la 150cp in sus benzinar :X

GTR 20-03-09 16:38

Re: Manuala vs. automata?
 
Cutie automata ar trebui sa numim orice cutie de viteze (si cu 15 ambreiaje) care schimba singura vitezele, la asta trebuie sa ne referim cand spunem "automata". Faptul ca avem optiunea sa schimbam si manual este un avantaj, iar denumirile gen DSG, SMG, etc, este o diferentiere de concept si de brand eventual.
Acum faptul ca VAG a luat decizia sa faca numai manuale si DSG ce o sa spunem, ca nu ofera cutie automata?
Toate aceste cutii cu schimbare automata sunt o evolutie a vechiilor cutii automate, acum ce titlu sa punem topicului "cutii vechi automate vs manuale" :))
Dupa cum stim majoriteatea de pe aici cutiile de generatie noua "automate" synt mult mai performante decat cutiile manuale din toate punctele de vedere, insa, intr-adevar, lipseste acel feeling superb de schimbare manuala.

LaiLai 11-04-09 12:29

Re: Manuala vs. automata?
 
aleg manuala indiferent de situatie de masina , majoritate pe acest forum aui intentii sa-si fak maisna avion dak ai o cutie automata unde mai dai tu cerculete fum liniute etc..... automata kred k e facut special pe femei kre habar-n au sa mestece in viteze . Am mers cu un Chevrolet Tahoe 6,5TD. 260hp urk in 4000rpm masina tragea in draci " ieu stateam in dreapta ". manuala face diferenta :) voraba unora pe aici cu apasarea piciorului stang pe frana de te lipesti de parbriz stiu kteva kzuri :))) :)))

Gixer 15-04-09 13:15

Re: Manuala vs. automata?
 
Quote:

Originally Posted by LaiLai (Post 2229022)
aleg manuala indiferent de situatie de masina , majoritate pe acest forum aui intentii sa-si fak maisna avion dak ai o cutie automata unde mai dai tu cerculete fum liniute etc..... automata kred k e facut special pe femei kre habar-n au sa mestece in viteze . Am mers cu un Chevrolet Tahoe 6,5TD. 260hp urk in 4000rpm masina tragea in draci " ieu stateam in dreapta ". manuala face diferenta :)

Voraba unora pe aici cu apasarea piciorului stang pe frana de te lipesti de parbriz stiu kteva kzuri :))) :)))

Totusi la un combi de ex 525d manuala parca nu-si are rostul, mai ales ca sa faci cerculete cu o masina combi.....:shock: Oricum daca ai CP la roata faci si cu cutia automata cate cerculete vrei numai sa nu aiba sisteme electronice antiderapare :P

Am patit si eu cu un 530d, cand am vrut sa ma dau un pic american, mi-a iesit pana a trebuit sa franez doar un pic mai tare, cand am pupat un pic volanu cu nasu :lol: :lol:

Brian 15-04-09 17:41

Re: Manuala vs. automata?
 
Quote:

Originally Posted by LaiLai (Post 2229022)
aleg manuala indiferent de situatie de masina , majoritate pe acest forum aui intentii sa-si fak maisna avion dak ai o cutie automata unde mai dai tu cerculete fum liniute etc..... automata kred k e facut special pe femei kre habar-n au sa mestece in viteze . Am mers cu un Chevrolet Tahoe 6,5TD. 260hp urk in 4000rpm masina tragea in draci " ieu stateam in dreapta ". manuala face diferenta :) voraba unora pe aici cu apasarea piciorului stang pe frana de te lipesti de parbriz stiu kteva kzuri :))) :)))

Nu sustin cutia automata.. dar te inseli amarnic.
Cutia automata este facuta pentru femei? Tu stii cate masini de drag (de exemplu) scot sub 10 secunde pe 400m cu cutie automata? Multe.
Sa luam de exemplu toyota supra. Foarte multe supre se vand cu, cutie automata, care, se zice ca este superioara cutiei manuale. Trebuie sa fi un sofer bun sa poti schimba la fel ca automata de pe masina asta.
Titan Motorsport a reusit 7.71 cu o automata de pe supra.. si mai sunt supre cu timpi de genul asta .. bineinteles ca nu cu transmisia stock, dar se poate.
Informatiile astea nu le-am scos din burta, ci le-am aflat de la proprietari de supra.
Nici mie nu mi`ar place o automata pe o masina grea cu putere mica..

UNLORD 15-04-09 18:25

Re: Manuala vs. automata?
 
Quote:

Originally Posted by scturoag (Post 2166037)
am condus un Diesel Bi-turbo de 245 de cai

Ce model de masina are Diesel Bi-turbo de 245 de cai ?


All times are GMT +2. The time now is 22:35.

- Copyright 2024 4Tuning