Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Zona tehnica Honda - Acura (https://forum.4tuning.ro/278-zona-tehnica-honda-acura.html)
-   -   Scade turatia (https://forum.4tuning.ro/278-zona-tehnica-honda-acura/72697-scade-turatia.html)

Dragosh` 29-03-08 15:59

Scade turatia
 
Sal, daca ma poate sa ma ajute cineva, poate ati mai intalnit problema, cand se incalzeste motoru scade de la 1000RPM la 200-300 si zici ca moare motoru. ECU nu da nicio eroare.

yulasinio 31-03-08 00:42

Re: Scade turatia
 
Dragosh ce masina si ce tip de motor ai?
Pot sa fie mai multe cauze pt asta
Da mai multe detalii...

Dragosh` 31-03-08 01:07

Re: Scade turatia
 
Am PRELUDE b20a1 aka DOHC 16v 2.0L

Daca merg cu masina mult si se ridica acu la temperatura, deja incepe sa innebuneasca motoru, la relanti sta la 200-300rmp, da sa moara motoru dar nu o face.

shadowro 31-03-08 09:19

Re: Scade turatia
 
daca dardaie masina inseamna ca nu merge in toate cele 4 pistoane.
vezi fisele. scoate cate una pe rand si e posibil ca atunci cand vei scoate una anume sa nu i se schimbe comportamentul masinii.
atunci o sa stii ca ori fisa aceea e mierla , ori bujia.
eu as incerca intai sa schimb bujia pentru ca fisele nu cres in copaci :)

yulasinio 31-03-08 16:34

Re: Scade turatia
 
Verifica bujiile, fisele, distribuitorul cum a spus Shadowro si daca nu sunt alea eu te-as sfatui sa te uiti pe parte de aer (intake) TPS, idle valve control....
Anuntane progresul tau sa vedem ce si cum

Dragosh` 31-03-08 21:04

Re: Scade turatia
 
Maine am sa fac un test, si scot fisele, daca tot asa face am sa schimb bujiile, ma gandesc ca daca era idle valve control tot dadea ecu o eroare.

yulasinio 31-03-08 22:31

Re: Scade turatia
 
Quote:

Originally Posted by Dragosh` (Post 1458509)
Maine am sa fac un test, si scot fisele, daca tot asa face am sa schimb bujiile, ma gandesc ca daca era idle valve control tot dadea ecu o eroare.

S-ar putea si nu prea...scoate filtrul de aer si pune degetul pe gaurica aia din TB in partea stanga, daca isi revine la normal acolo e problema ta.
Hope it works ;)

viviesp 02-09-08 23:10

Re: Scade turatia
 
nu ai mai dat nici un semn. s-a rezolvat? ma intereseaza si pe mine ca am aceeasi problema la un Accord. 2.0 sohc F20 A2

George_pericol 11-09-08 17:25

Re: Scade turatia
 
bai nene voi sunte`ti normali??? UNDE e problema ??? ce daca scade turatia !!! atat timp cat motoru merge normal si nu se opreste care e problema ? Am si eu tot o honda prelude si imi scade la 200-300 ture dupa ce se incalzeste sau dupa ce o scot din a 2-a sau a 3-a in mers si stau la un semafor sau eu stiu....deci scade la 200-300 si asa sta pana plec! DECI NU E NIMICH neinregula! doar daca trepideaza lui masina si face figuri si la plecarea de pe loc..da in nas sau eu stiu ! dar eu cred ca nu are nicio problema si la fel e si la accordu asta 2.0 ca mi se pare ca avem motoarele la fel :P

marius-gabriel 11-09-08 22:51

Re: Scade turatia
 
la turatia aia ungerea e foarte slaba.
ma indoiesc ca motoarele alea merg la 200 rpm.

viviesp 12-09-08 02:09

Re: Scade turatia
 
Quote:

Originally Posted by George_pericol (Post 1746914)
doar daca trepideaza lui masina si face figuri si la plecarea de pe loc..da in nas sau eu stiu !

asa, asa mai zi la faza asta... ca si asta face.

Jdm-Motors 12-09-08 19:33

Re: Scade turatia
 
Quote:

Originally Posted by marius-gabriel (Post 1747569)
la turatia aia ungerea e foarte slaba.
ma indoiesc ca motoarele alea merg la 200 rpm.

Ungerea se face in functie de turatie.

Si eu am aceeasi problema,face din cand in cand,cel mai des cand e cald afara,dupa ce scot conectorul la IAC si il bag la loc,nu mai face figuri.

George_pericol 13-09-08 11:40

Re: Scade turatia
 
pai asa trebuia spus de la inceput!!! ca face masina urat ....nu ca scade turatia 200-300 ! Deci da e o problema undeva!

viviesp 14-09-08 00:47

Re: Scade turatia
 
parca ar fi ¨gatuita¨, sa vad, i-am schimbat bujiile, la fel... acum i-am schimbat si filtrul de benzina, parca e mai ok. Mai am sa-i schimb si filtrul de aer. Daca nu se rezolva, caut un meserias in carburatoare. I-am bagat si solutie de-aia de curatza, aditiv, care se pune in benzina, i-am bagat de 2 ori pana acum cate un flacon ce se pune normal la 80l, eu l-am bagat la 60l de benzina.

Jdm-Motors 14-09-08 03:37

Re: Scade turatia
 
Esti sigur ca e carburator?


All times are GMT +2. The time now is 18:55.

- Copyright 2024 4Tuning