Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Instalari diverse (https://forum.4tuning.ro/546-instalari-diverse.html)
-   -   Lucrarile mele (https://forum.4tuning.ro/546-instalari-diverse/71754-lucrarile-mele.html)

V.Roberto 21-03-08 21:40

Lucrarile mele
 
14 Attachment(s)
De cand ma stiu mia placut electronica si in special sistemele audio mai precis tot ce scoate sunet asa ca am inceput sa fac incinte atat pt masina cat si home,o sa va arat cateva poze pt inceput cateva auto si home sper sa va placa ,in primele poze este o incinta care a castigat trei cupe la db drag (145.4 db)intrun 307 sw,si un set home de 8 ohmi

Rafaila 22-03-08 19:34

Re: Lucrarile mele
 
Frumoase cuti .....si lucrate angrijit , ami plac lucrarile tale,felicitari si.....sa mai vedem vrem!!

V.Roberto 23-03-08 11:43

Re: Lucrarile mele
 
18 Attachment(s)
daca mai vreti va arat alte doua si daca va plac mai pun tot cate doua,o completare ,un sistem de 5.1 ,si buburuzele de la firma la care am lucrat

Lil' D 23-03-08 12:02

Re: Lucrarile mele
 
Arata bine toate, dar ce nu inteleg eu e chestia ce ai pus-o in porturi.
Daca ai vrut sa simulezi ceva gen "horn"...acele dimensiuni sunt mult prea mici pentru a face ceva util (poate pentru inalte ar face ceva diferenta, dar in cazul bass-ului vorbim de lungimi de unda mult mult mai mari).
Singurul lucru la care par sa ajute e sa limiteze mult dimensiunea portului si sa dea peste cap calculele.

V.Roberto 23-03-08 16:17

Re: Lucrarile mele
 
10 Attachment(s)
Chestia ce am pus in porturi era o chestie bine gandita si nu numai desing ,este o inventie de la Hertz cum functioneaza exact am citit dintrun prospect Hertz dar numai tin minte toate detaliile dar a ajutat la obtinerea unui rezultat destul de bun de peste 145db ,si ca sa nu plec fara poze ....o incinta de pal pt doua difuri de 250 w rms(matiz)

Ingerasul99 23-03-08 16:19

Re: Lucrarile mele
 
ai talent, spor la munca in continuare si cat mai multe lucrari frumoase ca cele de pana acum

margineanu ovidiu 23-03-08 17:15

Re: Lucrarile mele
 
Quote:

Originally Posted by Lil' D (Post 1440175)
Arata bine toate, dar ce nu inteleg eu e chestia ce ai pus-o in porturi.
Daca ai vrut sa simulezi ceva gen "horn"...acele dimensiuni sunt mult prea mici pentru a face ceva util (poate pentru inalte ar face ceva diferenta, dar in cazul bass-ului vorbim de lungimi de unda mult mult mai mari).
Singurul lucru la care par sa ajute e sa limiteze mult dimensiunea portului si sa dea peste cap calculele.

nu ma pricep bine la cutii dar am ascultat si concurat contra masinii respective si mi-a dat emotii,pe termlab a dat 144,2 si daca nu ma insel era undeva la 47hz,oricum sunau difuzoarele alea in cutia aia de nu mi-a venit sa cred ca sunt mnc :)

Lil' D 23-03-08 17:26

Re: Lucrarile mele
 
Quote:

Originally Posted by V.Roberto (Post 1440609)
Chestia ce am pus in porturi era o chestie bine gandita si nu numai desing ,este o inventie de la Hertz cum functioneaza exact am citit dintrun prospect Hertz dar numai tin minte toate detaliile dar a ajutat la obtinerea unui rezultat destul de bun de peste 145db ,si ca sa nu plec fara poze ....o incinta de pal pt doua difuri de 250 w rms(matiz)

Sunt foarte sceptic (ca de obicei). Posteaza informatia, scepticismul meu nu inseamna ca sunt inchis....s-ar putea sa ma luminez cu ceva :)

In momentul in care pui chestia aceea in port tu modifici mult suprafata acestuia, dand peste cap toate calculele si practic modificand frecventa de acordaj.

E pentru prima data cand vad asa ceva si, sincer sa fiu, in toate pozele cu sisteme pentru dbdrag nu am vazut nici un port facut in acel fel.
Ce ma face pe mine sa nu cred in utilitatea acelei chestii e dimensiunea infima comparata cu lungimea de unda a unui ton sub 80hz.
Pentru a avea comportament de "horn" ai nevoie de dimensiuni foarte mari. M-as indoi ca un RLH corect, pentru un singur difuzor, ar incapea in spatiul acela. Si sa nu vorbim de design-urile team toxic bass, care le-as spune praf in ochi.

V.Roberto 24-03-08 19:09

Re: Lucrarile mele
 
5 Attachment(s)
Eu nu vreau sa te conving despre nimic,daca nu te convinge rezultatul...,de si cutia nu a fost facuta pt db drag ,lam facut ca sa avem ceva din produsele noastre la o expozitie in 2006 ,masina a concurat cu bateria originala de 75ah,cu cablaj de 2awg masina stock fara nici o pregatire dbdrag(nimic izolat,plafonul masini din sticla,etc)eu zic ca a scos bine si inca ceva masina a concurat cu o melodie de sub test care descarca repede bateria ne stiind la ce frecventa lucreaza ,si ca sa nu va las fara poze o masinuta pregatita pt un expo tot in 2006

Ingerasul99 24-03-08 21:24

Re: Lucrarile mele
 
cu ce faci gaurile rotunde ?

V.Roberto 24-03-08 22:22

Re: Lucrarile mele
 
3 Attachment(s)
pe poza nr trei se vad sculele decupirul si raspila...si cateva cutii sealed de 28 l

Lil' D 24-03-08 22:22

Re: Lucrarile mele
 
Medii si tweetere in subwoofer ? Nu stiati la ce frecv lucreaza ?
M-am cam convins...

Se pare ca tu esti ferm convins ca acea minune a ajutat la acel rezultat...

Tot respectul pentru munca. Si cam atat.

V.Roberto 24-03-08 22:33

Re: Lucrarile mele
 
daca stii ce inseamna cuvantul expo nu pui intrebari prostesti sistemul nu a fost alimentat deoarece era doar EXPOZITIE si proprietarul nu nea lasat sa dam gauri in masina deoareca valora mai mult de 100 mi de euroi,si la cealalta intrebare da nu am stiut la ce frecventa lucreaza fiindca era gata inainte de show cu cateva zile si nu am avut timp de masurari ,dar am mai scris ca nu a fost facut pt DB DRAG!!!!si cam atat

AT5000.1 24-03-08 22:50

Re: Lucrarile mele
 
:arrow:daca stii ce inseamna cuvantul expo nu pui intrebari prostesti :lol::lol::lol:
:arrow:sistemul nu a fost alimentat deoarece era doar EXPOZITIE :lol::lol::lol:
:arrow:Medii si tweetere in subwoofer:lol::lol::lol:
:arrow:ne stiind la ce frecventa lucreaza :shock::shock::shock:
:arrow:Chestia ce am pus in porturi era o chestie bine gandita si nu numai desing ,este o inventie de la Hertz cum functioneaza exact am citit dintrun prospect Hertz dar numai tin minte:lol::lol::lol:


tot respectul pentru munca depusa :rolleyes2

raptor_123456789 25-03-08 11:38

Re: Lucrarile mele
 
felicitari pentru incinte , dar in privinta portului de la incintele hertz , nu e nici mai mult nici mai putin decat.... doua porturi flared.


All times are GMT +2. The time now is 05:56.

- Copyright 2024 4Tuning