Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Cum facem rost de mai multi cai putere ? (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere.html)
-   -   E46 318i (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere/71691-e46-318i.html)

Puya123123 21-03-08 11:18

E46 318i
 
salut,ziceti-mi si mie pls, am un e46 cu motor 1.8 benzina 115 cai,din 2003. ce as putea sa-i fac pentru niste cai in plus? am gasit la un baiat kit turbo,dar inca nu am banii necesari,e cam 1500eur cu tot cu montaj.are cineva ceva mai ieftin,sau niste sfaturi cum as putea sa urc masina macar la 140-150 cai?.. dispun cam de 800eur momentan. orice sfat e binevenit :)

Kalastar 21-03-08 14:16

Re: E46 318i
 
nu cred ca ai cum sa ii dai 35 sau 40 de cai... fara inductie fortata.
cel mai simplu e cu un kit de nitro si la puterea asta nu ai probleme, numai ca sare putin de 800 de euro -- cred ca ajunge la 1100 ceva in genul asta.

poti sa incerci : CAI- sau macar filtru sport, evacuare-cu diam putin mai mare fara catalizator(pastreaza intermediara si finala) si la sfarsit ii pui un chip.
dar nu cred ca scoti mai mult de 20cp asa...

tzatzichi 21-03-08 15:11

Re: E46 318i
 
incearca si tu un soft...macar cuplul o sa se simta mai bine

IonutzMFF 23-03-08 17:03

Re: E46 318i
 
Quote:

Originally Posted by Kalastar (Post 1436887)
nu cred ca ai cum sa ii dai 35 sau 40 de cai... fara inductie fortata.
cel mai simplu e cu un kit de nitro si la puterea asta nu ai probleme, numai ca sare putin de 800 de euro -- cred ca ajunge la 1100 ceva in genul asta.

poti sa incerci : CAI- sau macar filtru sport, evacuare-cu diam putin mai mare fara catalizator(pastreaza intermediara si finala) si la sfarsit ii pui un chip.
dar nu cred ca scoti mai mult de 20cp asa...

De ce sa pastreze finala si intermediara?? De ce sa nu puna finala sport si sa faca tot traseul din inox sa scoata tot ..??Asa ar fi cel mai bine

Puya123123 23-03-08 23:26

Re: E46 318i
 
daca ii pun kit turbo se vor uza mult mai repede celelalte componente ale motorului?

pHlow 23-03-08 23:33

Re: E46 318i
 
tu vb de turbo ca si cum i-ai pune chip..:rolleyes2

gelu_r 24-03-08 10:48

Re: E46 318i
 
deci la 2000 euro am vazut eu motor 325i 192 cai din 2003 de la un cabrio rasturnat..cum sa dai 1500 pe un turbo???daca era motoru capabil mai ziceam da cu bani aia ii pui super motor...gasaesti atatea masini la 3000 euro maxim facute praf cu motoare..le iei motoarele..alegi ori 2,0d ori 2.5i ...


All times are GMT +2. The time now is 09:09.

- Copyright 2026 4Tuning