Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Zona tehnica Dacia (https://forum.4tuning.ro/306-zona-tehnica-dacia.html)
-   -   dacie cu motor renault 1.4 (https://forum.4tuning.ro/306-zona-tehnica-dacia/69077-dacie-motor-renault-1-4-a.html)

radu_nb1 27-02-08 23:00

dacie cu motor renault 1.4
 
salut , tocmai am montat un motor r 19 de 1.4 pe dacia mea si astept parerile voastre daca este un lucru bun ce am facut. eu sper ca o sa traga ceva mai bine decat vechiul motor de 1.3. astept pareri voi reveni cu poze

fenyx 28-02-08 04:04

Re: dacie cu motor renault 1.4
 
vezi tu ce ai facut cand mergi cu masina

zanga_style 28-02-08 05:44

Re: dacie cu motor renault 1.4
 
foarte buna schimbarea,motorul face parte din categoria consumabile:D

radu_nb1 28-02-08 21:25

Re: dacie cu motor renault 1.4
 
2 Attachment(s)
mai am evacuarea si racirea, da le rezolv maine

RobertRFG 29-02-08 10:06

Re: dacie cu motor renault 1.4
 
cati caluti are motorasu?de tras mai bine eo zoc ca o sa traga mai bine decat cel de dacie.

Ja_Rule 29-02-08 14:04

Re: dacie cu motor renault 1.4
 
bun.. ti`ai pus motor sa demareze mai bine sa traga bine`n ture .. foarte frumos pana aici .. dar frane ca sa`l opresti ai? ... crezi ca discurile de dacie rezista? .. eu zic ca se onduleaza in 2 saptamani ;) daca gresesc sa ma corecteze cineva
toata lumea se gandeste la ce sa`i faca motorului sa traga .. doar unii dintre noi se gandesc si cum sa opreasca masina .. pana atunci toate cele bune

RobertRFG 29-02-08 17:22

Re: dacie cu motor renault 1.4
 
Quote:

Originally Posted by Ja_Rule (Post 1391500)
bun.. ti`ai pus motor sa demareze mai bine sa traga bine`n ture .. foarte frumos pana aici .. dar frane ca sa`l opresti ai? ... crezi ca discurile de dacie rezista? .. eu zic ca se onduleaza in 2 saptamani ;) daca gresesc sa ma corecteze cineva
toata lumea se gandeste la ce sa`i faca motorului sa traga .. doar unii dintre noi se gandesc si cum sa opreasca masina .. pana atunci toate cele bune

good point:rolleyes2

GTXR 29-02-08 18:19

Re: dacie cu motor renault 1.4
 
hai frate ca nu mergi cu masina pe strada ca la raliu sa ti se duca in 2 sapt discurile

Ja_Rule 29-02-08 18:45

Re: dacie cu motor renault 1.4
 
crezi asta? eu zic sa te mai gandesti .. poate nu in doua saptamani dar oricum nu rezista mult timp ;) fi baiat destept ca nu vreau sa te vad la stirile de la ora 5 ... nu vorbesc ca sa ma aflu`n treaba si nici nu vreau sa fac posturi ... ma gandesc doar ca are 20 de ani .. ce varsta avea pustiu care a facut pilaf S G M`u?

radu_nb1 29-02-08 22:10

Re: dacie cu motor renault 1.4
 
mai eu ma gandesc sa ii pun alti etrieri , cei de pe dacia pick up diesel , cu tot cu fuzetele de pe fata, da oricum masina are frane foarte bune, iar motoru are 58 de cai cand era nou , da ce ma bucura la el este ca nu mai miroase a ulei in spatele meu la ture inalte, si cred eu asa duap mine ca va trage mult mai bine ptr ca are compresie f buna, si toate piesele de pe el sunt originale, i-am ars un set de bujii EQUEM de fabrica si merge f rotund si la turatie de 5500 nici nu misca , nu mai miroase a ulei in spate e totul ok pana acum

Ja_Rule 01-03-08 00:10

Re: dacie cu motor renault 1.4
 
pana la urma fiecare face ce`l taie capu` .. eu as pune fuzetele de papuc diesel (5 prezoane) cu tot cu roti .. totodata ai avea jante pe 14 in 5 prezoane, cea ce dupa mintea mea creata ar duce la un mai bun demaraj .. se poate sa exagerez se poate sa gresesc .. daia avem aceste discutii .. e o idee rea?

nazca 01-03-08 03:03

Re: dacie cu motor renault 1.4
 
masina demareaza mai repede cand rotile sunt mai mici
parerea mea

radu_nb1 01-03-08 14:52

Re: dacie cu motor renault 1.4
 
e demarajul ar scadea putin da ar creste viteza datorita rotilor de diametru mai mare, si in plus poti sa pui gume ceva pe ela. eu tot la fuzete de diesel ma gandeam

RENAULTts 01-03-08 15:25

Re: dacie cu motor renault 1.4
 
Salut! Felicitari pentru ce ai facut cu motorul! Gandeste-te la 2 carburatoare orizontale Weber sau Dellorto. Ar fi bine si pentru consum si pentru putere.Bafta

radu_nb1 03-03-08 14:46

Re: dacie cu motor renault 1.4
 
ma ajuta si pe mine careva cu o schema ceva ptr carburator marca ZENIHT made in spain , ca nu imi merge bine, si dac stie cineva nu am retur la pompa de benzina oare asa trebuie, iar la intrare furtunuli de benzina in carburator are un plastiic care obtureaza benzina


All times are GMT +2. The time now is 22:13.

- Copyright 2024 4Tuning