Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tuning pe machete (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete.html)
-   -   Trusa machetistului (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete/68513-trusa-machetistului.html)

virusel 24-02-08 12:16

Trusa machetistului
 
Acest thread a fost deschis cu scopul de a ajuta incepatorii .
In acest thread veti putea prezenta uneltele care va sunt de ajutor: nume , pret , de unde poate fi cumparat , la ce va folosesc...:arrow:

Naitzu 02-03-08 18:37

Re: Trusa Machetistului
 
pai.. scule multe nu prea am..in general..surubelnite..o panza de bomfaier..(in mod normal ar trebui sa folosesc o bormasina din aia micuta pe care o gasesti undeva la 80 RON prin hypermarcheturi) mai multe tipuri de glaspapir, chit auto , poxilina, vopseluri, pensule etc..

B 46 KTO 09-03-08 22:35

Re: Trusa Machetistului
 
smirghel
surubelnite
kit sau fibra (mai rar)
multe multe idei :)

rock_angel 14-04-08 20:08

Re: Trusa Machetistului
 
smirghel,surubelnite,diluant,acetona,bormasina, perie de sarma:D

CIPxlz 17-04-08 15:14

Re: Trusa Machetistului
 
Pistol care topeste plastic are cineva? Este folositor?

B 46 KTO 18-04-08 16:21

Re: Trusa Machetistului
 
Quote:

Originally Posted by CIPxlz (Post 1489760)
Pistol care topeste plastic are cineva? Este folositor?

depinde ce vrei sa faci ... ca daca ai vreo masina de exemplu cu plafon de plastic si vrei sa-l gauresti sa pui trapa de exemplu e folositor ... sau probabil sa "aranjezi" bara cu o bucata de plastic ... iarasi e bun ! :)

razak 18-04-08 22:15

Re: Trusa Machetistului
 
Ok ... from my tool :

1. Surubelnite in Cruce si Dreapta diferite dimensiuni
2. Dremel [ bormasina aia mica de care tot vorbiti aici ] pentru gaurit, taiat, polizat , etc
3. Decapant , pentru indepartarea vopselurilor
4. Diluant
5. Pensule
6. Chit auto de finisaj
7. Chit auto ranforsat cu fibra
8. Poxilina
9. Grund
10. Spray Vopsea
11. Plastofix
12. Vopsea pentru stopuri [ Duplicolor ]
13. Creion retus vopsea auto
14. Cutter
15. Hartie abraziva cu granulatii diferite , de la 40 la 2000
16. Scotch hartie, pentru izolare
17. Hartie pentru izolat

daca mai imi vine ceva in cap, complectez

virusel 18-04-08 22:54

Re: Trusa Machetistului
 
2. Dremel [ bormasina aia mica de care tot vorbiti aici ] pentru gaurit, taiat, polizat , etc cat te-a costat???

razak 18-04-08 23:32

Re: Trusa Machetistului
 
Quote:

Originally Posted by virusel (Post 1492091)
2. Dremel [ bormasina aia mica de care tot vorbiti aici ] pentru gaurit, taiat, polizat , etc cat te-a costat???

30 ron, the only one left in auchan acum cateva luni

L4uR 30-04-08 15:37

Re: Trusa Machetistului
 
Quote:

Originally Posted by CIPxlz (Post 1489760)
Pistol care topeste plastic are cineva? Este folositor?

nu neaparat pentru plafon...il poti folosi si pentru plasticul indoit , poti sa indrepti plasticul , sa il modelezi:P...cel putin asta ma facut pe bara unei dacii 1410 dupa o mica tamponare


si am si o trusa cu bormasina , numai stiu cum se numesc restu ( masina pentru raschetat:) , o bormasina pentru taiat , toata trusa cumparata din italia la 26 de euro:-?....adusa de un prieten

B 46 KTO 03-05-08 08:41

Re: Trusa Machetistului
 
daca lucrezi pe machete metalice si te-ai apucat sa tai din ele ... ai nevoie si de un aparat de sudura :))

virusel 03-05-08 15:55

Re: Trusa Machetistului
 
Quote:

daca lucrezi pe machete metalice si te-ai apucat sa tai din ele ... ai nevoie si de un aparat de sudura )
tin sa iti contrazic afirmatia:D . se poate rezolva foarte usor cu poxilina:D . cu aparatul de sudura te complici prea tare:) dar e bun si ala la nevoie

B 46 KTO 04-05-08 14:44

Re: Trusa Machetistului
 
nu am incercat niciodata cu poxilina sa modelez ceva dar am in proiect un beetle sa vedem daca iese ceva pe la bari cu poxilina

Gabriel_xenon 09-06-08 18:38

Re: Trusa Machetistului
 
eu folosesc pistolul de lipit la plastice(daca am o bucata rupta o sudez la loc cu pistolul de lipit...sau daca nu mai am bucata respectiva sacrific o carioca si cu pistolul o fac sa fie ca noua :D )
totusi voi cu ce dati jos lipiciul de pe plastic?
am dezlipit niste abtibilde de pe macheta si a ramas lipici pe plastic...nu merge cu dero,axion,sapun
sa ma risc cu acetona sau benzina? nu se ia luciu la plastic?(matuieste) ?? sau mai rau??

cleric72 09-06-08 23:30

Re: Trusa Machetistului
 
cu acetona risti sa ''topesti'' plasticul, stiu din propria experienta


All times are GMT +2. The time now is 16:06.

- Copyright 2024 4Tuning