Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Mazda (https://forum.4tuning.ro/297-discutii-mazda.html)
-   -   mazda rx-8 tractiune pe fata sau pe spate?? (https://forum.4tuning.ro/297-discutii-mazda/68044-mazda-rx-8-tractiune-spate.html)

Bxenon 20-02-08 20:20

mazda rx-8 tractiune pe fata sau pe spate??
 
Salutare am si yo o intreabre in legatura cu mazda rx-8....anu asta ..sper sa ajung prin Germania sa achizitionerz un rx-8....si vreau cateva sfaturi.......!:rockon:..am vazut ca unele modele au tractiune integrala....dar unele nu ?!!?au pe spate sau pe fata?? si ce dezavantaje are...sau nu :D:wave:

shumyfi 21-03-08 18:44

Re: mazda rx-8 tractiune pe fata sau pe spate??
 
tractiune spate sigur alea cu 4*4 is facute la comanda
si dezavantaje ca piese cred ca numa pe comanda si motor la care stiu foarte putini sa lucre

Bxenon 22-03-08 09:35

Re: mazda rx-8 tractiune pe fata sau pe spate??
 
salutare... ....vraeu sami aduc din germanica un rx-8.si nu stiu cum e cu taxa frate pana la urma .....rx-8 are motor de 1300cc? nu...bun dar am vzt pe autovit un anunt .. un rx-8 scria ca are motor d e 2600....si trebui sa platesc vreo 2846 de Euro :O:O pai.....cum asa daca motorul e de 1300cmc...in anunt scrie ca e de 2600cmc:-??? am vzt si eu pe ent...ca acest motor de 1300 cc ar fi echivalentu la unul de 2600cc da atunci de ce sqa platesti o taxa atat e mare..la un motor euro 4 cum scrie in anunt...sau sa fie dezinformat acel vanzator??? Nu stiu ce sa fac?!? si apropo cum e faza cu uleiul la rx-8 ?? cam cat consuma ..k am vzt un doc. pe ent unde arat ca tre sa completezi ulei .....la un interval de KM .1 uite si linku http://www2.***********/masini/mazda/rx8/

Bxenon 23-03-08 09:33

Re: mazda rx-8 tractiune pe fata sau pe spate??
 
:peace:dap.....am vzt ieri in catalog ...la rx-8 scrie clar la capacitatea motoruli 2x654 cmc adica .....1300 cc:peace:

monk 27-03-08 16:49

Re: mazda rx-8 tractiune pe fata sau pe spate??
 
te bucuri degeaba....

romania este o tara de cacat ... la noi motorul este omologat ca fiind 2.6... taxele pt ea sunt cele pe 2.6L .... iti spun asta 100% pt ca intentionez si eu sa iau un rx-8 si am discutat asta la reprezentanta cu dealerii si imi povesteau ca se lupta de cand a aparut modelul cu dobitocii de la RAR si nu ii intereseaza.

Bxenon 27-03-08 19:26

Re: mazda rx-8 tractiune pe fata sau pe spate??
 
sa`i ia naibaa !! bai Tara de *** ..=> oameni de *** incepand de la bou` de taricean..si pana l ai de la RAR...offf offff ......dupa ce ca suntem parliti.....mai ne jupoaie si piele....nu stiu c e`i de facut...da trebuie facut cceva,,,,,nu tre sai lasam de capu lor!doar nu`i numa tara lor!

zed13 04-04-08 00:18

Re: mazda rx-8 tractiune pe fata sau pe spate??
 
Quote:

Originally Posted by Bxenon (Post 1450972)
sa`i ia naibaa !! bai Tara de *** ..=> oameni de *** incepand de la bou` de taricean..si pana l ai de la RAR...offf offff ......dupa ce ca suntem parliti.....mai ne jupoaie si piele....nu stiu c e`i de facut...da trebuie facut cceva,,,,,nu tre sai lasam de capu lor!doar nu`i numa tara lor!

asta e, aici traim. de facut au incercat sa faca impotriva taxei auto si vezi ca nu au ajuns nicaieri.asta e, daca vrei masina trebuie sa platesti:sad:

zed13 04-04-08 00:20

Re: mazda rx-8 tractiune pe fata sau pe spate??
 
Quote:

Originally Posted by monk (Post 1450614)
te bucuri degeaba....

romania este o tara de cacat ... la noi motorul este omologat ca fiind 2.6... taxele pt ea sunt cele pe 2.6L .... iti spun asta 100% pt ca intentionez si eu sa iau un rx-8 si am discutat asta la reprezentanta cu dealerii si imi povesteau ca se lupta de cand a aparut modelul cu dobitocii de la RAR si nu ii intereseaza.

din cate stiu nu numai la noi este omologat ca fiind de 2.6 ci si in alte tari.am citit ceva si despre faptul ca rx8ul avand 190 respectiv 240 cai, motorul de 2.6 ar fi cel care i-ar corespunde in motor OTTO.

Bxenon 04-04-08 21:19

Re: mazda rx-8 tractiune pe fata sau pe spate??
 
\:d/ ..Am dat de noua metoda de calcul a taxei auto!!! s e pare ca la rx-8 as plati in jur de 1200 de Euroi..pf asa mai merge....si astia sunt destui...da nu "ustua"! http://www.protv.ro/stiri/taxa-auto/...taxa-auto.html

zed13 05-04-08 10:06

Re: mazda rx-8 tractiune pe fata sau pe spate??
 
Quote:

Originally Posted by Bxenon (Post 1466265)
\:d/ ..Am dat de noua metoda de calcul a taxei auto!!! s e pare ca la rx-8 as plati in jur de 1200 de Euroi..pf asa mai merge....si astia sunt destui...da nu "ustua"! http://www.protv.ro/stiri/taxa-auto/...taxa-auto.html

is curios si de faza asta...ca anul trecut s-a zis ca in ianuarie se va sterge taxa, dupa aia stim cum a fost...deci nu te bucura pt ca s-ar putea sa mai avem surprize :sad:

Vuf_RX8 07-09-08 20:50

Re: mazda rx-8 tractiune pe fata sau pe spate??
 
Nu exista RX8 sau RX7 cu tractiune 4x4, cine a scris in anunt chestia asta e un incult. Este inposibil sa se monteze tractiune integrala sau fata din cauza ca motorul este pozitionat in spatele puntii fata si spatiul este foarte mic pentru o modificare de genul asta.


All times are GMT +2. The time now is 23:01.

- Copyright 2026 4Tuning