Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Amplificatoare mono si multicanal (https://forum.4tuning.ro/387-amplificatoare-mono-multicanal.html)
-   -   amplificator pyle plad214 (2canale) | Ajutor!!! (https://forum.4tuning.ro/387-amplificatoare-mono-multicanal/67042-amplificator-pyle-plad214-2canale-ajutor.html)

nutzuXXL 13-02-08 18:41

amplificator pyle plad214 (2canale) | Ajutor!!!
 
2 Attachment(s)
mi-am luat un amplificator pyle plad 214 pe 2 canale .
si sunt nedumerit cum leg un subwoofer la el ... subwooferul are 4 mufe,iar la amplificator in punte imi arata ca se leaga doar la 2 pe cele din exterior(+-) cum leg 4 la 2 ? sau cum ca nu inteleg .
+ ca mi se pare ca in punte e cam putin 900w max ... iar valoarea rms nu am gasito nicaieri ( o fi 250+250=500 ? )
si ce parere aveti de acest amplificator ?
multumesc mult pt orice raspuns .

uitati o poza cu legarea ( din manualul amplificatorului )
si ceva detalii despre amplificator :

2x250W RMS at 4 Ohms
2x800W MAX at 4 Ohms
1x900W MAX at 4 Ohms Bridged
2x400W RMS at 2 Ohms

subul de exemplu este un pioneer( inca nu am luat sub )

TS-W307D4
putere RMS: 400W
putere Max: 1200W
impedanta: 2 x 4 ohmi

sau asi putea sa-mi iau acelasi sub dar pe varianta D2 adica 2 x 2 ohmi


voi ce recomandati ?

Bogdan YBR 13-02-08 21:46

Re: amplificator pyle plad214 (2canale) | Ajutor!!!
 
legi bobinele intre ele in paralel ca sa obtii 2ohmi daca ai 307d4.
vad ca la tine in punte ai 4ohmi ceea ce inseamna ca D2 era mai potrivit dar nu garantez.
nu stiu specificatiile difuzorului

SpeeDBreaker 13-02-08 22:19

Re: amplificator pyle plad214 (2canale) | Ajutor!!!
 
Daca le legi in paralel ai 2ohmi dupa cum a zis si B-10-YBR, iar inseriate ai 8ohmi, treaba s-ar rezolva cu D2.;)

nutzuXXL 14-02-08 07:27

Re: amplificator pyle plad214 (2canale) | Ajutor!!!
 
aha . mersi de raspuns , deci e bun amplif pt subul acesta ...

nutzuXXL 14-02-08 08:48

Re: amplificator pyle plad214 (2canale) | Ajutor!!!
 
1 Attachment(s)
(era cam 8am cand am scris ^ si dormeam pe mine)scuze
eu nu am luat inca subwooferul . pot sa-l iau pe ala 2x2 ohmi d2 . d2 are aceleasi specificatii ca si d4 , singura diferenta e ca e 2x2 ohmi

da , amp duce in punte 4ohmi . in 2 ohmi nu merge in punte .

ca sa fie totul in regula , ar trebui sa leg bobinele in serie ? (asta la d2 )

e suficienta putere ca sa scot totul din acest sub de 400rms ?

nutzuXXL 14-02-08 12:42

Re: amplificator pyle plad214 (2canale) | Ajutor!!!
 
acum am gasit pe net poza unui sub 400 rms TS-W307D2 si se pare ca are 2 mufe ....
http://imagehost.vendio.com/bin/imag...o/tsw307d4.jpg
http://www.savinglots.com/pimages/PIOTSW307D2.jpg
se poate asa ceva ? cum are 2 bobine ...ar trebui sa aiba 4 mufe

acum chiar ca nu stiu ce sa mai fac ... iau un d4 il leg in punte si bobinele in paralel , da' stiu ca merge :)

SpeeDBreaker 14-02-08 13:19

Re: amplificator pyle plad214 (2canale) | Ajutor!!!
 
Ampliful tau da 2x400rms in 2 ohmi nu?daca da, atunci legi normal pe D2 la fiecare bobina o iesire.Si D2 are 4 mufe daca de asta zici, dar sunt legate bobinele in serie, cele 2 din mijloc fac o punte intre un + si un -, cu D2 e ok zic eu.

nutzuXXL 14-02-08 18:35

Re: amplificator pyle plad214 (2canale) | Ajutor!!!
 
Quote:

Originally Posted by SpeeDBreaker (Post 1356531)
Ampliful tau da 2x400rms in 2 ohmi nu?daca da, atunci legi normal pe D2 la fiecare bobina o iesire.Si D2 are 4 mufe daca de asta zici, dar sunt legate bobinele in serie, cele 2 din mijloc fac o punte intre un + si un -, cu D2 e ok zic eu.


eu vreau in 4 ohmi , nu ca vreau eu neaparat , dar in manualul amplificatorului , scrie ca suporta in punte ( bridge) doar in 4 ohmi respectiv
1x900W MAX at 4 Ohms Bridged .

deci , mie imi trebuie 4ohmi .

daca leg
subul d2 + cu + din stanga(amplificator) iar - cu - dreapta(amplificator) obtin 4ohmi ?(legatura standard pt bridge) .asta e tot ce vreau sa stiu . mersi pt raspunsuri


All times are GMT +2. The time now is 10:42.

- Copyright 2026 4Tuning