![]() |
amplificator pyle plad214 (2canale) | Ajutor!!!
2 Attachment(s)
mi-am luat un amplificator pyle plad 214 pe 2 canale .
si sunt nedumerit cum leg un subwoofer la el ... subwooferul are 4 mufe,iar la amplificator in punte imi arata ca se leaga doar la 2 pe cele din exterior(+-) cum leg 4 la 2 ? sau cum ca nu inteleg . + ca mi se pare ca in punte e cam putin 900w max ... iar valoarea rms nu am gasito nicaieri ( o fi 250+250=500 ? ) si ce parere aveti de acest amplificator ? multumesc mult pt orice raspuns . uitati o poza cu legarea ( din manualul amplificatorului ) si ceva detalii despre amplificator : 2x250W RMS at 4 Ohms 2x800W MAX at 4 Ohms 1x900W MAX at 4 Ohms Bridged 2x400W RMS at 2 Ohms subul de exemplu este un pioneer( inca nu am luat sub ) TS-W307D4 putere RMS: 400W putere Max: 1200W impedanta: 2 x 4 ohmi sau asi putea sa-mi iau acelasi sub dar pe varianta D2 adica 2 x 2 ohmi voi ce recomandati ? |
Re: amplificator pyle plad214 (2canale) | Ajutor!!!
legi bobinele intre ele in paralel ca sa obtii 2ohmi daca ai 307d4.
vad ca la tine in punte ai 4ohmi ceea ce inseamna ca D2 era mai potrivit dar nu garantez. nu stiu specificatiile difuzorului |
Re: amplificator pyle plad214 (2canale) | Ajutor!!!
Daca le legi in paralel ai 2ohmi dupa cum a zis si B-10-YBR, iar inseriate ai 8ohmi, treaba s-ar rezolva cu D2.;)
|
Re: amplificator pyle plad214 (2canale) | Ajutor!!!
aha . mersi de raspuns , deci e bun amplif pt subul acesta ...
|
Re: amplificator pyle plad214 (2canale) | Ajutor!!!
1 Attachment(s)
(era cam 8am cand am scris ^ si dormeam pe mine)scuze
eu nu am luat inca subwooferul . pot sa-l iau pe ala 2x2 ohmi d2 . d2 are aceleasi specificatii ca si d4 , singura diferenta e ca e 2x2 ohmi da , amp duce in punte 4ohmi . in 2 ohmi nu merge in punte . ca sa fie totul in regula , ar trebui sa leg bobinele in serie ? (asta la d2 ) e suficienta putere ca sa scot totul din acest sub de 400rms ? |
Re: amplificator pyle plad214 (2canale) | Ajutor!!!
acum am gasit pe net poza unui sub 400 rms TS-W307D2 si se pare ca are 2 mufe ....
http://imagehost.vendio.com/bin/imag...o/tsw307d4.jpg http://www.savinglots.com/pimages/PIOTSW307D2.jpg se poate asa ceva ? cum are 2 bobine ...ar trebui sa aiba 4 mufe acum chiar ca nu stiu ce sa mai fac ... iau un d4 il leg in punte si bobinele in paralel , da' stiu ca merge :) |
Re: amplificator pyle plad214 (2canale) | Ajutor!!!
Ampliful tau da 2x400rms in 2 ohmi nu?daca da, atunci legi normal pe D2 la fiecare bobina o iesire.Si D2 are 4 mufe daca de asta zici, dar sunt legate bobinele in serie, cele 2 din mijloc fac o punte intre un + si un -, cu D2 e ok zic eu.
|
Re: amplificator pyle plad214 (2canale) | Ajutor!!!
Quote:
eu vreau in 4 ohmi , nu ca vreau eu neaparat , dar in manualul amplificatorului , scrie ca suporta in punte ( bridge) doar in 4 ohmi respectiv 1x900W MAX at 4 Ohms Bridged . deci , mie imi trebuie 4ohmi . daca leg subul d2 + cu + din stanga(amplificator) iar - cu - dreapta(amplificator) obtin 4ohmi ?(legatura standard pt bridge) .asta e tot ce vreau sa stiu . mersi pt raspunsuri |
| All times are GMT +2. The time now is 10:42. |
- Copyright 2026 4Tuning