Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masini tunate (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate.html)
-   -   Artega GT starneste visuri (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate/65890-artega-gt-starneste-visuri.html)

4TuningRO 05-02-08 20:00

Artega GT starneste visuri
 
7 Attachment(s)
https://forum.4tuning.ro/imagehosting...8b239c9d2c.jpg
Artega GT starneste visuri

In urma cu un an, Artega GT era doar un sasiu cu ceva indicii de Porsche, alaturi de promisiuni ca un motor VW de 300 CP, caroserie usoara si pret acceptabil...Apoi a ajuns la Frankfurt, unde constructorii sai de la Henrik Fisker au zis ca o sa intre in productie anul acesta. Desigur, prin productie intelegem 500 de masini pe an, la 75000 euro bucata. Pentru banii astia te alegi cu un sasiu din aluminiu, caroserie din fibra de carbon, si evident motorul de 3.6L V6, alaturat unei cutii in sase trepte DSG, toate pe-o masina de 1100 kg. Artega GT nu sta prost ca performante: acceleratia 0-100 km/h se face in mai putin de 5 secunde, iar viteza maxima e de 270 km/h (avem probabil de-a face cu o limitare, pentru ca bordul urca pana la 300 km/h).

tm_kata 05-02-08 20:58

Re: Artega GT starneste visuri
 
cat de cat acceptabila

wtah_nissan 05-02-08 21:15

Re: Artega GT starneste visuri
 
imi palce..dar la cadru de aluminiu si caroserie din febra de carbon...:|...nu e cam grea?cat Dumnezeu e de mare..

Bogdan_ozzy 05-02-08 21:29

Re: Artega GT starneste visuri
 
Quote:

Originally Posted by tm_kata (Post 1337683)
cat de cat acceptabila

?? Cat de cat acceptabile? ce nu iti place la ea.. de e doar asa.. cat de cat acceptabila? Fara suparare sau ironie!

ArCaDa 05-02-08 21:37

Re: Artega GT starneste visuri
 
e frumoasa masina....ce nu imi place sunt indicatoarele de viteza si turatii...nu stiu prea vin puse aiurea in rest e reusita

SnowMan 06-02-08 00:58

Re: Artega GT starneste visuri
 
Adevarul este ca la 75.000 euro putea avea un bord mult mai ok, ma refer la indicatoare si martorii de bord. Putea avea luminare electro-luminescenta variabila ca la multe alte masini care costa jumatate din pretul ei, de ex Subaru STI.

1100 kg vi se pare mult? mie mi se pare f putin, si e chiar ok din punctul asta de vedere. ganditi-va ca dak era mai usoara era mult mai greu de controlat cu atat mai mult dak are tractiune spate ca unele porsche-uri. sa fim seriosi, cati din voi au masini sub 1100 kg?

arata binisor, dar pacat k nu are o independentza a liniilor, se cunoaste de la cine a preluat mult.

oricum, cum motorul de porsche din anii 30 a fost adaptat pt vw broscutza, acum si motorul de vw se pare k va propulsa un fel de porsche.

Bafta multa tuturor!

tm_kata 06-02-08 10:13

Re: Artega GT starneste visuri
 
Quote:

Originally Posted by Bogdan_ozzy (Post 1337797)
?? Cat de cat acceptabila? ce nu iti place la ea.. de e doar asa.. cat de cat acceptabila? Fara suparare sau ironie!



bara fata de exemplu si nici interiorul nu ma prea satisface

Fixius 06-02-08 10:23

Re: Artega GT starneste visuri
 
parca e lotus,

mad_aurel 06-02-08 10:31

Re: Artega GT starneste visuri
 
eu zic, ca chiar frumoasa...........

Chucky bmw 06-02-08 13:35

Re: Artega GT starneste visuri
 
e chiar tare titiu dar din fatza isi aduce cu ferrari :D

golidix 06-02-08 17:07

Re: Artega GT starneste visuri
 
arata cat de cat bine la exterior in afara de partea fata a masini, interioru nu e prea reusit.nu isi merita bani

is 03 nba 06-02-08 17:23

Re: Artega GT starneste visuri
 
Quote:

Originally Posted by SnowMan (Post 1338326)
Adevarul este ca la 75.000 euro putea avea un bord mult mai ok, ma refer la indicatoare si martorii de bord. Putea avea luminare electro-luminescenta variabila ca la multe alte masini care costa jumatate din pretul ei, de ex Subaru STI.

1100 kg vi se pare mult? mie mi se pare f putin, si e chiar ok din punctul asta de vedere. ganditi-va ca dak era mai usoara era mult mai greu de controlat cu atat mai mult dak are tractiune spate ca unele porsche-uri. sa fim seriosi, cati din voi au masini sub 1100 kg?

arata binisor, dar pacat k nu are o independentza a liniilor, se cunoaste de la cine a preluat mult.

oricum, cum motorul de porsche din anii 30 a fost adaptat pt vw broscutza, acum si motorul de vw se pare k va propulsa un fel de porsche.

Bafta multa tuturor!

1160 Kg - Renault 19 din '93 motor 1.9 DT . Pe aproape :))

iionnutgr 06-02-08 17:32

Re: Artega GT starneste visuri
 
la 75000 Euro sunt multe masini de 10 ori mai bune decat asta.....
printre kre mentionez pe cea mai buna.....
NISSAN SKYLINE GT-R

MoldamiN 06-02-08 17:34

Re: Artega GT starneste visuri
 
masina e urata cel putin pt mine...de bani astia iti iei nissan gtr si parerea mea esti mai castigat...

the_fury 06-02-08 17:36

Re: Artega GT starneste visuri
 
in prima poza, display-ul este orientat in jos? sau este o oglinda pe podea? in rest mi se pare super si pretul il cam face caroseria din carbon...


All times are GMT +2. The time now is 20:12.

- Copyright 2024 4Tuning