Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Cum facem rost de mai multi cai putere ? (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere.html)
-   -   turbine skoda 1.9 tdi (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere/65003-turbine-skoda-1-9-tdi.html)

naiman 30-01-08 12:50

turbine skoda 1.9 tdi
 
turbine de la octavia 2 1.9 tdi merge pe 105 cp dak ii maresc puterea motorului la 140 cp ce presiune va avea?
merge,cat mar costa o turbina de octavia 2 140 cp sa montez pe a mea?

Bogdan YBR 30-01-08 21:09

Re: turbine skoda 1.9 tdi
 
motorul VAG de 105 cai care e pus acum pe noile generatii este fostul motor de 131 cai care avea cutia in 6trepte.la 140 cai ajungi cu un cip si o evacuare cap-coada.
legat de turbina de 2.0 tdi nu stiu ce sa zic dar stiu de motoarele alea ca nu prea sunt fiabile.
producatorul specifica in cartea masinii ca e normal sa consume ulei cativa la litrii la cateva mii de km pt ca este tot 1,9 tdi la baza dar alezat.

PS: daca te intereaza sa mergi mai departe de chip sau flash poti schimba turbina, injectoarele si intercoolerul dupa care alt soft.

naiman 30-01-08 21:38

Re: turbine skoda 1.9 tdi
 
eu pe masina am cutie hidramata in 6 trepte si vreau sai fac o remapare si ma gandeam la turbina sa nu crape mai tarziu
o evacuare cap-coada cat ma ajunge si unde :D

bogdan_wrc 31-01-08 07:02

Re: turbine skoda 1.9 tdi
 
evacuarea la diesel e fix ZERO. decat dupa ce pui turbina e necesara pt a permite sa mearga turbina la puterea corecta. dar evacuarea nu cretse caii la TDI.
toate motoarele de 1.9 sunt cam la fel...deci nu poti spune ca vine din cel de 131. poate din cel de 101...

Hexer 31-01-08 09:15

Re: turbine skoda 1.9 tdi
 
Quote:

Originally Posted by bogdan_wrc (Post 1324685)
evacuarea la diesel e fix ZERO. decat dupa ce pui turbina e necesara pt a permite sa mearga turbina la puterea corecta. dar evacuarea nu cretse caii la TDI.

Nu neaparat, este si "back presure" in evacuare ce la masinile cu turbo, cu cat e mai mica cu atat mai bine, mai ales ca nici nu o sa fie zgomotos masina, max ca un vapor :) Eu zic ca o evacuare de 50mm e destul si ajuta, poate nu din plima, dar dupa un remap sigur.

naiman 31-01-08 11:25

Re: turbine skoda 1.9 tdi
 
recomandami unde sa fac o evacuare si cu cat?

Hexer 31-01-08 15:03

Re: turbine skoda 1.9 tdi
 
Nu te pot ajuta ca nu stau in romania de 4 ani.

bluey 31-01-08 16:40

Re: turbine skoda 1.9 tdi
 
Evacuare o faci la Pilot in Bucuresti sau in Ploiesti.
Mai ai si avantajul reducerii cu aprox 40kg a greutatii totale.
Am un prieten cu golf IV 1,9TDI care si-a cantarit evacuarea originala cand a dat-o jos de pe masina.
Ma indoiesc ca 2.0TDI provine din 1,9TDI atat timp cat e cu 16v si exista 2.0 de 170cp stock. Adica 100cmc=50CP :D

naiman 31-01-08 17:27

Re: turbine skoda 1.9 tdi
 
poti sami dai un nr de tel sau un email de la un intermediar sa vb cu ei?

naiman 31-01-08 17:27

Re: turbine skoda 1.9 tdi
 
herex ms oricum

Bogdan YBR 31-01-08 17:57

Re: turbine skoda 1.9 tdi
 
Quote:

Originally Posted by bogdan_wrc (Post 1324685)
evacuarea la diesel e fix ZERO. decat dupa ce pui turbina e necesara pt a permite sa mearga turbina la puterea corecta. dar evacuarea nu cretse caii la TDI.
toate motoarele de 1.9 sunt cam la fel...deci nu poti spune ca vine din cel de 131. poate din cel de 101...

acum juma de an m-a interesat octavia 2 cu motorul de 1,9 ca de cel de 2.0 ma feresc, am scris mai sus de ce, si discutand cu mai multe persoane am aflat ca este la baza fostul de 131cai. intreband dealerul el mi-a confirmat acest lucru.
evacuarea la TDI ajuta remaparea sa dea randamentul teorectic adica datele pe care le vezi pe foaie care cresc caii si cuplul.

bluey 31-01-08 18:35

Re: turbine skoda 1.9 tdi
 
pilotauto.ro
Cred ca au anunturi si pe 4t si reclama pe prima pagina.


All times are GMT +2. The time now is 14:35.

- Copyright 2026 4Tuning