![]() |
turbine skoda 1.9 tdi
turbine de la octavia 2 1.9 tdi merge pe 105 cp dak ii maresc puterea motorului la 140 cp ce presiune va avea?
merge,cat mar costa o turbina de octavia 2 140 cp sa montez pe a mea? |
Re: turbine skoda 1.9 tdi
motorul VAG de 105 cai care e pus acum pe noile generatii este fostul motor de 131 cai care avea cutia in 6trepte.la 140 cai ajungi cu un cip si o evacuare cap-coada.
legat de turbina de 2.0 tdi nu stiu ce sa zic dar stiu de motoarele alea ca nu prea sunt fiabile. producatorul specifica in cartea masinii ca e normal sa consume ulei cativa la litrii la cateva mii de km pt ca este tot 1,9 tdi la baza dar alezat. PS: daca te intereaza sa mergi mai departe de chip sau flash poti schimba turbina, injectoarele si intercoolerul dupa care alt soft. |
Re: turbine skoda 1.9 tdi
eu pe masina am cutie hidramata in 6 trepte si vreau sai fac o remapare si ma gandeam la turbina sa nu crape mai tarziu
o evacuare cap-coada cat ma ajunge si unde :D |
Re: turbine skoda 1.9 tdi
evacuarea la diesel e fix ZERO. decat dupa ce pui turbina e necesara pt a permite sa mearga turbina la puterea corecta. dar evacuarea nu cretse caii la TDI.
toate motoarele de 1.9 sunt cam la fel...deci nu poti spune ca vine din cel de 131. poate din cel de 101... |
Re: turbine skoda 1.9 tdi
Quote:
|
Re: turbine skoda 1.9 tdi
recomandami unde sa fac o evacuare si cu cat?
|
Re: turbine skoda 1.9 tdi
Nu te pot ajuta ca nu stau in romania de 4 ani.
|
Re: turbine skoda 1.9 tdi
Evacuare o faci la Pilot in Bucuresti sau in Ploiesti.
Mai ai si avantajul reducerii cu aprox 40kg a greutatii totale. Am un prieten cu golf IV 1,9TDI care si-a cantarit evacuarea originala cand a dat-o jos de pe masina. Ma indoiesc ca 2.0TDI provine din 1,9TDI atat timp cat e cu 16v si exista 2.0 de 170cp stock. Adica 100cmc=50CP :D |
Re: turbine skoda 1.9 tdi
poti sami dai un nr de tel sau un email de la un intermediar sa vb cu ei?
|
Re: turbine skoda 1.9 tdi
herex ms oricum
|
Re: turbine skoda 1.9 tdi
Quote:
evacuarea la TDI ajuta remaparea sa dea randamentul teorectic adica datele pe care le vezi pe foaie care cresc caii si cuplul. |
Re: turbine skoda 1.9 tdi
pilotauto.ro
Cred ca au anunturi si pe 4t si reclama pe prima pagina. |
| All times are GMT +2. The time now is 14:35. |
- Copyright 2026 4Tuning