Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masini tunate (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate.html)
-   -   Ariel Atom (300cp....500kg) (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate/6377-ariel-atom-300cp-500kg.html)

Nytro 01-07-05 15:43

Ariel Atom (300cp....500kg)
 
4 Attachment(s)
Aceasta masinuta este facuta de o firma cu 7 angajati numita Ariel costa 29000lire sterline ,motorul este de la o Honda Civic Type R dar este supraalimentat cu turbina si scoate 300cp ,la aceasta masina sasiul este si caroserie,are numai 500kg ,aceleratia este de 2,9 pana la 100KM\\h,asa au zis cei de la Top Gear,tot acolo a scos al doilea timp pe circuitul lor dupa Enzo si mai rapid ca Carrera GT.Mie mi se pare incredibila .Dati cu parerea.

Soichiro 01-07-05 15:50

Au ales motorul perfect. E bomba masinuta. Tampitii de la T.G. n-au avut ce face si au mers cu ea pana la Cercul Polar.

orlando 01-07-05 15:54

este tare rau cred ca ai o adrenalina in ea....dar parca este prea scumpa...
nush intradevar 2,9 secunde este ceva...
motorul de civic tipe R era trasnet si stock dabai cu o turbina mai mare...
super...

Nytro 01-07-05 16:00

Jeremy Clarkson cand a testat masinuta a zis ca daca poti scimba vitezele destul de repede pote scote 2,9 pana la 100.Am intrat pe saitul lor oficial si nu erau date tehnice.

Alexutzzz 01-07-05 16:03

wow e super in revista supercar sau top ger de luna asta au mers astia la cercul polar cum zicea cineva de mai sus oricum aia au ajuns cu ea era inghetati si a reusti sa mearga masina e super bine se mai opreau din cand in cand sa eai ba cate un ceai fierbinte dar maia veau si un land rover discovery dat de land rover care avea nenumarate sisteme de incalzire si nush ce oricum e belea

cioli17 01-07-05 17:06

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"Soichiro\"
Au ales motorul perfect. E bomba masinuta. Tampitii de la T.G. n-au avut ce face si au mers cu ea pana la Cercul Polar.

iti place si tie revista , eh ? :wink:

MadCow 01-07-05 18:10

a
 
nuj ce sa zic, Ferarri si Porsche sunt MASINI iar asta e un fel de cart. probabil daca si cei de mai sus ar pune motoarele pe niste sasiuri din astea ar merge si mai tare.

teddy 01-07-05 20:10

cu 29000 de LIRE STERLINE cred ca poti face asa (home made) sau sa faci o masina obisnuita (ieftina) sa aiba performante d-astea super sport. nu mi se pare mare smecherie sa umbli cu o masina schelet chiar daca prinde ea suta in 3 secunde...

pimp_lex 01-07-05 20:45

eu credeam ca asta e o masina , nu o motoreta cu 4 roti. Interesanta chestia asta oricum

Soichiro 01-07-05 21:21

Asta e o masina de fun, de circuit, nu una cu care sa te duci la piata sa iei 5 kile de cartofi si 3 sticle de tuica. Ati auzit de Caterham? Ganditi si voi mai in afara limitelor. Nu e chiar usor sa trantesti un motor de 300cp pe un cadru. Mai trebuie sa si mearga bine, nu doar sa arate interesant.

pimp_lex 01-07-05 21:28

daca in loc de motorul de tiper avea un motor chevy sa vezi ce radeai de ea acuma.

o masina tre sa aiba macar 2 locuri, usi, un acoperis. Caterham, Donkervoort si alte Lotus Super 7 replicas le au. Asta insa e un kart mai mare.

Soichiro 01-07-05 22:29

Lotus super 7 nu l-am vazut cu nici o usa, si doar cateva au avut o prelata amarata deasupra in caz de nevoie. Caterham, 3 modele din 4, nici ele nu au. Doar Donkervoort are niste tenative de usi. Daca pentru tine o prelata amarata si niste tentative de usi de ornament le consideri elemente definitorii pentru a incadra astfel de creatii in categoria masinilor, no comment. Atunci sa eliminam si una din variantele de Wrangler din marea familie a automobilelor, spre exemplu. Si mai sunt niste roadstere fara usi si prelata care au facut istorie, alea ce-or mai fi, biciclete cu 4 roti?
Ariel are 2 scaune, daca nu le vezi, iti pot recomanda un oftalmolog bun. Toate masinile astea fac parte din aceeasi clasa, sa-i zicem, de fun roadster-e.
Din cate stiu eu, orice are 4 roti, un motor, un volan si niste pedale si cel putin 2 locuri il poti considera linistit ca fiind masina.
Am spus ca au ales motorul potrivit nu doar din cauza faptului ca e de Honda, insa e unul din cele mai bune motoare la cilindreea lui. Compact, usor, puternic si pe care se preteaza bine un turbo. 500kg n-au nevoie de cuplu imens.

ozzy 01-07-05 22:51

bun, acum sa nu se supere nimeni pe mine, dar si dacia are chiar 4 nu 2 locuri si 4 nu 2 usi si.....cu toate astea de 30 de ani tot caruta a ramas :lol: :lol: :lol: fara suparare.....

e o masina de distractie, are acelasi aspect practic ca o masina de f1 sau un boogie....o ai doar ca sa ai cu ce sa te distrezi cand te-ai plictisit de porsche,calutzi sau maibach,RR,depinde de gusturi...cred ca ideea pricipala a fost sa isi scranteasca lumea gatul dupa ea pe strada

TND--TEAM 01-07-05 23:16

ba ce draqu nu are nici un aspect cateva fiare pe margini+ cine ar da 29000 euro cand ar putea sta intru_un 525 lejer+geamuri fumurii sau orice masina :P

Soichiro 01-07-05 23:33

Ozzy, in mare parte de acord cu tine, mai putin cu menirea masinii. Motivul acela mentionat de tine cred ca a fost ultimul pe lista in capul creatorilor.
TND-TEAM, copile drag cu parul balai, inca o data, asta nu e masina de carat geamantane, de bagat subwoofere in ea, de impresionat gagici la stop sau de mers la servici. E pur si simplu menita a-ti oferi placerea extrema intr-ale sofatului. E pentru oameni cu portofele mai grase si cu pitici pe creier. Si, apropo, este mai ieftina decat concurentele ei si mai rapida. Iar din acel imaginar 525, 535 sau chiar M5, nici nu apuci sa vezi ce culoare are capacul de la chiulasa cand trece pe langa tine (iti spun eu, rosu).

XSW 02-07-05 00:39

grava rau de tot masina, visul oricarui impatimit de viteza cu buget mai redus.

PS : cine si-ar cumpara asa ceva are sigur alta masina pt. transportul zilnic, deci orice accesoriu de confort ar fi in plus.

Skma 05-08-05 00:12

Raport putere greutate fantastic ! Bolid desavarsit :roll:

Piry 06-08-05 11:50

excelenta :D am impresia ca daca-i montezi 2 aripi iti iei zboru 8)

iti dai seama sa apari la urmatoarea etapa cu unu de asta? :o 8)

HolySoul 11-08-05 03:30

cu un M5 modificat in germania il afumi .. si vorba lui TND TEAM nu te bate soarele in cap nici nu te ploua :)

BASU 25-08-05 17:42

tare masinutza... dar mai mult e kart decat masina... :D

vectra_gts 29-08-05 09:20

tare masina da parca tot in ceva ce seamana mai a masina as sta.

lawrance 22-07-07 21:06

Re: Ariel Atom (300cp....500kg)
 
fa-ti tu gogule una si cred ca o sa mori la primu test.. sau eventual iati o dacie daia din 70 si tuneazo ;)

lawrance 22-07-07 21:10

Re: Ariel Atom (300cp....500kg)
 
ps: holyshoul nu sti ce vb

cu un M5 modificat in germania il afumi .. si vorba lui TND TEAM nu te bate soarele in cap nici nu te ploua

asta are 600hp pe tona nici enzo nare atat in filmuletu topgear e clasata intre enzo si porsche gt si tu zici mie ca il afumi cu m5 ?

no way ...... masina asta exact nu tio iei sa megi cu ea prin orash sau sa pleci la munte...... asta e de distractie...... dak chiar vrei senzatii tari...... si dak iti permiti sa tunezi un m5 iti perimiti si un ariel atom ;)

lawrance 22-07-07 21:17

Re: Ariel Atom (300cp....500kg)
 
tnd-team lasama sa ghicesc asculti manele nui asa ?
ba ce draqu nu are nici un aspect cateva fiare pe margini+ cine ar da 29000 euro cand ar putea sta intru_un 525 lejer+geamuri fumurii sau orice masina :P

doamne ce gandire =)) eu as da 30 000 euro si sunt sute care au dat deja =)) deci ? si ar mai da sute de mii iti zic eu ;)

si frate bagativa mintile in cap asta nui masina sa te plimbi cu ea prin orash .... sa faci cumparaturi sau sa mergi in vacante cu gagica sau nevasta......

boy_wonder 22-07-07 23:27

Re: Ariel Atom (300cp....500kg)
 
chiar era necesar sa redeschizi un topic vechi de 2 ani???
Imi mentin rugamintea ca un moderator sa inchida toata topicurile in care nu s-a mai postat de 1 an sau 2 sau chiar mai multi..

lawrance 22-07-07 23:29

Re: Ariel Atom (300cp....500kg)
 
ar trebui sa nu mai asculta mmuzica anilor 60-70-80 doar pt ca e mai veche ? sau sa aruncam masinile clasice ? doar pt ca sunt vechi ? pur si simplu mia venit chef sa scriu in topicu asta........

ameer 23-07-07 05:42

Re: Ariel Atom (300cp....500kg)
 
Quote:

Originally Posted by boy_wonder (Post 1009629)
chiar era necesar sa redeschizi un topic vechi de 2 ani???
Imi mentin rugamintea ca un moderator sa inchida toata topicurile in care nu s-a mai postat de 1 an sau 2 sau chiar mai multi..

Da vad ca se practica chestia asta...

lawrance 24-07-07 22:13

Re: Ariel Atom (300cp....500kg)
 
asta e.... sue me

Rasputin 28-07-07 22:05

Re: Ariel Atom (300cp....500kg)
 
Prea marfa masina.:-)

AlliedComposites 05-08-07 22:09

Re: Ariel Atom (300cp....500kg)
 
Quote:

Originally Posted by Soichiro (Post 175314)
Au ales motorul perfect. E bomba masinuta. Tampitii de la T.G. n-au avut ce face si au mers cu ea pana la Cercul Polar.


poate vrei sa spui FRAIERII DE LA FIFTH GEAR!!!! aia sunt cu adevarat idioti si nu pot sai sufar.... TOP GEAR insa e in complet alta clasa, nici nu poti sa compari.. jos palaria Jeremy Clarkson

AlliedComposites 05-08-07 22:13

Re: Ariel Atom (300cp....500kg)
 
Quote:

Originally Posted by lawrance (Post 1009495)
ps: holyshoul nu sti ce vb

cu un M5 modificat in germania il afumi .. si vorba lui TND TEAM nu te bate soarele in cap nici nu te ploua

asta are 600hp pe tona nici enzo nare atat in filmuletu topgear e clasata intre enzo si porsche gt si tu zici mie ca il afumi cu m5 ?

no way ...... masina asta exact nu tio iei sa megi cu ea prin orash sau sa pleci la munte...... asta e de distractie...... dak chiar vrei senzatii tari...... si dak iti permiti sa tunezi un m5 iti perimiti si un ariel atom ;)

haha, si eu m-am cacat pe mine de ras cand am citit asta, ca modifica el un M5 si bate atomul :lol:

sa ne amintim eposodul din ultimul sezon cu brabusul ala decapotabil cu o tona de cai putere dar care era complet varza sa-l conduci... dar lasa-i pe copii sa viseze in continuare :lol:

HUNTER0114 22-04-13 20:33

Re: Ariel Atom (300cp....500kg)
 
mai bine iti faci un homemade decat sa ti-o cumperi noua. O masina ft buna pt distractie si mai ales pt drumuri (asfaltate) de tara


All times are GMT +2. The time now is 23:57.

- Copyright 2024 4Tuning