Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Coltul incepatorului (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului.html)
-   -   Intrebari! (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului/63294-intrebari.html)

crazymih 17-01-08 23:10

Intrebari!
 
Am si eu cateva intrebari:
1) daca wooferu este de 400 rms amplificatoru trebuie sa fie mai puternic,la fel..sau mai slab?
2)se merita sa iau un woofer mai puternic de 400 rms pentru un vw polo sau sa pun boxe pe spate puternice si sa le amplific?
3)daca am un amplificator mono instalat pe masina si vreau sa mi pun boxe pe spate si mai trebuie un amplificator mai trebuie alt kit de instalare tras?
4)ce boxe imi recomandati pe spate bune si ce ampl pentru ele.
5)Ce parere aveti de wooferele in Sealed Box?

crazymih 17-01-08 23:49

Re: Intrebari!
 
rog un operator sa munte la coltu incepatorului..acum am vazut..multumesc

Gabriel_xenon 20-01-08 23:55

Re: Intrebari!
 
https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului/63246-pic-ajutor-poate.html pentru problema cu amplificatorul subwooferului...

e normal sa pui alt kit de cabluri din moment ce montezi alt amplificator..

Bogdan YBR 25-01-08 09:58

Re: Intrebari!
 
nu e deloc normal sa pui inca un kit de cabluri.
incepi prin a aduna sigurantele de pe amplificatoare si suma care iti va da iti va indica exact ce cablu ai nevoie.
ex: daca ai 2amplifuri care consuma 80A in total, iti tre cablu de 35mm. AWG2
60A..................................25mm AWG3
100A ..................................53mm AWG0

Gabriel_xenon 25-01-08 11:50

Re: Intrebari!
 
ybr de obicei la amplificatoare cand iti cumperi set iti da corespunzator puterii amplificatorului...nu mai mare nu mai mic....cel putin mie asa mi-a dat...si de aceea ziceam ca din moment ce amperajul depaseste sarcina suportata de cablul de la statia mono...automat pentru celalat amplificator este necesar un al doilea set de cabluri
in plus a specificat kit de instalare deci si rca-uri ceea ce absolut ii trebuie pentru ca amplifica separat boxele pe alte canale(front de ex pt difuzoare si rear pt subwoofer)

crazymih 25-01-08 11:51

Re: Intrebari!
 
am iesire speciala pentru woofer din HU..deci mai trebuie un set de rca ca sa bag pe iesire pentru ampl cu care o sa amplific boxele

Bogdan YBR 25-01-08 18:11

Re: Intrebari!
 
gabriel xenon: se procedeaza cum ti-am zis mai sus.
daca ai 2statii cu consumul adunat de 100A iti tre 0awg
e mult mai bine un 0awg pt 2statii la puterea aia decat 2kituri mai mici de 4-5awg fiecare cu siguranta lui.
pui frumos un 0awg daca ai consum pana in 100A si pui distribuitor la capat si dai semnal la 2statii prin cabluri mult mai subtiri ca se poate ca e distamta de cativa cm

Gabriel_xenon 25-01-08 19:06

Re: Intrebari!
 
io inteleg ce ai zis u ybr si ai dreptate dar el are deja un kit...si in caz ca nu e adecvat e normal sa mai adauge unu nu?...si oricum cum am zis si mai sus...ma refeream si la rca-uri...
ma rog...nu nush sa explic ce vreau sa zic :oops: scz

Bogdan YBR 25-01-08 21:43

Re: Intrebari!
 
ma omule sa o luam pas cu pas ca vorbim dar nu comunicam :)

un kit e alcatuit din 6-7 metrii de cablu pt alimentare si masa , un suport de siguranta fuzibila tip AGU / nu neaparat si o pereche de RCA fie ele 2 sau 4canale fie Y.

daca el lua de la inceput un cablu mai gros de alimentare acum nu mai avea batai de cap ci doar cumpara un distribuitor si inca o pereche de RCA.

yo raman la parerea mea ca nu mai tre tras un alt cablu de alimentare si tre schimbat asta cu unu mai mare<a se intelege mai gros>.

Gabriel_xenon 26-01-08 13:26

Re: Intrebari!
 
dap...am inteles...:D:D


All times are GMT +2. The time now is 13:13.

- Copyright 2026 4Tuning