Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Opel tuning (https://forum.4tuning.ro/136-opel-tuning.html)
-   -   Opel Tuning : Tubulatura Intercooler (https://forum.4tuning.ro/136-opel-tuning/63210-opel-tuning-tubulatura-intercooler.html)

MadCow 17-01-08 00:13

Opel Tuning : Tubulatura Intercooler
 
ma pregatesc sa schimb intercoolerul original al masinii care este foarte prost proiectat (tubulatura foarte lunga si intortocheata) si amplasat (intre radiatorul de clima si cel al motorului)
https://img139.imageshack.us/img139/3...0090rk2.th.jpg
asta ar fi intercoolerul (9 litri) cu iesiri de 63mm
intrebarea este daca stiti undeva unde as putea sa fac traseul si din ce ar fi mai bine sa fie? din inox sau aluminiu?

GTA 17-01-08 00:24

Re: Tubulatura Intercooler
 
Cel mai bine ar fi din aluminium dar problema cu tevile din alu. este ca nu prea se indoaie la fel de simplu ca cele din innox......si sunt si mai greu de procurat.

Asa ca alu. ar fi perfect dar si innoxul este foarte bun si mai usor de procurat si prelucrat.

elspa 17-01-08 08:38

Re: Tubulatura Intercooler
 
nu o sa iti faca nimeni din aluminiu, lus ca teava e mult mai scumpa si greu de procurat
inox se poate face la borla in bucuresti sau pitesti, mie mi-a luat cat 400 ron toata afacerea....vreo 3 ore de munca + materiale.
totusi ti-ar trebuie niste coturi sau elemente de legatura din silicon...la intrarea si iesire din intercooler, la unele imbinari...avand in vedere ca motorul tau e relativ la fel ca al meu si intercoolerul are aceleasi valori, mie mi-au trebuie doua coturi de 90 grade si inca 2 elemente de legatura.

cauta niste coliere calumea, nu astea care se vand prin magazinele cu piese pentru dacie...eventual vezi la userul 200sx ... avea si coliere si furtune siliconice

MadCow 17-01-08 10:01

Re: Tubulatura Intercooler
 
Quote:

Originally Posted by elspa (Post 1297093)
nu o sa iti faca nimeni din aluminiu, lus ca teava e mult mai scumpa si greu de procurat
inox se poate face la borla in bucuresti sau pitesti, mie mi-a luat cat 400 ron toata afacerea....vreo 3 ore de munca + materiale.
totusi ti-ar trebuie niste coturi sau elemente de legatura din silicon...la intrarea si iesire din intercooler, la unele imbinari...avand in vedere ca motorul tau e relativ la fel ca al meu si intercoolerul are aceleasi valori, mie mi-au trebuie doua coturi de 90 grade si inca 2 elemente de legatura.

cauta niste coliere calumea, nu astea care se vand prin magazinele cu piese pentru dacie...eventual vezi la userul 200sx ... avea si coliere si furtune siliconice

furtune de silicon am mai luat de la PerformanceZone si am vazut ca au si coliere foarte rezistente pt asa ceva

Tomitza 21-01-08 22:55

Re: Tubulatura Intercooler
 
sall! sall!mai baieti vad k voi sunteti mai in domeniu,am o vectra A,GT de129cai stoc2.0L 8v.Vreau sa ii pun o turbina de 2,5L si intercoler.Imi afecteaza cu ceva motorul?

GTA 22-01-08 00:40

Re: Tubulatura Intercooler
 
Quote:

Originally Posted by Tomitza (Post 1306503)
sall! sall!mai baieti vad k voi sunteti mai in domeniu,am o vectra A,GT de129cai stoc2.0L 8v.Vreau sa ii pun o turbina de 2,5L si intercoler.Imi afecteaza cu ceva motorul?

Da.....o sa se topeasca(strice).

MadCow 26-01-08 10:16

Re: Tubulatura Intercooler
 
a sosit intercoolerul....cine imi da o idee cum sa-l verific daca e etans?

Esperache 17-02-08 20:57

Re: Opel Tuning : Tubulatura Intercooler
 
Quote:

Originally Posted by MadCow (Post 1296887)
ma pregatesc sa schimb intercoolerul original al masinii care este foarte prost proiectat (tubulatura foarte lunga si intortocheata) si amplasat (intre radiatorul de clima si cel al motorului)
https://img139.imageshack.us/img139/3...0090rk2.th.jpg
asta ar fi intercoolerul (9 litri) cu iesiri de 63mm
intrebarea este daca stiti undeva unde as putea sa fac traseul si din ce ar fi mai bine sa fie? din inox sau aluminiu?

Poti sa folosesti si tubulatura siliconica 100%, nu doar coturile.

MadCow 23-02-08 20:28

Re: Opel Tuning : Tubulatura Intercooler
 
am vazut pe forumuri ca unii spun sa se monteze intercoolerul putin oblic pt ca aerul sa se raceasca mai bine. ce spuneti?

Esperache 24-02-08 01:27

Re: Opel Tuning : Tubulatura Intercooler
 
N-am auzit si cu atat mai mult nici nu am vazut :-) Sincer ... nu vad avantajul

cristian_seven 24-02-08 17:11

Re: Tubulatura Intercooler
 
Quote:

Originally Posted by MadCow (Post 1315387)
a sosit intercoolerul....cine imi da o idee cum sa-l verific daca e etans?

Il astupi la un capat si il umpli cu apa.

highboy_97 05-01-09 22:55

Re: Opel Tuning : Tubulatura Intercooler
 
Chiar sunt curios care o sa fie diferenta dupa ce pui intercoolerul :) pentru ca si eu ma gadeam sa fac chestia asta la masina mea dar vreau sa fiu sigur ca merita :P


All times are GMT +2. The time now is 14:54.

- Copyright 2026 4Tuning