Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   ATV (https://forum.4tuning.ro/473-atv.html)
-   -   Achizitionarea unui ATV second hand din Germania.Pas cu pas. (https://forum.4tuning.ro/473-atv/62698-achizitionarea-atv-second-hand-germania-pas-pas.html)

ExpertFoto 12-01-08 20:51

Achizitionarea unui ATV second hand din Germania.Pas cu pas.
 
Acte necesare in Germania: pass sau CI
Acte primite in Germania:
-briful mare (cartea de identitate)
-briful mic (talonul) sau radierea din Germania
-factura
-talonul international (verde)
-placute cu nr. de inmatric. din Germania
-COC (certificat de conformitate)

Acte necesare RAR pentru omologare:
-programare RAR (tel.9672) ; aveti nevoie de ultimele 6 cifre din seria sasiului, culoare, marca
-briful mare
-COC (certificat de conformitate)
-act identitate
-factura tradusa

Acte necesare inregistrarii vehiculului la Administratia Financiara
-copie factura tradusa si legalizata
-copie carte de identitate romaneasca
-C.I.
*se ia fisa de inmatriculare cu viza pe ea
*trebuie declarat bunul in 30 zile altfel sunt amenzi de platit de la 150 ron

Plata taxei de prima inmatriculare: atv-urile si moto sunt scutite (sa speram ca asa va ramane mereu)

Acte necesare inmatriculare:
-cerere inmatriculare (se ia de la xerox din fata politiei)
-fisa inmatriculare cu viza sectia financiara
-factura original si copie
-C.I. original si copie
-asigurare RCA original si copie
-inspectia tehnica (se primeste la RAR o data cu certificatul de autenticitate)
-cartea de identitate original si copie
-chitanta taxa inmatriculare (CEC)
-chitanta taxa talon (CEC)
-chitanta plata placute inmatriculare (caserie politie)
-briful mare
-talonul international (verde) + placutele de inmatriculare primite in Germ.

Cristty 20-01-08 20:21

Re: Achizitionarea unui ATV second hand din Germania.Pas cu pas.
 
Frumoasa prezentarea procesului.Spune-mi cat te-a ajuns transportul de acolo pana nici?

guzzy 28-01-08 18:11

.Pas cu pas.
 
m-ar interesa si pe mine daca e mai rentabil (pret+transport+alte eventuale cheltuieli) sa-ti iei un atv din nemtzia
un kymco de 150 spre exemplu costa la noi vreo 2900 EU nou
rog baietii care se pricep sa posteze nejte informatii :sad:

NOSdriver 02-02-08 13:05

Re: Achizitionarea unui ATV second hand din Germania.Pas cu pas.
 
mare atentie la COC ! ca dak nua re4 coc si are omologare individuala aia e valabila doar in germania la noi in tara enula la Rar si nu veti putea obtine nr de inmatriculare..

PS am ceva preturi bune pt scule noi PM :)

Makudaru 20-12-11 13:28

Re: Achizitionarea unui ATV second hand din Germania.Pas cu pas.
 
un linhai 2x4 .4x4 la ce pret e in germania :D ? m-ar interesa si pe mine


All times are GMT +2. The time now is 15:52.

- Copyright 2026 4Tuning