Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Consiliere achizitie auto (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto.html)
-   -   Merita?? (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto/62227-merita.html)

Bogdan_c_Bv 08-01-08 19:27

Merita??
 
Am gasit in germania la o familie cu mai multi $ un golf 2 care are 40.000km reali.Masina a fost cumparata cu mai multi ani de un patronul unei firme de pe acolo si era destinata pt transportul cainelui pt k el se dadea cu clasa S.Faza e ca mosu i-mi da masina moca,voi ce zice-ti merita sa o aduc in tara?
Masina e aproape noua pt k iesirile cu cainele au f rare, a stat in garaj....
Cam cat mar costa taxa de prima inmatriculare?

alexcump 08-01-08 20:15

Re: Merita??
 
depinde de vechimea masini si de cat de mare e motoru dar tot ce e moca nu rata

Bogdan_c_Bv 08-01-08 20:30

Re: Merita??
 
Quote:

Originally Posted by alexcump (Post 1282535)
depinde de vechimea masini si de cat de mare e motoru dar tot ce e moca nu rata

motoru e cam de 1.3 -1.4 nush sigur ca nu a stiu sa zica neamtu si vechimie 89-90 dar inca odata nush cat e taxa de prima inmatriculare.

22VIN 08-01-08 20:56

Re: Merita??
 
pre mare nu e si oricum chiar daca ar fi 1000 euro... ia-o e moca doar... si s-o vinzi dupa tot iesi mai bien un golf 2 asa de intretinut da bine pe piata pt ca fani sunt destui

mobiles_de 09-01-08 09:09

Re: Merita??
 
golf 2 au existat 3 versiuni de poluare (adica de euro) :

1.fara katalysator - fara euro
2.cu katalysator mic fara sonda lambda - fara euro
3.cu katalysator si lambda - euro 1

Motoarele mici sub 1,6 au avut in general versiunea 1 sau 2 , DECI FARA EURO... asa ca intereseaza-te intai daca o poti inmatricula in romania !!!
Versiunea 3 s-ar putea modifica cu 150 de euro de la euro1 la euro 2 (eventual )

__________________________
INTERMEDIEZ ACHIZITIE DE MASINI DIN GERMANIA , PRET REZONABIL , CALITATE DEOSEBITA , KM REALI , VERIFICATE TEHNIC . CONTACT : mobiles_de@yahoo.com MessengerID : mobiles_de

no limits design 09-01-08 11:21

Re: Merita??
 
eu zic k nu e de ratat ocazia....

*-_Speed_-* 09-01-08 13:32

Re: Merita??
 
Quote:

Originally Posted by amphetamine (Post 1282637)
pre mare nu e si oricum chiar daca ar fi 1000 euro... ia-o e moca doar... si s-o vinzi dupa tot iesi mai bien un golf 2 asa de intretinut da bine pe piata pt ca fani sunt destui

Taci si nu mai vorbi prosti cum sa fie 1000 de euro la o masina non-euro sau euro1 si veche de 18-19 ani ar fi fost bine dar realitatea este alta, ia da un ochi pe aici si fati o idee http://www.automobiletv.ro/specialTaxes.php si poate ai noroc ca am vazut ieri la stiri ca ar scadea taxa de inmatriculare din februarie-martie (nustiu exact).

Bogdan_c_Bv 09-01-08 18:01

Re: Merita??
 
Quote:

Originally Posted by mobiles_de (Post 1283170)
golf 2 au existat 3 versiuni de poluare (adica de euro) :

1.fara katalysator - fara euro
2.cu katalysator mic fara sonda lambda - fara euro
3.cu katalysator si lambda - euro 1

Motoarele mici sub 1,6 au avut in general versiunea 1 sau 2 , DECI FARA EURO... asa ca intereseaza-te intai daca o poti inmatricula in romania !!!
Versiunea 3 s-ar putea modifica cu 150 de euro de la euro1 la euro 2 (eventual )

__________________________
INTERMEDIEZ ACHIZITIE DE MASINI DIN GERMANIA , PRET REZONABIL , CALITATE DEOSEBITA , KM REALI , VERIFICATE TEHNIC . CONTACT : mobiles_de@yahoo.com MessengerID : mobiles_de

stiu doar k e non euro

sorix 09-01-08 18:13

Re: Merita??
 
taxa ar fi vreo 1600 eur (in cel mai bun caz - daca se aproba noua metoda de calcul)

aq u sti mai bine daca se merita, depinde de masina

FIGHET 09-01-08 23:28

Re: Merita??
 
daca este moca ce te mai gandesti daca o iei sau nu !!!!!!!



o iei si apoi vezi tu ce faci cu ea .......orcum acea masina in romania inseamna bani!!!

bogmotorsport 10-01-08 07:02

Re: Merita??
 
Quote:

Originally Posted by Bogdan_c_Bv (Post 1282571)
motoru e cam de 1.3 -1.4 nush sigur ca nu a stiu sa zica neamtu si vechimie 89-90 dar inca odata nush cat e taxa de prima inmatriculare.

daca imi lasi un pm sau intrii pe adresa mea de mess bogmotorsport,vb si poate mi-o dai mie...asa ca astept sa intrii...sunt tot din bv;)

Corsaru' 12-01-08 18:44

Re: Merita??
 
oricum ar fi ia-o, o aduci in tara si-ti cumperi una troznita la care-i faci recarosare. Drum + diferite taxe nu esti la mai mult de 1500 euro ( inclus si harbul cumparat pentru recarosare) iar daca mai are si aer cond e maxim.

adrian*nt_11_ady 18-01-08 14:49

Re: Merita??
 
ma merita sa o aduci de piese poate....k de inmatriculat acuma te ajunge mult tare chiar si la o motorizare de 1300 ( la un 2000 acelasi an si norma de poluare e cam 5800 euro ) deci si la golful asta sare de 2500 poate 3000 euro plus alte acte = prea mult;
dar nu strik sa scoti un ban aducandu-o si vanzand piese dak masina e buna.
Ia in calcul ca din iunie se tripleaza taxa.........si atunci chiar nu mai are rost sa mai inmatriculezi o masina fara euro 4

adrian*nt_11_ady 18-01-08 14:53

Re: Merita??
 
http://www.mfinante.ro/taxa_auto.html
uite aici ia si calculeaza singur......la 1300 cmc = 3720 euro acuma......din iunie faci tu calculul

Corsaru' 18-01-08 15:01

Re: Merita??
 
Quote:

Originally Posted by Corsaru' (Post 1289447)
oricum ar fi ia-o, o aduci in tara si-ti cumperi una troznita la care-i faci recarosare. Drum + diferite taxe nu esti la mai mult de 1500 euro ( inclus si harbul cumparat pentru recarosare) iar daca mai are si aer cond e maxim.

repet...la recarosare nu platesti nimic


All times are GMT +2. The time now is 21:08.

- Copyright 2024 4Tuning