Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Discutii generale masini (https://forum.4tuning.ro/27-discutii-generale-masini.html)
-   -   Ajutor: acte cumparare si inmatriculare masina din Italia (https://forum.4tuning.ro/27-discutii-generale-masini/62042-ajutor-acte-cumparare-inmatriculare-masina-italia.html)

gcc2307 07-01-08 00:16

Ajutor: acte cumparare si inmatriculare masina din Italia
 
As vrea sa cumpar o masina din Italia si sa o inmatriculez in Romania. Nu stiu care este procedura in Italia pentru rezolvarea acestei probleme (ce acte trebuie, cine si cum le intocmeste, cat costa, etc). Daca cineva ma poate ajuta cu sfaturi, sunt recunoscator. Ma intereseaza strict ce trebuie sa fac acolo, in Italia. Va multumesc anticipat. Stima, Cristi .

Detman 10-01-08 01:12

Re: Ajutor: acte cumparare si inmatriculare masina din Italia
 
daca cumperi din Italia, sa cumperi din parcuri auto. acelea sunt radiate. nu poti sa iesi din parc numai pe platforma cu masina ( din cauza ca nu ai numere pe masina ) sau treci prin Germania si iti faci numere de zoll si cu acestea iti aduci masina in tara. numerele de zoll sunt cam 150 euro. :) in rest totul e ok. un prieten chiar aduce masini asa din Italia.

monicoll 17-01-08 00:01

Re: Ajutor: acte cumparare si inmatriculare masina din Italia
 
mi-am luat eu luna trecuta masina din it. am cumparat direct de la proprietar, se poate negocia si nu iti baga pe gat un TVA de 20 la suta care la cateva mii de euro este substantial. in plus masina nu este ''cosmetizata'', cel putin a mea nu a fost, depinde totusi si de proprietar. ca idee, am iesit mult mai ieftin decat daca as fi cumparat aceeasi masina din romania, cam cu 1000-1500 E (cu toate documentele platite inclusiv transportul pana in tara). procedura nu este asa de complicata pe cat ar parea. poti evita si taxele pe care autoritatile italiene vor sa te determine sa le platesti, adica inmatricularea masinii in italia. ca sa reusesti asta va trebui sa iti aduci masina cu un autotren, autocamion (bisarca pe limba lor). m-a costat 550 E. si mi-au lasat masina la bloc.
ce trebuie sa faci?
1. mergi cu proprietarul masinii la sediul ACI - Sportello telematico dell'automobilista - unde platesti procedura Radiazione per esportazione. costa 70 de euro +/- . de acolo ti se va da un Certificato di radiazione sau un Certificato di Proprietà , iti va fi necesar la Rar in Ro si iti mai da carta di circolazione original (talonul) anulat si cu stampila ''annullato per radiazione per esportazione). Dureaza 2-3 zile, depinde cat sunt de ocupati
2. mergi la notar impreuna cu proprietarul si faceti un document de vanzare cumparare al autovehiculului. platesti masina cu aceasta ocazie.
3. nu mai faci nici o asigurare, nu mai iei nici un numar de inmatriculare provizorie de la motorizzazione italiana (costa tot atat cat ti-ai aduce masina cu autotrenul ..deci te scuteste pe tine de complicatii), cauti o firma care transporta masini, eu am gasit pe internet, m-am intalnit cu persoana, am negociat pretul si gata. trebuie sa dai transportatorului o hartie ca il autorizezi sa iti transport masina si copii de pe documente. act de vanzare-cumparare, carta di circolazione si acel document prin care il autorizezi sa iti transporte masina. poti sa-l faci la notar sau cum va intelegeti.

cam asta e procedura. in rest trebuie sa fii atent la masina pe care o cumperi, e valabil in orice caz de cumparare al unei masini. daca nu te pricepi mergi cu cineva care sa stie sa se uite la ea, sa-i asculte motorul, sa verifice franele, etc...
mult succes!

turbojack 18-01-08 03:17

Re: Ajutor: acte cumparare si inmatriculare masina din Italia
 
Quote:

Originally Posted by monicoll (Post 1296763)
...
3. nu mai faci nici o asigurare, nu mai iei nici un numar de inmatriculare provizorie de la motorizzazione italiana (costa tot atat cat ti-ai aduce masina cu autotrenul ..deci te scuteste pe tine de complicatii),....

Numar de carton (costa circa 190 euro ;in zona Milano se numeste B6)valabil doar 5 zile,care aduce dupa sine o foarte mare problema:sa gasesti io firma sa-ti faca asigurare pe acest tip de numar.

monicoll 18-01-08 10:43

Re: Ajutor: acte cumparare si inmatriculare masina din Italia
 
Quote:

Originally Posted by turbojack (Post 1298820)
Numar de carton (costa circa 190 euro ;in zona Milano se numeste B6)valabil doar 5 zile,care aduce dupa sine o foarte mare problema:sa gasesti io firma sa-ti faca asigurare pe acest tip de numar.

asa este, daca vrei sa o aduci pe roti o sa umbli de nebun sa gasesti asigurare pentru masina. nu le convine sa asigure masina pe cateva zile.costa putin asigurarea (din punctul lor de vedere) 200-300 E (in functie de tipul masinii, cine o conduce, etc), iar riscul este prea mare si atunci prefera sa nu faca asigurarea. daca tii neaparat insa ar trebui sa fii ferm pe pozitii si sa te certi cu ei pe la asigurari, un amic de-al meu a reusit sa isi faca aceasta asigurare. dar s-a complicat si mai mult pentru ca aducand-o pe roti a trebuit sa isi ia o foaie de drum (foglio di via) completata cu data in care se va face drumul si parcursul exact. cu autocamionul e mai usor, nu mai platesti numar, asigurare, taxe de drum, motorina sau benzina, etc.

gcc2307 18-01-08 20:41

Re: Ajutor: acte cumparare si inmatriculare masina din Italia
 
Vreau sa va multumesc tuturor pentru amabilitate si pentru toate sfaturile. Intre timp, aflasem care ar fi procedurile in Italia si m-am lasat pagubas; m-am deplasat in Germania de unde mi-am adus o masina. Acolo e foarte simpla procedura de achizitionare. Va multumesc mult la toti si va doresc numai bine.

P.S. Rog un moderator sa inchida subiectul daca se considera ca nu mai este de ajutor altor membrii. Stima.

nutzuXXL 08-09-09 18:48

Re: Ajutor: acte cumparare si inmatriculare masina din Italia
 
va salut , vreau sa cumpar si eu o masina din italia . am gasit una de la proprietar undeva in padova . vreau sa vin cu masina pe rotile ei . eu vreau sa fac i felul urmator : sa fac act vazare-cumparare si procura cu proprietarul si sa vin cu asigurarea lui , astfel , voi mai cheltui mai putini bani . cand ajung in tara , ii trimit cartea masinii , sa o radieze , el imi trimite actele de radiere inapoi , si gata , o pot inmatricula in romania . se poate ? a mai facut cineva asta? mersi

Herbas 10-09-09 22:19

Re: Ajutor: acte cumparare si inmatriculare masina din Italia
 
Eu mi-am adus asa masina din italia si da se poate. Problema principala e ca nu prea au italienii incredere in tine sa faci asa ceva. Eu unul am facut asigurare pe numele meu (200 euro pentru 5 zile !!!!!!!) si procura de circulare, pentru ca masina venea de la un concesionar si nu avea asigurare valabila. Apoi am trimis actele inapoi, am asteptat pana mi-au venit in tara cu stampilele de radiere si asta a fost tot.

Cel mai simplu e ori cu numere de germania, ori pe trailer ceva.

P.S. Contractul de vanzare cumparare l-au facut ei la imprimanta atunci pe loc, au semnat si apoi m-au lasat pe mine sa completez ce-am vrut eu.

nutzuXXL 11-09-09 11:08

Re: Ajutor: acte cumparare si inmatriculare masina din Italia
 
deja am vorbit cu proprietarul si a zis ca e deacord sa vin cu asigurarea lui . mersi de informatii . bafta

sidartha 09-11-09 17:41

Re: Ajutor: acte cumparare si inmatriculare masina din Italia
 
Quote:

Originally Posted by nutzuXXL (Post 2629956)
deja am vorbit cu proprietarul si a zis ca e deacord sa vin cu asigurarea lui . mersi de informatii . bafta

poti sa mi spui si mie cam cat te costa drumul pana in romania si ce ruta vei folosi?

nutzuXXL 10-11-09 08:55

Re: Ajutor: acte cumparare si inmatriculare masina din Italia
 
am renuntat , nu am mai fost in italia , mi-am luat masina din austria .
daca asi fi mers in italia , mergeam pe ruta data de gps adica : sibiu-sebes-orastie-arad-frontiera ungaria-szeged-szeleste-frontiera austria-oberwart-sud-autobahn a2 e66 - frontiera italia - autostrada venezia-trieste - venice - si padova ( acolo trebuia sa ajung ) sunt 1800 km de costat , nu stiu , fa si tu o socoteala cat e combustibilul .

din austria pana in ro , am bagat motorina de 60euro in austria si de inca 130ron in romania si mi-a mai ramas cam un sfert de rezervor .

bafta

eduard_1 16-06-11 00:02

Re: Ajutor: acte cumparare si inmatriculare masina din Italia
 
salut....ma puteti ajuta si pe mn va rog?
vreau sa-mi iau o masina cu acte de italia...spuneti-mi si mie la ce trebuie sa ma uit ca actele sa fie in regula si cum trebuie sa procedez sa-mi matriculez masina....adica in caz ca nu eradiata din italia cum procedez? unde verific autenticitatea masinii??? si daca mai stiti ceva legat de actele de italia....
va multumesc!

GAby645 16-06-11 19:05

Re: Ajutor: acte cumparare si inmatriculare masina din Italia
 
autenticitatea masinii si a actelor le verifici la R.A.R.
actele care trebuie sa le aiba masina sunt targa si certificat de proprietate , masina sa nu fie ipotecata lucru care e mentionat pe certificatul de proprietate, daca ultimul proprietar din targa ( carte) e persoana fizica , trebuie contract de vanzare cumparare de la el si pan la tine !!
masina nu trebuie sa fie radiata din italia pentru inmatriculare in romania, se radiaza dupa inmatricularea in romania !!

eduard_1 16-06-11 20:20

Re: Ajutor: acte cumparare si inmatriculare masina din Italia
 
Quote:

Originally Posted by GAby645 (Post 4402120)
autenticitatea masinii si a actelor le verifici la R.A.R.
actele care trebuie sa le aiba masina sunt targa si certificat de proprietate , masina sa nu fie ipotecata lucru care e mentionat pe certificatul de proprietate, daca ultimul proprietar din targa ( carte) e persoana fizica , trebuie contract de vanzare cumparare de la el si pan la tine !!
masina nu trebuie sa fie radiata din italia pentru inmatriculare in romania, se radiaza dupa inmatricularea in romania !!

Deci masina nu trebuie radiata din italia...pt ca am auzit la alte persoane ca vezi domnle` trebuie radiata in italia....ca altfel nu primesti numere provizorii....

App...daca ma duc la politie si vreau nr rosii ei depisteaza daca e sau nu furata? sau daca e vreo problema cu masina? pt ca vreau sa ma duc direct cu proprietarul masinii inainte sa o cumpar sa-mi scot nr rosii si ma gandesc ca daca politia imi da nr rosii nu am absolut nicio problema cu masina...NU?
Mc mult pt raspunsuri!

GAby645 16-06-11 20:45

Re: Ajutor: acte cumparare si inmatriculare masina din Italia
 
gresit, numere rosii poti sa scoti si cu acte false, nu ti le verifica nimeni !! Repet , La RAR se verifica actele !! poti scoate numere rosii fara nici un fel de problema daca ai actele alea doua si contract de vanzare-cumparare/factura daca e firma


All times are GMT +2. The time now is 17:44.

- Copyright 2024 4Tuning