Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dacia tuning (https://forum.4tuning.ro/134-dacia-tuning.html)
-   -   Renault R12 Gordini (https://forum.4tuning.ro/134-dacia-tuning/6194-renault-r12-gordini.html)

AAlpine1 15-03-07 12:43

Re: Renault R12 Gordini
 
Quote:

Originally Posted by B-34-SGM (Post 798649)
din nefericire e un motor de r16, si o cutie de viteze in 4 trepte :(

???????? care unde ???????????

B 75 UAP 15-03-07 17:20

Re: Renault R12 Gordini
 
Quote:

Originally Posted by B-34-SGM (Post 798649)
din nefericire e un motor de r16, si o cutie de viteze in 4 trepte :(

chiuoasa e de R 16, blocul motor e de R 12 G.. tipul 807-20 si seria 4117.. Se rezolva, actele contau.. ;)

Ghimpe200 12-04-07 18:10

Re: Renault R12 Gordini
 
credeti k ash avea noroc sa gasesc un motor de renault 12 gordini?sa il pun pe o dacie 1410????k dupa cate pare,masina este super,desi arata a 1300 putin preparat.

70BlownCharger 14-04-07 17:00

Re: Renault R12 Gordini
 
Crezi? :)) sunt extrem de cautate, plus ca daca ai motor de Gordini ii dai, si daca ii dai se uzeaza, si daca se uzeaza nu gasesti piese, si nu faci afacere, sunt multe alte motoare care se pot potrivi pe dacie cu mici modificari si ranforsari, totul e sa iti dai silinta :)

ALEX R6 12-10-07 16:58

Re: Renault R12 Gordini
 
da este un r 12 gordini adus pt raliul romaniei are 140 cv si are motor de 1600 are 2 carburatoare dublu corp weber amortizore sport si are tote piesele renault nu mai este nici una in rom este unica iti dai seama daca o vezi in realitate este o bijuterie

Spillner 13-10-07 03:52

Re: Renault R12 Gordini
 
deci nu avem cum s-o vedem decat in poze....

Ag65Amz 18-10-07 00:41

Re: Renault R12 Gordini
 
Deci...Renault 12 Gordini numar de inmatriculare Ag 12 GOR....se afla la Pitesti si mai precis in Stefanesti,,,,din intamplare sta la doar o ulita de mine departare..si tot din intamplare aceste nene nea Nicu se pricepe la masinile astea de raliu si curse..nu cum am auzit eu pe unii de pe aici k nu sar pricepe....si la multe trick'uri si alte chestii pentru masini....

Masina din cate mia povestit mie nea Nicu are urmatoarele....
Motor de 1.600 cmc
2 Carburatoare mari Weber (parca asa a zis) care alimenteaza cate o camera fiecare piston in parte...
Evacuare pe fiecare piston
Discuri fata ventilate si spate pe discuri normale....
Motorul dezvolta fix 160 cp..si intradevar are 220 pe bord...si turometrul are o limita de 8000 de ture nu 10000 cum se aude pe aici pe forum
Un radiator mare pentru racire apei,un radiator de ulei..
O cutie de viteze smechera..
Un rezervor de 90 L...
Si mult curaj k sa mergi cu ea ...k e crima ce are sub capota
Tin sa precizez k nea Nicu are copii...dar din copii dansului nimeni nu sa urcat la volanul acestei masini nici macar pentru a face o poza....daramite sa il conduca...


Ca sa dau un exemplu clar...si trait de mine ..mergeam cu masina mea aveam 80 90 km/h..in spatele meu o Oktavia apoi un Bmw..si mai apoi R12 Gordini(Ag12GOR) ma depasit Oktavia...(si automat la viteza pe care o aveam eu sa ma depaseasca ii trebuia cel putin 100 120 km/h) in spatele celui cu Oktavia sa bagat Bmw si apoi R12 ...aceste nea Nicu(pe care voi il considerati nepriceput in ale condusului) ia lasat pe respectivi 2 Oktavia si Bmw sa se bage la locul lor pe sensul de mers in fata mea si acesta ia depasit pe ambii...deci ce viteza rezulta k avea acest R12 ....:o
eu timd sa cred k aveam cam 150 ...?acuma pot sa ma insel dar a avut o forta uimitoare....nu mia venit sa cred k o dacia aranjata k asa pare la prima vedere face un bmw si o oktavia pe linie dreapta ....cine cunoaste Pitesti si mai ales Stefanestiu pot sa ii si arat acest drum si mai ales acest R12 si proprietarul...:P

Ag65Amz 18-10-07 00:45

Re: Renault R12 Gordini
 
Cu toate k va mirati dar masina mai este scoasa din cand in cand pe soseaua ce leaga Topoloveni de Pitesti ...dar asta foarte rar...dar si cand iese pe sosele este o masina care atrage privirile oricarui om cunoscator si necunoscator....

UniculSGM 18-10-07 01:12

Re: Renault R12 Gordini
 
Sa va povestesc de la intalnirea 1100 de anul asta, la care am fost prezent impreuna cu niste prieteni si ale lor masini modificate. Superioare din orice punct de vedere vestitului Gordini. Nu dau exemple, ca nu despre asta e vorba.

Stie nea Nicu cateva lucruri (asta nu contest, omu nu e paralel), suficiente pt a lua ochii copiilor necunoscatori.

Este plin de impresii, el e cel mai tare, restul sunt prosti. Doar are singurul Gordini din tara, nu? Cel putin asa se minte singur. De cel din Bucuresti care este in RK, nici sa nu auda. Ala nu e Gordini... si vine el la RAR cu poze si documente care atesta ca ala nu e Gordini :))

Incerca sa minta oamenii ca masina are vopseaua originala!!! Cat de retard sa fi sa crezi ca o masina care a alergat la raliu pe vremuri nu a fost lovita niciodata??? Plus ca e vopsita foarte prost pt o masina istorica cu pretentii, nota 7 din 10 as da pt vopsea. Nefinisata, etc.

De asemenea faza cu servodirectia originala de Renault Gordini iar m-a dat pe spate. Cica a fost luata de pe singura care a venit echipata cu asa ceva, de la francezi! Nu a avut niciodata servodirectie gordini. A adaptat o directie de Renault 20, si prostea lumea ca asa a fost masina. Se vedeau piese facute la strung, etc.

Vestitul motor cred ca haleste 1 litru de ulei la 1000 km, lasa nor de fum in spate. Cel putin asa era in vara, poate l-a reparat, cu toate ca nu cred.

A deschis capota 5 secunde. Cica sa nu spunem ca nu o deschide, cu toate ca nu il rugase nimeni sa faca asta. Motorul ala il vazusem cu mult timp in urma la intalnirile retromobil.

Mare minune daca mai are 90 CP motorul ala. A incercat sa impresioneze lumea (necunoascatoate) cu niste accelerari mai puternice , dar e pistol cu apa. Un logan de 1.6 bate la el ca la fasole, fac pariu.

Pana la urma a dato in diverse ca e masina istorica, ca e pt cum arata, ca are piese originale,ca nu mai e la fel de performanta, ca nu are jicloarele de curse, sunt unele mici pt consum,etc... Asta dupa ce a fost atacat un pic ca motorul e praf si mananca ulei. Iar ne credea retarzi si a zis ca fumul albastru e de la benzina multa.

Si cireasa de pe tort, a fost surprins de prietena mea spunandu-i unuia ca suna el la Politie sau RAR, sa ramanen noi fara acte astia cu daciile noastre modificate. Cat de taran, nesimtit si retard sa fi? Probabil se simtea eclipstat de masinile noastre, nu mai era el MIEZUL. Alta explicatie nu vad pt aceasta atitudine.

Cam atat despre vestitul NICU Gordini. Nu prea stau sa scriu eu atat pe forum, dar asta chiar m-a enervat, si prea lauda lumea un astfel de om, care nu are nici un merit (dupa ce a cumparato la licitatie),in afara ca a mentinut-o in oarecare stare, si a spalato periodic.

yntisar24 18-10-07 01:20

Re: Renault R12 Gordini
 
"O cutie de viteze smechera"-cam cat de smechera e cutia asta...e cumva in 6+1 si nu stim noi???waw ce tare!

B 89 WRC 18-10-07 01:32

Re: Renault R12 Gordini
 
sunt oameni si oameni robert nu lua in seama stii tu mai bine ce si cum uni cu laude alti cu fapte

Hexer 18-10-07 02:11

Re: Renault R12 Gordini
 
Quote:

Originally Posted by yntisar24 (Post 1154861)
"O cutie de viteze smechera"-cam cat de smechera e cutia asta...e cumva in 6+1 si nu stim noi???waw ce tare!


Are cutie 5+1 dar cu diferential autoblocant, cel putin pentru raliuru asa era, la fel is ultimele modele de R8G
Mentin, numai la raliuri era asa.

Ag65Amz 18-10-07 10:48

Re: Renault R12 Gordini
 
Deci eu vam spus exact ce mia spus si nea Nicu mie...altceva inafara de asta nu vam spus....daca vam jignit intrun fel imi pare rau ....si respect pentru baietii de pe aici ...

B-XX-NOX 18-10-07 10:57

Re: Renault R12 Gordini
 
Quote:

Originally Posted by Ag65Amz (Post 1154961)
Deci eu vam spus exact ce mia spus si nea Nicu mie...altceva inafara de asta nu vam spus....daca vam jignit intrun fel imi pare rau ....si respect pentru baietii de pe aici ...

stai linistit........ nu s-a luat nimeni de tine... dar incearca sa nu mai fii asa credul....;)

Ag65Amz 18-10-07 11:03

Re: Renault R12 Gordini
 
Deci daca eu am vazut k masina asta pe la noi pe aici pe la stefanesti e unica am zis k deh e ceva laudabil.....dar din cate vad e ceva care nici macar sa nu mai deschizi gura despre ea....e doar numele de ea .....asa se pare..dupa spusele lui SGM.:P


All times are GMT +2. The time now is 15:54.

- Copyright 2024 4Tuning