Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Colt Legislativ (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ.html)
-   -   Radierea unui vehicul la cerere (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ/61853-radierea-vehicul-cerere.html)

iuly_007 27-03-10 19:24

Re: Radierea unui vehicul la cerere
 
hmm. multam' :D inca astept un raspuns sigur :D :D

valib 27-03-10 21:48

Re: Radierea unui vehicul la cerere
 
radiata la domiciliu -> masina neinmatriculata
pentru programul rabla, cerinta: masina inmatriculata
-->> masina ta e buna doar daca o inmatriculezi

---> masina ta nu e compatibilia 100% cu programul rabla

dx_com2001 29-03-10 07:52

Re: Radierea unui vehicul la cerere
 
pate sa ma ajute cineva intr-o problema va rog?!
daca in talon s-a trecut instrainare catre:....... cat timp am voie sa conduc asa pana sa fiu nevoit prin lege sa o radiez si sa o trec pe nume?
ajutor va rog. Trebuie sa plec de paste si nu stiu daca am voie

dx_com2001 29-03-10 08:26

Re: Radierea unui vehicul la cerere
 
sau : vanzatorul este cumnata-miu dar este din alt judetz. se poate cumva ca masina sa ramana imatriculata pe VN si eu sa circul linistit cu ea in BV?!
este obligatorie radierea si trecerea pe BV?!

Al3xPuma 29-03-10 09:30

Re: Radierea unui vehicul la cerere
 
@ dx_com2001

1. Daca in talon este trecut instrainat catre ... ai voie sa mergi linistit 30 de zile dupa ce a fost scoasa din evidenta de actualul proprietar.

2.Da, se poate doar daca ... tu circuli pe talonul si asigurarea lui si in plus trebuie sa-ti cumperi si rovinieta :) in schimb daca faci un contract de vanzare-cumparare tu vei fi nevoit sa iti iei numere de BV.

Multa Bafta !

dx_com2001 29-03-10 09:42

Re: Radierea unui vehicul la cerere
 
Quote:

Originally Posted by Al3xPuma (Post 3228965)
@ dx_com2001

1. Daca in talon este trecut instrainat catre ... ai voie sa mergi linistit 30 de zile dupa ce a fost scoasa din evidenta de actualul proprietar.

2.Da, se poate doar daca ... tu circuli pe talonul si asigurarea lui si in plus trebuie sa-ti cumperi si rovinieta :) in schimb daca faci un contract de vanzare-cumparare tu vei fi nevoit sa iti iei numere de BV.

Multa Bafta !

contract de V/C nu am facut dar asigurarea si rovinieta sunt pe numele meu ar fi probleme in cazul respectiv? ar spune ceva politzistu daca ma opreste?!

Al3xPuma 29-03-10 10:42

Re: Radierea unui vehicul la cerere
 
Daca nu exista act de vanzare-cumparare si masina este pe numele cumnatului tau ... asigurarea si rovinieta se fac doar pe actualul proprietar adica doar pe numele cumnatului tau ... :) in caz contrat nu sunt valabile ... Dar tu poti circula pe talonul / asigurarea / rovinieta proprietarului.

Succes !

GAby645 29-03-10 14:42

Re: Radierea unui vehicul la cerere
 
asigurarea e valabila daca la proprietar e trecut numele cumnatului tau iar la utilizator e trecut numele tau !!! altfel oricum nu cred ca avea cum sa iti faca asigurare decat in vederea inamtricularii !!! rovineta e valabila indiferent pe ce nume este atat timp cat e trecuta seria caroseriei pe ea !!

Al3xPuma 30-03-10 09:18

Re: Radierea unui vehicul la cerere
 
Quote:

Originally Posted by GAby645 (Post 3229791)
asigurarea e valabila daca la proprietar e trecut numele cumnatului tau iar la utilizator e trecut numele tau !!! altfel oricum nu cred ca avea cum sa iti faca asigurare decat in vederea inamtricularii !!! rovineta e valabila indiferent pe ce nume este atat timp cat e trecuta seria caroseriei pe ea !!

Imi pare rau sa te anunt dar daca cineva iti face asigurarea asa nu e valabila ... la ultilizator se trece numele doar daca masina este in leasing...

GAby645 30-03-10 10:40

Re: Radierea unui vehicul la cerere
 
atunci sa o faca pe numele proprietarului , fara sa mai completeze rubrica de la utilizator !

KAY_ 30-03-10 13:24

Re: Radierea unui vehicul la cerere
 
Quote:

Originally Posted by GAby645 (Post 3229791)
asigurarea e valabila daca la proprietar e trecut numele cumnatului tau iar la utilizator e trecut numele tau !!! altfel oricum nu cred ca avea cum sa iti faca asigurare decat in vederea inamtricularii !!! rovineta e valabila indiferent pe ce nume este atat timp cat e trecuta seria caroseriei pe ea !!

Quote:

Originally Posted by Al3xPuma (Post 3232120)
Imi pare rau sa te anunt dar daca cineva iti face asigurarea asa nu e valabila ... la ultilizator se trece numele doar daca masina este in leasing...

Quote:

Originally Posted by GAby645 (Post 3232311)
atunci sa o faca pe numele proprietarului , fara sa mai completeze rubrica de la utilizator !

Parerea mea sau asa cred nu se regasesc in codu rutier sau in vreo lege . Nu exista in mai multe feluri , exista intr un singur fel reglementat de lege .Postati doar daca aveti cunostiinta nu de dragu de a posta .

Asigurarea este valabila daca este in termen indiferent de cine conduce masina .La fel si rovinieta .

dx_com2001 30-03-10 19:01

Re: Radierea unui vehicul la cerere
 
Quote:

Originally Posted by DOHC16 (Post 3232686)
Parerea mea sau asa cred nu se regasesc in codu rutier sau in vreo lege . Nu exista in mai multe feluri , exista intr un singur fel reglementat de lege .Postati doar daca aveti cunostiinta nu de dragu de a posta .

Asigurarea este valabila daca este in termen indiferent de cine conduce masina .La fel si rovinieta .

va multzumesc tuturor! m-am convins! oricum pe asigurare e trecut numele cumnatului . numele meu nu apare nicaeri!

florin_cars 01-04-10 00:47

Re: Radierea unui vehicul la cerere
 
atunci poti merge max 30 zile..fiind cumnatul tau, nu vad cum de ti-a facut asa ceva..sa semneze pe spatele talonului..:(
ce nesi :D

Strutter 01-04-10 00:57

Re: Radierea unui vehicul la cerere
 
Deci cum e pana la urma, vad ca nu stie nimeni.... sa raspunda la pb. mea ? Ms.

Al3xPuma 01-04-10 20:27

Re: Radierea unui vehicul la cerere
 
Strutter ... m-am uitat asa putin in urma .. si sa-mi zici daca am inteles bine .. tu vrei sa radiez o masina care numai are numere .. si tu ai doar Cartea de identitate a masini ?

In cazul asta nu ai cum sa radiez masina pur si simplu ... pentru ca la politie iti va cere talonul masinii + numerele :) ceea ce tu nu ai ..

Dar ... in schimb poti face un act de vanzare cumparare intre tine si .... nush cine ... cineva sa fie din alt oras .. poti sa si inventezi :P asa ... si prin asta dovedesti ca masina a fost vanduta si bla bla bla ... poti sa o scoti si de la financiar si gata ai terminat cu ea :)

Daca am inteles gresit te rog sa postezi si sa-mi explici care e situatia poate voi putea sa te ajut ...

Bafa !


All times are GMT +2. The time now is 10:02.

- Copyright 2024 4Tuning