Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Colt Legislativ (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ.html)
-   -   Radierea unui vehicul la cerere (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ/61853-radierea-vehicul-cerere.html)

d6181 06-02-11 10:52

Re: Radierea unui vehicul la cerere
 
Quote:

Originally Posted by Hondarul (Post 4041635)
Faci un contract de vanzare-cumparare fictiv, cu un vecin, o ruda, prieten, cineva. Faci si fisa fiscala, te duci si o radiezi de la circa financiara si gata.

multumesc hondarul. a functionat. m-a costat 10 lei si 2 ore de plimbat. am radiat-o de la finante restul nu ma mai intereseaza.

andrei_400 20-02-11 10:20

Re: Radierea unui vehicul la cerere
 
Am si eu o probleme in legatura cu radierea unei masini. Am vandut acum 2 luni o masina , am facut CVC , am predat cumparatorului talonul si cartea masinii , cheile , masina urmand ca acesta in 30 de zile sa-mi trimita fisa de radiere semnata si stampilata pt a o radia de la primarie(circa financiara). Bineinteles ca acum cumparatorul se eschiveaza si nu vrea sa imi trimita fisa respectiv sa inmatriculeze masina pe numele lui spunanad ca in zona lui sunt alte legi legate de inmatriculare si ca el a trecut-o la impozit pe numele lui dar fara sa o reinmatriculeze(ceea ce nu cred ca se poate face).Ce pot face in cazul asta ? nu am semnat nici pe spatele talonului precum instrainat catre... si nici nu as vrea sa ma complic si sa ajung sa obtin radierea in instanta , asta fiind o ultima solutie. Multumesc

florin_cars 21-02-11 22:55

Re: Radierea unui vehicul la cerere
 
se poate circula fara inmatriculare, doar cu inscriere la fisc, asa facem multi, unele coji nu merita chinul financiar de a mai fi transcrise sau au anumite "bube" si nah..

cauta cateva pagini in urma, anul trecut tot prin februaruie, martie am postat eu aceeasi problema, am gasit si rezolvarea ulterior :wink:

GAby645 22-02-11 16:30

Re: Radierea unui vehicul la cerere
 
pai el nu are cum sa o transcrie inainte sa o scoti tu de la circa financiara!! trebe CVC , fisa de inmatriculare cu stampila de la financiar precum ca e scoasa din evidenta de la tine si CNF de la tine ca sa o transcrie pe numele lui !!

andrei_400 22-02-11 17:28

Re: Radierea unui vehicul la cerere
 
Quote:

Originally Posted by GAby645 (Post 4110250)
pai el nu are cum sa o transcrie inainte sa o scoti tu de la circa financiara!! trebe CVC , fisa de inmatriculare cu stampila de la financiar precum ca e scoasa din evidenta de la tine si CNF de la tine ca sa o transcrie pe numele lui !!

Toate actele astea le-am facut. I-am dat si CNF dar eu am nevoie akm de fisa de radiere semnata si stampilata de politia de care apartine precum ca el a radiat masina si abia atunci o pot scoate de la impozit. Cel putin asa mi-au spus doamnele de la circa financiara de care apartin .

GAby645 22-02-11 17:30

Re: Radierea unui vehicul la cerere
 
n-are cum , odata ce a scos-o din evidente prin stampilarea acelei fise , nu mai ai treaba !!

andrei_400 22-02-11 17:40

Re: Radierea unui vehicul la cerere
 
Quote:

Originally Posted by GAby645 (Post 4110463)
n-are cum , odata ce a scos-o din evidente prin stampilarea acelei fise , nu mai ai treaba !!

Pai ideea e ca nu mi-a scos-o din evidenta. Mi-a dat doar certificatul acela de neurmarire fiscala prin care nu am datorii si mi-a spus sa aduc fisa de radiere semnata si stampilata daca vreau s-o scot definitiv de la impozit. Masina e inmatriculata in mediul rural , toata discutia avand loc in biroul de taxe si impozite din primarie.

Alex_shaolin 22-02-11 18:02

Re: Radierea unui vehicul la cerere
 
am inteles ca tu ai vindut o masina ,acesta inseamna ca tu te duci la finaciar cu fisa sa o scoti nu el sa o bage si pe urma sa o scoti tu (dar iti trebuie cartea masinii si un CVC)....8)tu dupa ce o iei stampila pe fisa de la financiar mai trebuie sa mai completezi inca un formular de scoatere din evidenta...romania :lol:

andrei_400 22-02-11 18:08

Re: Radierea unui vehicul la cerere
 
Quote:

Originally Posted by Alex_shaolin (Post 4110588)
am inteles ca tu ai vindut o masina ,acesta inseamna ca tu te duci la finaciar cu fisa sa o scoti nu el sa o bage si pe urma sa o scoti tu (dar iti trebuie cartea masinii si un CVC)....8)tu dupa ce o iei stampila pe fisa de la financiar mai trebuie sa mai completezi inca un formular de scoatere din evidenta...romania :lol:

Am citit pe net n cazuri de radiere cu n variante diferite. Am sa ma interesez la o firma ce se ocupa cu radieri sau la un notar despre procedura. poate ma lamuresc.

GAby645 22-02-11 18:45

Re: Radierea unui vehicul la cerere
 
asculta putin ,
ai facut contract de vanzare cumparare si fisa de inmatriculare?
te-ai dus la primarie sa o scoti din evidenta , nu ti-a pus stampila pe fisa de inmatriculare si ti-a eliberat certificat de neurmarire fiscala?

daca ai facut lucrurile astea doua nu mai ai treaba , de aici inainte e treaba cumparatorului , tu tre sa ai o copie dupa contract de vanzare cumparare prin care demonstrezi ca ai vandut masina lui X !!

florin_cars 23-02-11 08:49

Re: Radierea unui vehicul la cerere
 
Gaby, respectiv Alex, voi nu intelegeti problema omului.
va si precizat ca locuieste in mediul rural, acum exact un an am avut si eu aceeasi problema, am expus-o aici, Gaby, cred ca am si vb cu tine pe aceasta tema :)

Nu e cum stiti voi, din moment ce i s-a stampialt Fisa de Inmatriculare si i s-a oferit Certificat de Neurmarire Fiscala(CNF), NU inseamna ca a fost radiata fiscal, LEGEA prevede clar, dar culmea, in mediul urban din TOATA TARA nu se practica treaba asta, se practica in schimb in mediul rural din toata tara dupa cum am observat eu, ca dupa cele mentionate mai sus, noul proprietar trebuie sa trimita un exemplar sau doua(parca) din Certificatul de Radiere, situat la baza Contractului de Vanzare-Cumparare(CVC), stampilat si semnat de Politia unde a inmatriculat el vehiculul, ca fostul proprietar sa o poata duce la Circa Financiara de care apartine pentru a i se RADIA FISCAL DEFINITIV vehiculul.

PROBLEMA? e faptul ca legea e prost conceputa, noroc ca in mediul URBAN nu se practica, si NU inteleg de ce?
Cum sa inmatriculeze noul proprietar un vehicul(distrus, nefunctional, incomplet, vandalizat, stricat) care necesita investitii finaciare mari sau mult timp pentru readucerea la starea initiala, si de a trece cu bine prin RAR, pentru a se putea reinmatricula si deci radia de pe fostul proprietar din bazele SRPCIV in cateva zile, pt ca fostul proprietar sa nu plateasca degeaba cateva luni, ani de impozit???
In aceasta situatie, masina este impusa la Circa Financiara pe doua persoane, si fostul si noul proprietar platesc acelasi impozit. Nu e prima data cand am auzit de aceasta situatie, iar prima data cand am azuit, acum cativa ani, ziceam ca Nu e posibil, este o greseala undeva..uite CA nu era :???:


Cautati in paginile anterioare posturi de-ale mele si veti afla ce si cum ;)

florin_cars 23-02-11 09:01

Re: Radierea unui vehicul la cerere
 
haideti ca v-am usurat eu munca, am gasit inceputul problemeie, acum 1 an.

https://forum.4tuning.ro/221-colt-leg...ml#post3122271

De aici incolo cititi ce scriu eu si veti vedea cum e buba..urata :)

@andrei_400, masina era inmatriculata pe tine? Daca NU, atunci fa cum am facut eu.
Daca da, atunci mergi la politie cu CVC si copii dupa CIV, talon, CI si iti faci o radiere in baza acelor acte. Primul lucru cerut de inspectorul de la mine din localitate a fost sa merg la SRPCIV(Biroul Inmatriculari..) si sa aduc acel Certificat de Radiere, doar ca vehiculul nu era pe numele meu inmatriculat, lucur care a complicat putin situatia...:???:


Succes si spune-ne ce ai mai facut.

GAby645 23-02-11 09:05

Re: Radierea unui vehicul la cerere
 
atunci andrei , treci la amenintari , zii ca te duci sa scoti duplicat dupa carte si radiezi masina din circulatie definitiv !!! strange-l in usa , iai numerele de pe masina ca altele fara tine nu poate sa faca

cosminscrie 08-03-11 01:17

Re: Radierea unui vehicul la cerere
 
Salut baieti.
Am citit tot thread-ul de la cap la coada.
Vin si eu cu o problema: Am cumparat o masina din alt judet la inceputul lui ianuarie de la un intermediar(PF), in baza unei procuri pe care, din prostia mea, nu am vazut-o.
Am incheiat un c.v-c la birou de acte. Detin C.V-C, CIV, CI si RCA(cu numele meu la proprietar-mi-a zis ca daca ma opreste politia sa spun ca e in vederea inmatricularii).In momentul de fata, masina am declarat-o la fisc, chiar mi-a venit si prima transa de platit. Pe certificatul de inmatriculare la instrainare este trecuta semnatura sa. Eu, "destept", am completat cu numele meu. Pe carte este trecut fostul proprietar, la fel si pe certificat. Am luat legatura, insa nu prea mai vrea sa rezolvam problema.
Am si eu doua intrebari:
1.Ce acte trebuie sa-mi trimita el pentru a putea eu sa o inscriu? (la randul meu trebuie sa ii trimit acte?)
2.Daca totusi nu vrea, cum reusesc sa o inscriu pe numele meu?
Va multumesc si astept raspuns din partea voastra.

ondin 11-03-11 14:24

Re: Radierea unui vehicul la cerere
 
Quote:

Originally Posted by GAby645 (Post 4110463)
n-are cum , odata ce a scos-o din evidente prin stampilarea acelei fise , nu mai ai treaba !!

total gresit, vanzatorul degeaba obtine el acea fisa semnata, pana nu se inregistreaza noul proprietar cu masina la fisc nu se intampla nimic, si omul desi a vandut masina plateste in continuare impozit.
cel care a cumparat masina nu plateste ca nu este inca inregistrat, iar dupa inregistrare va plati si el, si scapa vechiul proprietar.
cel putin asa am vazut eu ca se practica.
fiscul vechi nu radiaza masina din evidenta de plata pana nu are confirmarea de la fiscul nou ca este luata iar in evidenta si se castiga bani buni de pe urma acestei masini.


All times are GMT +2. The time now is 22:55.

- Copyright 2024 4Tuning