Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Colt Legislativ (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ.html)
-   -   Documente inmatriculare vehicule provenite din import (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ/61852-documente-inmatriculare-vehicule-provenite-import.html)

Psycho 05-01-08 00:25

Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
Documente inmatriculare vehicule provenite din import
• Carte de identitate a vehiculului avand aplicata folia de secretizare original si copie xerox
• Fisa de inmatriculare cu viza directiei fiscale de pe raza localitatii de domiciliu semnata de proprietar (si stampilata in cazul persoanelor juridice)
• Cerere de inmatriculare (cu indicarea delegatului in cazul persoanelor juridice)
• Document de proprietate (factura, contract de vanzare cumparare) original si copie xerox
• Chitanta sau declaratie vamala de import definitiv original sau copie xerox legalizata
• Document de provenienta
• Document de identitate solicitant sau delegat (B.I. sau C.I.) original si copie xerox
• Tichetul de asigurare obligatorie original si copie xerox
• Tichetul de verificare tehnica
• Dovada de plata a taxei de inmatriculare (Trezorerie sau Directia Taxe si Impozite a localitatii de domiciliu)
• Dovada de plata a contravalorii certificatului de inmatriculare (CEC sau BCR)
• Codul fiscal si certificatul de inmatriculare la Registrul Comertului, copie xerox in cazul in care solicitantul este persoana juridica
• Contravaloarea placilor cu numere de inmatriculare

Lymbutza 16-09-08 13:11

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
FISA DE INMATRICULARE unde se elibereaza ????

SAX1987 14-11-08 20:02

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
O initiativa foarte buna cu acest topic.

aokimare 01-03-09 20:23

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
intrebare

am o masina adusa din italia, am luat-o de la unu din romania..si am primit TARGA dar am intrebat si ziceau unii ca mai am nevoie de inca o hartie..

stie carva ce e aia si de unde s-ar putea obtine

Marius 27-04-09 08:13

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
Quote:

Originally Posted by Lymbutza (Post 1756875)
FISA DE INMATRICULARE unde se elibereaza ????

Fisa de inmatriculare se obtine de la un birou de copiat acte.

danigrecu 03-06-09 13:52

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
aokimare mai ai nevoie de passagio di propieta si contract

nutzuXXL 27-09-09 15:48

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
va salut , mi-am cumparat si eu o masina de la un parc auto si am cateva nelamuriri . sa va explic ce si cum :) masina respectiva a fost cumparata de la un site de licitatii din belgia . masina are nr permanente de belgia ( cred ) cand am cumparat-o , el mi-a dat cartea aceea roz-portocalie , certificatul de conformitate al masinii si act vanzare-cumparare , nr de belgia ale masinii . el mi-a zis ca o pot inmatricula in romania direct , adica nu e nevoie de radiere din belgia , doar cu aceste acte . asa este ? mentionez ca am venit cu masina pe rotile ei , cu nr provizorii de 5 zile de germania . mersi anticipat pt un eventual

Marius 28-09-09 10:57

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
Poate te ajuta asta:
Documente necesare la importul unei masini din Germania
Gasesti acolo poze cu documentele necesare, ca sa ai idee cum arata fiecare.

nutzuXXL 29-09-09 11:06

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
mersi ,dar nu ma ajuta cu nimic . eu vreau sa stiu ce acte trebuie din belgia pt a inmatricula masina in ro . daca trebuie radiata din belgia . eu am cartea aceea roz-portocalie , certificatul de conformitate al masinii si act vanzare-cumparare , nr de belgia ale masinii . vreau sa stiu daca sunt deajuns aceste acte pt inmatricularea in romania . mersi

ionut_cluj 01-10-09 07:42

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
sunt deajuns, iti radiaza politia masina, daca nu e radiata.

nutzuXXL 01-10-09 19:50

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
mersi pt raspunsuri , asa e

sony_cristi 20-11-09 14:46

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
amsi eu o nelamurire: am cumparat o masina adusa din germania... de la un roman care ii luase deja primul rand de nr rosii. ce acte trebuia sa iau de la el.... eu am doar brifu mare/mic + un contract de vanzare cumparare facut atunci cand am luato. +chtanta nr rosii asigurare si autorizatie de circulatie. e posibil sa nu reusesc sa o inmatriculez.?

el spusese ca masina a luato de la o matusa de-a lui din germania si ca masina este radiata.

LordCaddy 20-11-09 15:47

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
Quote:

Originally Posted by sony_cristi (Post 2823301)
amsi eu o nelamurire: am cumparat o masina adusa din germania... de la un roman care ii luase deja primul rand de nr rosii. ce acte trebuia sa iau de la el.... eu am doar brifu mare/mic + un contract de vanzare cumparare facut atunci cand am luato. +chtanta nr rosii asigurare si autorizatie de circulatie. e posibil sa nu reusesc sa o inmatriculez.?

el spusese ca masina a luato de la o matusa de-a lui din germania si ca masina este radiata.

ai nevoie doar de brief mic/mare si contract de vanzare cumparare pt inmatriculare.

sony_cristi 20-11-09 16:09

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
Quote:

Originally Posted by LordCaddy (Post 2823395)
ai nevoie doar de brief mic/mare si contract de vanzare cumparare pt inmatriculare.

am contract de vanzare cumoparare dar e facut aici in tara... o foaie cu 2 semnaturi... faranici o stampila... nu trebuie contractu din germania?

GAby645 22-11-09 21:19

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
daca e intre cel din brief si cel de la care ai luat masina , nu iti mai trebuie contractu din germania !

nutzuXXL 11-12-09 10:51

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
va salut , am si eu o problema , azi am fost la politie sa-mi inmatriculez masina . e vorba de un seat achizitionat de la un autohaus din austria . am facut act vanzare-cumparare cu prorprietarul autohausului pe persoana fizica , mia dat certificatul , nr , cartea da autenticitate .

am platit tot ( taxa de mediu , chitante , am luat si nr rosii timp de 2 luni , etc ) am inregistrat masina pe numele meu la fist pt impozit , am fost si la rar , am carte , certificat de autenticitate .

acum vreau sa o inmatriculez , dar politaiul de la ghiseul inmatriculari nu a vrut sa mi-o inmatriculeze pe motiv ca in cartea masinii este trecuta alta persoana , nu persoana cu care am facut eu act vanzare-cumparare . si vrea act vanzare-cumparare intre persoana trecuta in carte si cel care mi-a vandut masina .

masina este adusa din belgia , cumparata de proprietarul autohausului cu care am facut eu act vanzare-cumparare .

acum eu ce sa fac ? este necesar acel act ? sa ma duc pana in austria nu prea asi vrea :))))

in acelasi timp , cand am fost eu la politie , mai era cineva tot cu aceiasi problema si i-a zis sa vina luni cand e seful de post , ca el nu semneaza asa cvea daca nu am acel act vanz-cump .

poate a mai trecut cineva prin asa ceva si poate da cateva indicatii . multumesc

GAby645 11-12-09 14:18

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
iti mai trebuie un contract de vanzare cumparare sau factura intre proprietarul din belgia si cel din austria!! actul poti sa il iei din autohaus din austria ori fie sa gasesti pe cineva sa iti faca rost de un act de vanare cumparare e belgia in alb si sa il completezi ulterior, chestie care nu prea e legala dar la disperare merge si asta!!! mai nasol e daca sunt persoane juridice pentri ca iti trebuie factura!!!

nutzuXXL 12-12-09 11:36

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
ok , mersi

Qveta 29-01-10 11:04

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
http://forum.americanmusclecars.ro/showthread.php?t=72

sefo 18-02-10 22:27

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
vreau sa cumpar o masina adusa din suedia.
ce acte trebuie sa-mi dea vanzatorul care a adus masina din suedia?

MixMaster 23-03-10 03:30

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
nu am stiut exact in ce topic sa postez astfel ca am sa o fac aici. Am o intrebare: daca iau din germania o masina pe persoana fizica, eu platesc acolo tva-ul. asta inseamna ca in tara nu mai trebuie sa-l platesc, nu? decat inmatricularea. daca stiti si ceva link-uri unde sa vad si temeiul legal sau ceva de genul v-as fi extrem de recunoscator.

GAby645 25-03-10 20:30

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
nu platesti nici un tva nimic, numa taxa de poluare !!

Ciuby_badboy 18-05-10 15:35

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
am o intrebare f urgenta.....Am un Rover 420 disel cu nr de Italia, faza mai aiurea e ca nu am la ea decat asigurarea , ITP , si certificatul de imatriculare adica nu am procura ceva de genu, de pers de la care am luat masina nu pot sa mai dau de ea pt k e plecata in Austria ce sa fac asi vrea sa o imatriculez in Ro ....ce fac?Multumesc

GAby645 18-05-10 17:04

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
da ai toate actele la ea? targa si certificatul?

Ciuby_badboy 18-05-10 17:05

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
targa?nush ce e aia am certificatul

GAby645 19-05-10 07:48

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
daca nu ai targa si certificatul, nu poti inmatricula masina !! targa e un document al amsinii stil cartea de identitate in care scrie datele masinii, iar certificatul de proprietate e format a4 in care scrie info despre proprietar si auto !! fara unul din aceste acte nu poti sa o inmatriculezi/scoti numere rosii/ circula cu ea !!!

Ciuby_badboy 19-05-10 10:22

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
acum mam uitat mai bn si am gasit Certificato di proprieta , si TARGA ,si revin nu dau de prpietar ce sa fac?tot ce am sunt pe numele lui

GAby645 19-05-10 13:43

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
da contract de vanzare cumparare ai intre proprietar si tine?

Ciuby_badboy 19-05-10 13:50

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
nop:(knd am luato iam dat bani si atat ca atunci eram in italia si nu mam gandit sa faac actele ...si acum ca am venit acasa am zis sa o imatriculez dar....nu am nimic pe numele meu...ce asi putea face.....

GAby645 19-05-10 13:51

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
ym: gaby_645 si vb

Maniak22 20-09-10 17:01

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
am un autoturism cumparat din germania iar contractul de vanzare-cumparare e pe numele prietenei mele.

deci, cum o trec pe numele meu?
pot face contractul pe numele meu la un notar?
sau cand o inmatriculez o trec pe numele meu?


a-si dori si eu un sfat de la cunoscatori.

GAby645 23-09-10 11:07

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
faci contract de vanzare de pe pretena ta pe tine 15 lei la un birou de acte auto !!! vezi ca iti trebuie fiscal de pe numele prietenei tale cand vrei sa inscrii masina !!
daca nu ai scos numere rosii la ea , iti recomand sa iti faci kaufvetrag de pe neamt direct pe tine !!!

GADEA 02-10-10 10:10

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
daca eu am facut o radiere ptr export in italia avetii idee in cat timp trebuie scoasa masina din italia? 2 3 luni cat iti accorda maxim
scz daca nu am postat unde trebuie :???: astept si eu un raspuns daca stie cnv

akileon 09-10-10 21:33

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
am cumparat o masina adusa din spania , am tarjeta si permiso de circulation , au fost luate 3 randuri de numere rosii , rar facut , este adevarat ca imi trebuie si un certificat de radiere din spania pentru a o putea inmatricula in ro?

Daniel_DRV 16-10-10 18:59

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
Am o intrebare...
Am gasit la vanzare un Peugeot 206 inmatriculat pe Bulgaria, dar actualul proprietar din Bucuresti o are inregistrata pe firma, se poate sa se faca alte acte pe Bulgaria de proprietate ca eu sa fiu eu proprietar ?

slikone 16-12-10 18:02

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
Buna,am si eu un Golf din Austria,dar l.am cumparat aici in tara de la o persoana si tre sa il inscriu in 28 dupa ce trec RAR.u:lol:...am urmatoarele acte...Brif 1 si 2(nush de ce am doua), am contract de vanzare cumparare intre mine si austriac desi eu nu am fost in Austria dupa masina, si masina a fost adusa pe platforma...Oare imi va cere ceva declaratie de intrare a masinii in tara pe platforma??:shock::shock:..Oare e bun contractu ala intre mine si austriac??:shock:..Mai trebuie altceva??:rolleyes2..Ms mlt..:D

conty one 09-02-11 20:18

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
salut am luat la un schimb de masini ,o toyota celica t18 din 91..masina e pe viena (austria), la masina am brif mare , brif mic si asigurare(valabile pana pe 14-11-2011)...nu am contact de vanzare cumparare...sau alte acte... intrebarea mea este: ce acte trebuie pt inmatriculare? si dc se face depreciere , deoarece masina nu are clima, servo, abs, geamuri electrice sau alte optiuni de genu? si cu toate astea se poate ajunge undeva intre 600-800 de euro maxim pt inscriere? intreb pt ca nu am habar deloc ..multumesc!!

GAby645 10-02-11 08:27

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
trebuie sa ai si typenschein pe langa teil I si teil II + contract de vanzare cumparare de la proprietarul din acte pana la tine

Santon 08-09-11 07:15

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
Quote:

Originally Posted by conty one (Post 4069707)
salut am luat la un schimb de masini ,o toyota celica t18 din 91..masina e pe viena (austria), la masina am brif mare , brif mic si asigurare(valabile pana pe 14-11-2011)...nu am contact de vanzare cumparare...sau alte acte... intrebarea mea este: ce acte trebuie pt inmatriculare? si dc se face depreciere , deoarece masina nu are clima, servo, abs, geamuri electrice sau alte optiuni de genu? si cu toate astea se poate ajunge undeva intre 600-800 de euro maxim pt inscriere? intreb pt ca nu am habar deloc ..multumesc!!

Pentru depreciere, masina trebuie sa NU aiba cel putin 2 din urmatoarele:

ABS, Aer Conditionat, Airbag sofer, Servodirectie.

GAby645 08-09-11 14:12

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
nu se mai ia in calcul certificatu de depreciere la calcularea taxei auto


All times are GMT +2. The time now is 07:06.

- Copyright 2024 4Tuning