Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Colt Legislativ (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ.html)
-   -   Documente inmatriculare vehicule provenite din import (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ/61852-documente-inmatriculare-vehicule-provenite-import.html)

bogdan100 19-04-12 23:19

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
OK, am citit tot pana acum insa sper sa ma lamureasca si pe mine cineva.
Doresc sa cumpar o masina in curand, insa nu din orasul unde am eu domiciliul. Care este procedura? Este prima oara cand sunt in situatia asta si vreau sa ma lamuresc inainte.

Ma intalnesc cu proprietarul, facem un contract de vanzare-cumparare si apoi?

Multumesc anticipat :rolleyes2

Santon 20-04-12 20:40

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
Quote:

Originally Posted by bogdan100 (Post 4989246)
OK, am citit tot pana acum insa sper sa ma lamureasca si pe mine cineva.
Doresc sa cumpar o masina in curand, insa nu din orasul unde am eu domiciliul. Care este procedura? Este prima oara cand sunt in situatia asta si vreau sa ma lamuresc inainte.

Ma intalnesc cu proprietarul, facem un contract de vanzare-cumparare si apoi?

Multumesc anticipat :rolleyes2

Trebuie sa-ti dea radierea de la financiar , talonu in care e scris intstrainat lui.... (adica tie) si cartea masinii. Toate in original.

Bafta.

bogdan100 20-04-12 23:22

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
Quote:

Originally Posted by Santon (Post 4990519)
Trebuie sa-ti dea radierea de la financiar , talonu in care e scris intstrainat lui.... (adica tie) si cartea masinii. Toate in original.

Bafta.

Si pe urma trebuie sa merg la rar sa fac ceva autentificare?ca asa am citit pe net ...
Sau dupa ce am toate actele astea ( talon, radierea de la financiar si cartea masinii) merg direct sa platesc taxele pt inmatriculare ( taxa pt numere, impozit, taxa de talon ) ? Asigurarea cand o fac?

stelutal 24-04-12 16:47

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
Salutare. Anul trecut in august mi-am cumparat un golf 5 nou pe care l-am inmatriculat in Cehia, unde locuiesc acum. Urmeaza sa ma intorc in tara si vreau sa radiez masina de la autoritatile cehe si sa o inmatriculez in Romania. Inteleg ca se considera tot import, desi masina nu isi schimba proprietarul... Poti sa ma ajuti un pic in nebunia asta legislativa? Multumesc!!!

GAby645 24-04-12 17:55

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
o radiezi din cehia, iei numere de export, vii cu ea in romania, faci rar-ul , platesti taxa si o inmatriculezi !!
piti sa inmatriculezi in romania si fara sa o radiezi din cehia - se radiaza de la noi dar dureaza ceva mai mult

Santon 25-04-12 06:16

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
Quote:

Originally Posted by bogdan100 (Post 4990778)
Si pe urma trebuie sa merg la rar sa fac ceva autentificare?ca asa am citit pe net ...
Sau dupa ce am toate actele astea ( talon, radierea de la financiar si cartea masinii) merg direct sa platesc taxele pt inmatriculare ( taxa pt numere, impozit, taxa de talon ) ? Asigurarea cand o fac?

Primul pas RAR-ul,apoi financiarul,apoi ANAF-ul pentru calculul taxei de poluare, apoi politie pentru numerele permanente.

RCA-ul il faci inainte de a te urca la volan si a misca rotile pe drumurile publice. Daca-ti scoti numere rosii intai, odata cu ele trebuie facut si RCA-ul.

bogdan100 25-04-12 13:35

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
Quote:

Originally Posted by Santon (Post 4996754)
Primul pas RAR-ul,apoi financiarul,apoi ANAF-ul pentru calculul taxei de poluare, apoi politie pentru numerele permanente.

RCA-ul il faci inainte de a te urca la volan si a misca rotile pe drumurile publice. Daca-ti scoti numere rosii intai, odata cu ele trebuie facut si RCA-ul.


Nu nu,masina e inmatriculata :) Era intrebarea doar ce fac dupa ce iau actele de la vanzator .

GAby645 25-04-12 13:38

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
tot ce scrie mai sus numai ca sari de anaf si traducere acte

pacmanxxx 28-05-12 09:09

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
Am si eu urmatoarea situatie.... Trebuie sa cumpar o masina NOUA (de provenienta Japan) din Finlanda, si vreau sa o aduc si sa o inscriu in Ro. Stie cineva ce acte imi trebuie pentru vama si pentru finante la noi? Masina va fi achizitionata pe firma. Multumesc.

Santon 28-05-12 11:18

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
Quote:

Originally Posted by pacmanxxx (Post 5041770)
Am si eu urmatoarea situatie.... Trebuie sa cumpar o masina NOUA (de provenienta Japan) din Finlanda, si vreau sa o aduc si sa o inscriu in Ro. Stie cineva ce acte imi trebuie pentru vama si pentru finante la noi? Masina va fi achizitionata pe firma. Multumesc.

Pai daca a fost adusa din Japonia in Finlanda inseamna ca i-a fost facuta vama in Finlanda nu? In cazu asta nu mai ai treaba cu vama noastra.

Intereseaza-te de aspectul asta in legatura cu vama.
Despre restu nu ma bag.

pacmanxxx 28-05-12 12:27

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
Da, si eu astept un raspuns de la dealer in legatura cu taxele vamale. Ideea e ca masina e noua iar eu ar trebui sa o iau cu numere provizorii sa o aduc in tara pe roti si nu sunt sigur daca, intrand cu ea asa, trebuie sa fac cumva dovada la finante ca a fost platita vama in alta tara.

pacmanxxx 05-06-12 08:53

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
Mda....se pare ca dealerul e dispus sa mi-o vanda pe firma, dar nu mai sunt eu dispus sa o cumpar pentru ca am aflat ca fiscul nostru mizerabil considera 50% din TVA nedeductibil, adica "parte din pretul de achizitionare", deci nu ma mai incadrez cu finantele. Oricum, cine intentioneaza sa ia o masina noua, sa arunce un ochi si pe site-urile nordice (finlandeze/suedeze) s-ar putea sa aiba o MARE surpriza in ceea ce priveste preturile , atat finale cat si fara TVA.

pejo_cez 21-06-12 08:16

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
Salut, am cumparat o masina adusa din Germania. Masina are numere rosii scoase de cel care a adus-o. Actele care le detin:
- brief mare
- brief mic
- factura in original din Germania
- contract de vanzare cumparare intre mine si cel care a adus-o
- fiscalul
- si inca o fisa care seamana cu brieful mare, sunt cam la fel.

Care sunt pasii care trebuie urmati acum?

ms99ass 21-06-12 17:07

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
Quote:

Originally Posted by pejo_cez (Post 5073943)
Salut, am cumparat o masina adusa din Germania. Masina are numere rosii scoase de cel care a adus-o. Actele care le detin:
- brief mare
- brief mic
- factura in original din Germania
- contract de vanzare cumparare intre mine si cel care a adus-o
- fiscalul
- si inca o fisa care seamana cu brieful mare, sunt cam la fel.

Care sunt pasii care trebuie urmati acum?

1. mergi la RAR sa ii faci omologarea+certificatul de autenticitate+itp pe 2 ani
2. traduci actele din germana in romana (undeva la 35 ron per document, ai nevoie de brif-uri si de factura)
3. cu actele masinii traduse, te duci la impozite sa o declari
4. cu actele obtinute de la RAR mergi la Finante, completezi o cerere de calcul a taxei, dupa care o platesti (nu uita sa faci o copie dupa chitanta, daca vrei sa recuperezi taxa)
5. inchei un RCA pe 6/12 luni
6. completezi o cerere de inmatriculare adresata comandantului politiei din judet (5-10 ron la un birou de acte) si o fisa de inmatriculare (10 ron) cu stampila de la primarie
7. achiti taxa de inmatriculare (52 ron ) si taxa de talon (47 ron) la CEC sau chiar in incinta centrului de inmatriculari, daca au birou CEC acolo
8. te prezinti la nenea de la ghiseul de inmatriculari cu dosarul complet si achiti taxa pt numere (40 ron cele random sau 85 ron cele preferentiale) si predai atat numerele zoll cat si numerele rosii (nu sunt sigur ca ti le va cere pe astea din urma). in cazul in care masina a fost adusa pe platforma, ai nevoie de o declaratie cum ca asa a fost adusa (10 ron la un birou de acte, sau o poti face de mana, mentionand si nr de inmatriculare ale platformei)
9. astepti 2 ore, apoi te intorci dupa masina. talonul il vei primi prin posta in maxim 15 zile (pana atunci vei primi o dovada inlocuitoare).

Sper sa nu fi uitat ceva. Succes!

pejo_cez 25-06-12 09:21

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
Multumesc pt. ajutor. Acum o problema mai urgenta, masina are nr. rosii de VL cae expira, ca sa iau alt rand de nr rosii mai int
ai trebuie sa depun fiscalul la administratia financiara?


All times are GMT +2. The time now is 04:44.

- Copyright 2024 4Tuning