Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Colt Legislativ (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ.html)
-   -   Documente inmatriculare vehicule provenite din import (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ/61852-documente-inmatriculare-vehicule-provenite-import.html)

GAby645 08-01-12 18:07

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
nu mai trebuie declarata la fisc , poti face si tu contract la pc, foaie de mana , etc ,

R1s3 08-01-12 21:20

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
Perfect. merci mult gaby. Esti foarte informat. Stima

razvanik_89 21-01-12 19:05

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
Salutare , am si eu o nelamurire , daca poate sa ma ajute cineva.
As vrea sa cumpar o masina ,inmatriculata pe italia , are inspectie si asigurare valabile . Are targa si certificatul de proprietate ; pe targa are mentiune ceva legat de export ( la sectiunea de ipoteci , sau ceva de genul asta ) , dar proprietarul actual nu are niciun fel de act de vanzare cumparare , sau factura , ca este inmatriculata pe firma masina .

Pot sa o inmatriculez pe romania fara actul acela ? sau pe bulgaria ?

GAby645 21-01-12 21:41

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
daca e pe firma obligatoriu trebuie factura !!!

danielb 30-01-12 12:57

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
salut, am luat o masina de la un roman care a adus-o din italia problema e ca nu mai am factura dintre italian(firma) si roman... am un contract compeltat de mana si semnat (fara stampila) si o traducere legalizata a facturii

pot inscrie masina? este adevarata metoda ca pot da o declaratie la notar pe proprie raspundere ca am avut factura dar am pierdut-o ? pana la urma legalizarea faturi exista (deci ar fi dovada ca aceasta a existat)

am rar, autentificare , tot...

ps - daca platesc taxa de mediu si nu imi accepta dosarul o pot retrage ?

Multumesc

GAby645 30-01-12 12:59

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
daca ti-o ia la calculul taxei e ok, ca la politie nu prea se uita nimeni !!

danielb 30-01-12 13:04

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
Quote:

Originally Posted by GAby645 (Post 4855124)
daca ti-o ia la calculul taxei e ok, ca la politie nu prea se uita nimeni !!

scuze dar nu inteleg la ce te referi ! mentionez ca functionarii de la mine de la calarasi sunt foarte nesuferiti si ursuzi...


apropo am observat ca imi mai trebuie si acea chitanta vamala , act vamal... daca nu il am nici pe acesta cum il pot obtine ?

m-am chinuit sa strang bani de taxa de mediu care este enorm de mare si acum sa nu pot inscrie masina ar fi chiar nasol... ::rolleyes2

GAby645 30-01-12 13:07

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
daca ai targa + certificat proprietate + act vanzare cumparare de la irma in cauza , chiar daca nu e factura e ok !!
la calculul taxei ai nevoie de acte traduse inclusiv de vanzare cumparare ca sa poata rezulta daca ai platit sau nu tva-ul pe masina !!
daca iti da calculul taxei si certificat de TVA , tre sa mearga si la inmatriculari fara nici un fel de problema !!
act vamal nu ai nevoie .... masina e importata dintr-un stat membru UE !!

danielb 30-01-12 13:16

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
Quote:

Originally Posted by GAby645 (Post 4855146)
daca ai targa + certificat proprietate + act vanzare cumparare de la irma in cauza , chiar daca nu e factura e ok !!
la calculul taxei ai nevoie de acte traduse inclusiv de vanzare cumparare ca sa poata rezulta daca ai platit sau nu tva-ul pe masina !!
daca iti da calculul taxei si certificat de TVA , tre sa mearga si la inmatriculari fara nici un fel de problema !!
act vamal nu ai nevoie .... masina e importata dintr-un stat membru UE !!



multumesc mult pt raspuns, sper sa fie ok, cu toate ca si anume Calarasi face parte din Romania, nu pare :) zici ca aici se aplica alte legi ! :x

danielb 30-01-12 21:13

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
am platit taxa de mediu a fost ok... acum sa vedem la ghiseu la politie... ::shock:

mai repede obtineam viza de america decat sa imi inscriu masina acilea la romanica :rolleyes2

danielb 31-01-12 09:44

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
am fost la inmatriculari si mi-au cerut o declaratie notariala de la cel de la care am luat masina cum ca a adus-o pe trailer... totodata a retinut dosarul pt verificari ( :| ce ii mai face acum... ?! )

GAby645 31-01-12 09:47

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
cum adica sa retina dosarul pentru verificari?
fa o declaratie la notar precum ca masina nu are numere de export pt ca subsemnatul xxxx a adus masina din italia, orasul xxxx, in romania orasul xxxx, la data de xxxxx, cu platforma cu nr xxxxxxx, !!

danielb 31-01-12 10:07

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
Quote:

Originally Posted by GAby645 (Post 4856713)
cum adica sa retina dosarul pentru verificari?
fa o declaratie la notar precum ca masina nu are numere de export pt ca subsemnatul xxxx a adus masina din italia, orasul xxxx, in romania orasul xxxx, la data de xxxxx, cu platforma cu nr xxxxxxx, !!

pai asa a zis ca il retine pt verificari si ca ma suna ei !

i-am zis celui care mi-a vandut masina sa dea declaratie si sa mi-o trimita (la politie mi-a zis ca el trebuie sa faca asta)

ps - pana mi-a trimis factura a scos el numere provizorii pe numele lui cu toate ca eu semnasem deja contract cu el (sper sa nu fie asta vreo problema)

GAby645 31-01-12 10:30

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
la voi acolo e jalea de pe lume !!
aici la noi nici nu trebuie declaratie la notar ci una simpla scrisa pe o foaie din aia pt numere pierdute !!
nu iti tine nimeni actele, te duci cu ele toate , ti le verifica , iti zice de numere , scrie chitanta pt numere si in 2 ore te duci si le iei - numerele !!

danielb 02-02-12 09:20

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
Dosarul mi l-a oprit pt verificari deoarece "carta di circulazione" nu avea elemente de siguranta :shock: (totusi avea pe ea semnaturi si stampile) , anulata, gata pt export, etc... nu parea fals, avea timbre de revizii etc... cunoaste cineva alte situatii de genul acesta ?


All times are GMT +2. The time now is 10:23.

- Copyright 2024 4Tuning