Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Colt Legislativ (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ.html)
-   -   Documente inmatriculare vehicule provenite din import (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ/61852-documente-inmatriculare-vehicule-provenite-import.html)

nutzuXXL 11-12-09 11:51

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
va salut , am si eu o problema , azi am fost la politie sa-mi inmatriculez masina . e vorba de un seat achizitionat de la un autohaus din austria . am facut act vanzare-cumparare cu prorprietarul autohausului pe persoana fizica , mia dat certificatul , nr , cartea da autenticitate .

am platit tot ( taxa de mediu , chitante , am luat si nr rosii timp de 2 luni , etc ) am inregistrat masina pe numele meu la fist pt impozit , am fost si la rar , am carte , certificat de autenticitate .

acum vreau sa o inmatriculez , dar politaiul de la ghiseul inmatriculari nu a vrut sa mi-o inmatriculeze pe motiv ca in cartea masinii este trecuta alta persoana , nu persoana cu care am facut eu act vanzare-cumparare . si vrea act vanzare-cumparare intre persoana trecuta in carte si cel care mi-a vandut masina .

masina este adusa din belgia , cumparata de proprietarul autohausului cu care am facut eu act vanzare-cumparare .

acum eu ce sa fac ? este necesar acel act ? sa ma duc pana in austria nu prea asi vrea :))))

in acelasi timp , cand am fost eu la politie , mai era cineva tot cu aceiasi problema si i-a zis sa vina luni cand e seful de post , ca el nu semneaza asa cvea daca nu am acel act vanz-cump .

poate a mai trecut cineva prin asa ceva si poate da cateva indicatii . multumesc

GAby645 11-12-09 15:18

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
iti mai trebuie un contract de vanzare cumparare sau factura intre proprietarul din belgia si cel din austria!! actul poti sa il iei din autohaus din austria ori fie sa gasesti pe cineva sa iti faca rost de un act de vanare cumparare e belgia in alb si sa il completezi ulterior, chestie care nu prea e legala dar la disperare merge si asta!!! mai nasol e daca sunt persoane juridice pentri ca iti trebuie factura!!!

nutzuXXL 12-12-09 12:36

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
ok , mersi

Qveta 29-01-10 12:04

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
http://forum.americanmusclecars.ro/showthread.php?t=72

sefo 18-02-10 23:27

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
vreau sa cumpar o masina adusa din suedia.
ce acte trebuie sa-mi dea vanzatorul care a adus masina din suedia?

MixMaster 23-03-10 04:30

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
nu am stiut exact in ce topic sa postez astfel ca am sa o fac aici. Am o intrebare: daca iau din germania o masina pe persoana fizica, eu platesc acolo tva-ul. asta inseamna ca in tara nu mai trebuie sa-l platesc, nu? decat inmatricularea. daca stiti si ceva link-uri unde sa vad si temeiul legal sau ceva de genul v-as fi extrem de recunoscator.

GAby645 25-03-10 21:30

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
nu platesti nici un tva nimic, numa taxa de poluare !!

Ciuby_badboy 18-05-10 16:35

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
am o intrebare f urgenta.....Am un Rover 420 disel cu nr de Italia, faza mai aiurea e ca nu am la ea decat asigurarea , ITP , si certificatul de imatriculare adica nu am procura ceva de genu, de pers de la care am luat masina nu pot sa mai dau de ea pt k e plecata in Austria ce sa fac asi vrea sa o imatriculez in Ro ....ce fac?Multumesc

GAby645 18-05-10 18:04

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
da ai toate actele la ea? targa si certificatul?

Ciuby_badboy 18-05-10 18:05

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
targa?nush ce e aia am certificatul

GAby645 19-05-10 08:48

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
daca nu ai targa si certificatul, nu poti inmatricula masina !! targa e un document al amsinii stil cartea de identitate in care scrie datele masinii, iar certificatul de proprietate e format a4 in care scrie info despre proprietar si auto !! fara unul din aceste acte nu poti sa o inmatriculezi/scoti numere rosii/ circula cu ea !!!

Ciuby_badboy 19-05-10 11:22

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
acum mam uitat mai bn si am gasit Certificato di proprieta , si TARGA ,si revin nu dau de prpietar ce sa fac?tot ce am sunt pe numele lui

GAby645 19-05-10 14:43

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
da contract de vanzare cumparare ai intre proprietar si tine?

Ciuby_badboy 19-05-10 14:50

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
nop:(knd am luato iam dat bani si atat ca atunci eram in italia si nu mam gandit sa faac actele ...si acum ca am venit acasa am zis sa o imatriculez dar....nu am nimic pe numele meu...ce asi putea face.....

GAby645 19-05-10 14:51

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
ym: gaby_645 si vb


All times are GMT +2. The time now is 12:54.

- Copyright 2024 4Tuning