Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Colt Legislativ (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ.html)
-   -   Acte eliberare nou permis conducere in cazul pierderii (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ/61851-acte-eliberare-permis-conducere-cazul-pierderii.html)

Psycho 05-01-08 00:25

Acte eliberare nou permis conducere in cazul pierderii
 
Acte eliberare nou permis conducere in cazul pierderii
• fisa detinatorului permisului de conducere completata prin dactilografiere avand aplicata fotografia si semnatura detinatorului la locul prevazut, iar pe verso se aplica timbrul eliberat odata cu fotografiile
• chitanta reprezentand contravaloarea permisului de conducere in vcaloare de 465.000 lei ( C.E.C., B.C.R., B.R.D.)
• declaratia de pierdere inregistrata la cea mai apropiata unitate de politie
• chitanta de confirmare a pierderii permisului de conducere de la Monitorul Oficial
• copie act de identitate
• fisa medicala avizata de policlinica de specialitate numai daca viza medicala din anexa permisului de conducere lipseste sau este expirata
• declaratie de pierdere si adresa pentru Monitorul Oficial (ambele sunt formulare tip si se gasesc la birourile de copiat acte). Aceste doua documente se inregistreaza la S.E.I.P. – Compartimentul Regim Permise Auto si Certificate de Inmatriculare si, pe baza lor, se declara documentul nul in Monitorul Oficial, de unde se elibereaza o chitanta.

valib 06-01-08 02:07

Re: Acte eliberare nou permis conducere in cazul pierderii
 
Pentru judetul Bihor, procedura arata asa:

- fisa detinatorului permisului de conducere completata prin dactilografiere(birou de copiat acte)
- chitanta reprezentand contravaloarea permisului de conducere in vcaloare de 465.000 lei ( C.E.C., B.C.R., B.R.D.)
- copie act de identitate
- fisa medicala avizata de policlinica de specialitate numai daca viza medicala din anexa permisului de conducere lipseste sau este expirata
- declaratie de pierdere (cerere tip, pe care o gasiti la biroul de copiat acte)

Poza se face pe loc la politie, permisul nu trebuie sa il mai declari pierdut in Monitorul Oficial, iar permisul se elibereaza in 2-3ore (daca ai mers la sediul central), sau in 2 zile lucratoare daca ai depus actele/facut poza la politia din localitate.

(stiu din proprie experienta, caci mi-am pierdut permisul acum 2 luni)

bano 18-05-10 15:37

Re: Acte eliberare nou permis conducere in cazul pierderii
 
Quote:

Originally Posted by valib (Post 1277565)
Pentru judetul Bihor, procedura arata asa:

- fisa detinatorului permisului de conducere completata prin dactilografiere(birou de copiat acte)
- chitanta reprezentand contravaloarea permisului de conducere in vcaloare de 465.000 lei ( C.E.C., B.C.R., B.R.D.)
- copie act de identitate
- fisa medicala avizata de policlinica de specialitate numai daca viza medicala din anexa permisului de conducere lipseste sau este expirata
- declaratie de pierdere (cerere tip, pe care o gasiti la biroul de copiat acte)

Poza se face pe loc la politie, permisul nu trebuie sa il mai declari pierdut in Monitorul Oficial, iar permisul se elibereaza in 2-3ore (daca ai mers la sediul central), sau in 2 zile lucratoare daca ai depus actele/facut poza la politia din localitate.

(stiu din proprie experienta, caci mi-am pierdut permisul acum 2 luni)

asa am facut in 2007 cand lam pierdut fara fisa medicala ,fara monitoru oficial. duar chitanta la cec, si cererea tip .

dan500se 27-09-10 07:09

Preschimbare permis conducere
 
In 06.10.2010 imi expira permisul de conducere!

Actele necesare sunt identice cu cele care se cer in cazul pierderii ?

dan500se 28-09-10 07:50

Re: Acte eliberare nou permis conducere in cazul pierderii
 
Am aflat ce acte sunt necesare:


– permis expirat
– permis pierdut/furat
– permis deteriorat
– schimbare nume, adresa, stare civila
• fişa deţinătorului permisului de conducere – care poate fi completată şi de mână;
• actul de identitate original şi copie;
• dovada plătii contravalorii permisului de conducere – 68 RON- care poate fi achitată la CEC sau BCR;
• permisul de conducere a cărui preschimbare se solicită
• fişa medicală tip din care să rezulte că este apt pentru a conduce autovehicule sau tramvaie, dacă solicitarea preschimbării s-a făcut după expirarea valabilităţii administrative a permisului de conducere, eliberată de o unitate medicală autorizată (original şi copie);
• In următoarele cazuri pe langă documentele prevazute mai sus, solicitantul trebuie să prezinte:
• A) in cazul schimbarii numelui:
• - documentul care atesta acest lucru, in original si copie ( certificat de casatorie sau document care atestă schimbarea numelui pe cale administrativa sau hotarare judecatoreasca , de divort)
• B) in cazul pierderii, furtului sau distrugerii:
• - declaraţie


SURSA:


http://www.prefecturabucuresti.ro/pe...-auto/279.html

PSD-ul 12-10-10 23:29

Re: Acte eliberare nou permis conducere in cazul pierderii
 
Si este bine de stiut si faptul ca , daca iti expira permisul de conducere ar fi bine sa te duci sa il schimbi cu 1 luna inainte - 2 saptamani pentru a nu mai fi obligat sa duci si fisa medicala. Fisa medicala e obligatoriu numai daca permisul a depasit termenul de valabilitate. ( zici ca-i iaurt )!

dan500se 14-10-10 14:18

Re: Acte eliberare nou permis conducere in cazul pierderii
 
Foarte adevarat!


De ieri am intrat in posesia noului permis! 8)

nchivu 22-10-10 12:56

Re: Acte eliberare nou permis conducere in cazul pierderii
 
Salut, eu mi am pierdut permisul si am mers la circa de politie de care apartin sa il dau pierdut, cei de acolo mi-au spus ca doar la drpciv se poate face asta. A doua zi am mers la drpicv(directia regim de permise si inmatriculari vehicole) am platit o chitanta la cec (aproximativ 70ron) si in 2 ore a fost gata noul permis.

rover_cabrio 04-04-11 00:09

Re: Acte eliberare nou permis conducere in cazul pierderii
 
spunetimi si mie daca gresesc sau nu ...eu de 4 ani de zile de cand am permis de 3 ani de zile NU TIN dupe mine mine decat COPIE color plastifiata (asta de cand l-am pierdut si mi la adus cineva acasa NU AM APUCAT SA IL DAU PIERDUT deoarece nici nu bagasem de seama !!! )

...la cati politisti mau oprit in 3 ani de zile .....vreo 2 mi-au zis ca NU e bine sa DETIN copie PLASTIFIATA COLOR ....ca nu pare XEROX ...iar altu a zis ca e CONTRAFACUT PERMISU :)))) adica eu ii explicam ca e FACUT COLOR plastifiat ..si ei se sfatuiau 3 MASINI de razie SEARA in ORAS .....care e problema ca acea copie ..pana la urma nu miau facut NIMIK am plecat mai departe !!!

MAI sunt printre noi pe aici PERSOANE care detin DOAR COPIE COLOR PLASTIFIATA ??? permisu meu e aproape ca NOU printrun dulap prin casa:)))

POATE sa existe vreo problema ca nu am permisu in ORIGINAL la mine ??? adica Buletinul am doar copie xerox alb-negru ...si permisu color si plastifiat si taiat exact ca un permis original !!! ????

nchivu 04-04-11 00:13

Re: Acte eliberare nou permis conducere in cazul pierderii
 
Normal nu au ce sa iti faca, cel putin asa stiu eu, dar nu stiu daca scrie undeva ceva legat de asta:-\ oricum daca dai de unu pus pe facut bani iti gaseste orice.

rover_cabrio 04-04-11 00:54

Re: Acte eliberare nou permis conducere in cazul pierderii
 
mai nu stiu ce sa spun ..multi prieteni sunt speriati si de BOMBE au cum domne eu tin actele la mine ....tot asa ma speriat unu ca DOMNE daca nu ai actele la tine iti retine numerele dupe masina :))) ca eu am masinile pe BG si ..o perioada chiar nu le mai tineam dupe mine ...ORICUM TALONU niciodata nu il tin ;)) asta ma invata un VAR care e la Rutiera ....cel mai bine la o masina cu numere straine sa nu ai talonu la tine ..doar ITP asigurare , carte verde PROCURA care are care nare si cam atat !!!

Bobylly 19-03-12 09:26

Re: Acte eliberare nou permis conducere in cazul pierderii
 
esti obligat sa circuli cu permisul la tine.

b01uxd 19-03-12 09:43

Re: Acte eliberare nou permis conducere in cazul pierderii
 
Quote:

Originally Posted by rover_cabrio (Post 4225110)
mai nu stiu ce sa spun ..multi prieteni sunt speriati si de BOMBE au cum domne eu tin actele la mine ....tot asa ma speriat unu ca DOMNE daca nu ai actele la tine iti retine numerele dupe masina :))) ca eu am masinile pe BG si ..o perioada chiar nu le mai tineam dupe mine ...ORICUM TALONU niciodata nu il tin ;)) asta ma invata un VAR care e la Rutiera ....cel mai bine la o masina cu numere straine sa nu ai talonu la tine ..doar ITP asigurare , carte verde PROCURA care are care nare si cam atat !!!

si daca il ai la tine te obliga cineva sa il si arati? din toata experienta care o am cu politia rutiera am invatat ca orice atitudine ai avea daca vor ei sa iti faca ceva tot pot sa iti faca


All times are GMT +2. The time now is 23:58.

- Copyright 2024 4Tuning