![]() |
Mica problema
Se da mp3-player jvc 4 boxe pioneer, la volum mai mare si cand bass-ul e setat pe +(+2,+3..etc) chiar daca se aude bine bassu si nu fasie,se intrerupe melodia cand sunt beat-uri...problema o rezolv doar cand reduc din bas :?
ce poate sa aibe? |
Schimba cablurile de alimentare de la CD; nu primeste destul curent. Leaga + direct de la baterie.
|
Completare: cablu de 2,5 mm patrati
|
ma si la mine ii cam aceeasi chestie ... si io am jvc ... si am pus un HU pioneer, si ghici ce ... nu mai facea ... cika se incalzesc finalii sau ceva de genu ... imi poate da si mie careva vre'un sfat ??
|
Pai cred ca cel mai bun sfat e sa ramii cu pioneeru'......
|
sunt 3 variante:
1) cd playerul sare la cele mai mici vibratii (cauta sa-l vinzi si ia altul - ca sa probezi daca sare, lasa-l la volum incet si da un pumn in bord cat mai aproape de cd player) 2) ai legat plusul (rosu) pe contact ->cum zicea cineva mai sus, leaga-l direct la baterie impreuna cu cel galben 3) bateria e prea descarcata si nu face fatza la putere, chiar daca firele rosu si galben sunt legate direct la +ul bateriei (incearca alta baterie) ...parerea mea e ca e cel mai probabil sa fie bateria descarcata, asa am patit si eu cu un pioneer (pe viitor, orice cdplayer ai avea, nu mai asculta muzica nici chiar la volume mici cu motorul oprit) |
de cd-player sunt foarte multumit,nu sare nici daca dau cu pumnu.Am observat o chestie cand am motorul pornit nu mai face asa... :? e legat direct la baterie cd-playeru,oricum nu face des asa,doar dupa un timp de ascultat cu motorul oprit,baterie nu da semne ca e pe terminate.E de 60 bateria.
|
atunci e alta problema...
de fapt nu prea e problema... probabil ca HU tau nu functioneaza bine cand e alimentat cu 12V, d aici probl cand masina e oprita, ci cand e alimentat cu 14.4V, cand masina e pornita. io alta explicatie nu gasesc... :P bafta |
Cred ca e pe terminate bateria totusi.... nu cred ca e problema cu 14.4v....
Clipeste dupa bass lumina la HU? |
nu clipeste absolut deloc,bateria e aproape noua.
Mai am o singur intrebare,cu cat poate afecta performantele hu-ului cat si a boxelor daca inversezi polaritatea? + pe - si invers ? Ca am mari dubii legate de boxele mele pe fatza ca se aud mai incet si fara prea mult bass,cum de altfel ar trebui :? |
Afceteaza un pic performntele in sunet.. pt ca daca e inversata polaritatea..difuzorul are alta miscare dinspre exterior in interior.. si nu se va auzi ..la fel cum a fost conceput...
Ce sa zic..e ceva dubios acolo la HD... nu mai am idei... |
| All times are GMT +2. The time now is 19:35. |
- Copyright 2026 4Tuning