Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Zona tehnica Oltcit (https://forum.4tuning.ro/320-zona-tehnica-oltcit.html)
-   -   scoatere volan (https://forum.4tuning.ro/320-zona-tehnica-oltcit/60761-scoatere-volan.html)

vallycr 20-12-07 16:10

scoatere volan
 
stiu ca e destul de penibil .. dar cum scot volanul ?

valib 20-12-07 18:43

Re: scoatere volan
 
ai undeva sub volan(pe partea bordului inferior), un capac prins cu 2 suruburi.
Desfaci suruburile, scoti capacul. O sa vezi un surub pentru cheie de 10. Invarti de volan astfel incat sa poti sa desfaci acel surub, si sa il scoti cu totul. Dupa ce ai scos surubul, prinzi cu o mana de acea articulatie iar cu cealata tragi de volan in afara.
trebuie sa iasa...

probleme o sa ai cand o sa il pui la loc, adica o sa fie mai greu sa nimeresti sa fie iar FIX pe mijloc. (retii pozitia initiala, sau pui de 2-3 ori volanul pana reusesti)

vallycr 20-12-07 21:09

Re: scoatere volan
 
Dupa ce desfac aia , vad un surup , dar cand dau sa il desfac se invarte cu totul (are 2 capete surubu ala) , cand invart d una se invarte si cealalta?

bodyspeed 20-12-07 21:15

Re: scoatere volan
 
Quote:

Originally Posted by vallycr (Post 1255788)
Dupa ce desfac aia , vad un surup , dar cand dau sa il desfac se invarte cu totul (are 2 capete surubu ala) , cand invart d una se invarte si cealalta?

iti trebuie 2 chei, cu una ti contra este un surub cu piulita..desfaci cu cheia piulita....apoi dupa ce ai desfacut ..ai grija cum il scoti..sa fie rotile drepte..si volanul.. ca apoi sa il pui tot la fel...,
Bafta

Danutz Bratosin 20-12-07 21:15

Re: scoatere volan
 
pui 2 chei pe ambele capete si se desface...ce e asa greu? apoi urmezi ce a zis valib mai sus;) simplu:lol:

vallycr 20-12-07 21:46

Re: scoatere volan
 
Quote:

Originally Posted by bodyspeed (Post 1255795)
iti trebuie 2 chei, cu una ti contra este un surub cu piulita..desfaci cu cheia piulita....apoi dupa ce ai desfacut ..ai grija cum il scoti..sa fie rotile drepte..si volanul.. ca apoi sa il pui tot la fel...,
Bafta

Multumesc frumos , incerc maine

FuriaOarba 21-12-07 17:02

Re: scoatere volan
 
Quote:

Originally Posted by bodyspeed (Post 1255795)
apoi dupa ce ai desfacut ..ai grija cum il scoti..sa fie rotile drepte..si volanul.. ca apoi sa il pui tot la fel...,
Bafta

rotile tre sa fie drepte,da volanu' nu are cum sa-l puna in alta pozitie k are lamela aia de la antifurt si trebuie sa fie exact unde e si santu ala.ce ala se mishk cu tot cu volan,nu cred,nu are cum,cred:oops: ?servus--SARBATORI FERICITE LA TOTZI FORUMISTII:-P :-P !

valib 22-12-07 20:12

Re: scoatere volan
 
antifurtul poate intra in actiune...la fiecare tura completa facuta de volan.

deci nu ai treaba cu antifurtul, la pozitionarea volanului.

vallycr 23-12-07 11:02

Re: scoatere volan
 
am reusit:D

in alta ordine , la butonul pt caldura cate cabluri tre sa vina in el ? 3 sau 4 ? si in ce ordine daca stie cineva:D Multumesc frumos

Danutz Bratosin 24-12-07 14:10

Re: scoatere volan
 
din cate stiu eu 4
+ - unu pt viteza 1 si unu pt viteza a 2-a

DJ-01-CEW 25-12-07 08:19

Re: scoatere volan
 
Quote:

Originally Posted by Danutz Bratosin (Post 1260309)
din cate stiu eu 4
+ - unu pt viteza 1 si unu pt viteza a 2-a


cred ca sunt cam 3......2 de plus pt treptele 1 si 2 si un minus:-) .....nu stiu ordinea....uitate si tu la un alt bord ca au aceiasi culoare firele.


All times are GMT +2. The time now is 21:33.

- Copyright 2024 4Tuning