Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Resurse foto (https://forum.4tuning.ro/626-resurse-foto.html)
-   -   Critica Foto (https://forum.4tuning.ro/626-resurse-foto/59639-critica-foto.html)

MKE 09-12-07 17:13

Critica Foto
 
Dupa cum spune si titlul..., parerile NOASTRE despre pozele TALE.
-NU atasati poze mai mari de 1024/768 - 300 Kb - JPEG.
-NU marimea da calitatea...
-PRECIZATI gradul de prelucrare in programe de genul Photoshop, Corel si echipamentul folosit.
-Useri mai experimentati isi vor da cu parerea si vor da sfaturi unde si ce mai trebuie lucrat...

*-_Speed_-* 09-12-07 20:54

Re: Critica Foto
 
1 Attachment(s)
In primul rand tin sa felicit initiatorul acestui topic, asa vom sti si noi pasionatii de fotografie parerile bune si rele despre fotografiile noastre si sa speram ca vom si capata si experienta in plus.
Fotografia a suferit urmatoarele modificari:
- un resize de la 1600-1200 la 1024-768
- am umblat putin la contrast si brightness
Modificarile aduse pozei s-au facut in Adobe Photoshop CS-2, echipamentul folosit este un aparat digital Canon Power Shot A540.Va astept cu pareri...;)

EvLSant0S 09-12-07 21:53

Re: Critica Foto
 
1 Attachment(s)
e arsa,prea roshu ..
mai inchide-o , in asa fel incat sa se vada fiecare petala in parte, nu un intreg ..
parerea mea . .
in mare parte , e bine ..
my turn ..

o pun si eu asa... ca .. resize = pierdere de calitate..
si .. ca sa mentin calitatea... nu-i dau resize..
nu inteleg treaba cu .. NU marimea , ci calitatea... MKE: poze gen 3000x...
in fine . .
am folosit Nikon D50 stock ..
si adobe photoshop cs 3 ..
a durat cam 45 de minute ..
pareri ?

andrey2003 09-12-07 22:02

Re: Critica Foto
 
1 Attachment(s)
Sant0s: Cred ca trebuia mai luminat putin botu.. cu o nuanta portocalie.. si plafonul are cam mult rosu/portocaliu.. :???:


---

Poza facut cu un Canon A510 + editare in Corel PhotoPaint 12... ca timp... nu mai stiu.. so.. cum e?

MARI_NSL 09-12-07 23:48

Re: Critica Foto
 
1 Attachment(s)
editare in photoshop cs2 pozata cu Hp 4.1mpx

EvLSant0S 10-12-07 01:50

Re: Critica Foto
 
Quote:

Originally Posted by MARI_NSL (Post 1238759)
editare in photoshop cs2 pozata cu Hp 4.1mpx

ce ai editat la ea ? anyway


randrey , foarte tare, mie-mi place mult, ideea ..
insa .. fa 2 poze , una in care sa iasa lumina masinii asa , masina luminata, si una in care sa iasa angel eyesurile cum trebuie, apoi le unesti ,si faci una singura
dupa care... umbrele alea de brazi mari si negri .. nah-ah ...
nuanta pozei per ansamblu e piesa !
felicitari ..

patriotu90 10-12-07 19:55

Re: Critica Foto
 
EvLSant0S ... in partea dreapta, unde ai facut marginea neagra ... "asfaltul" (partea de jos a pozei) se afla mai in interior decat "decorul" (partea de sus a pozei) ... marginea neagra din dreapta nu are aceeasi dimenisune cu cea din stanga ... reflexiile care ai incercat sa le faci pe masina sunt ireale ... eu cred ca ar fi trebuit sa se vada ceva prin geamuri ... persoana care a facut poza cu backgroundu presupun ca s-a si semnat pe ea ... de aceea se disting acele litere in fundal (K Rosne... ) ...
andrey2003 ... la tine se vede o diferenta de calitate intre masina si ceea ce ai in spatele ei ... plafonu are o bucata de culoare albastra in partea dreapta (a privitorului) ...
MARI ... macar puncticelele alea multe si negre puteai sa le scoti ...

Khalis 10-12-07 20:38

Re: Critica Foto
 
1 Attachment(s)
vreau si eu ceva pareri despre poza asta.....
facuta cu un Motorola V3x de 2.0mp (rushine mie).... editata cu Corel PhotoPaint 12...

Trickz 14-12-07 21:22

Re: Critica Foto
 
1 Attachment(s)
si la a mea va rog:) facuta cu fuji s9600. locatie:tibet. prelucrata in photoshop doar cat un resize si tehnica pe care o folosesc eu (si sper ca nu si altii) cu duplicate layer,gaussian blur, soft light sau overlay depinzand de poza si opacity mai mic:).

Cosmin* 14-12-07 23:43

Re: Critica Foto
 
1 Attachment(s)
Salut trickz...ash spune ca e cam neclara...nu prea sunt in masura...anyway...ce parere aveti?...iar la santos sau randrey nu imi permit sa dau sfaturi...respect baieti

shantzu 21-12-07 00:20

Re: Critica Foto
 
1 Attachment(s)
am lasat masina mai jos , si am incercat un efect de poza veche :D
pareri ? :rolleyes2

Sindrom 07-01-08 19:03

Re: Critica Foto
 
1 Attachment(s)
parere....???sfaturi.....w8

andrey2003 07-01-08 19:43

Re: Critica Foto
 
sindrom: e editata cumva sau a iesit asa din aparat?? dupa cum pare ceea ce este sub nori e mai inchis la culoare si a iesit nasol+ca e miscat totul.. nota 4/10.. slabutz.. sry.. :sad:

sKyNeT 07-01-08 21:50

Re: Critica Foto
 
1 Attachment(s)
needidata, astept pareri. ms

Cosmin* 07-01-08 22:09

Re: Critica Foto
 
1 Attachment(s)
si yo astept pareri...:)


All times are GMT +2. The time now is 06:58.

- Copyright 2024 4Tuning