Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Botosani (https://forum.4tuning.ro/107-botosani.html)
-   -   De unde si cu ce sa alimentam....Pt diesel (https://forum.4tuning.ro/107-botosani/58940-alimentam-pt-diesel.html)

tiby1982 02-12-07 13:47

De unde si cu ce sa alimentam....Pt diesel
 
Am citit mult pe mai multe forumuri si nu am ajuns la niki o concluzie in acest sens....
Multi au zis ca nu depinde de unde alimentam ci de sefii de statie,altii au dat sfaturi de unde sa nu alimentam si multe alte probleme...
DECI in Botosani de unde si cu tre sa alimentam un motor diesel????

P.s. Cu argumente clare va rog !!!

kiddo 02-12-07 16:37

Re: De unde si cu ce sa alimentam....Pt diesel
 
eu nu stiu de unde sa alimentezi la motoarele disel oricum mama pune benzina de la OMV ca la rompetrol cica benzina e diluata cu aditivi si o pus odata si se oprea la semafor de tot si la petrom cand am fost in concediu rotita aia care indica acolo pe pompa e inainte data si in loc de 45 de l am pus 35

ESPinoza 02-12-07 16:39

Re: De unde si cu ce sa alimentam....Pt diesel
 
eu sunt de parere ca depinde cu ce itzi invetzi mashina... eu de exemplu la alfa a fost pusa numai super euro diesel de la petrom.. nu zic ca e cea mai buna dar de cate ori am incercat motorina din alta parte indiferent de oras... nu prea ii placea... fratimiu a invatat`o cu omv pe a lui si la fel face si la el.

Bogdan-sbt 02-12-07 21:57

Re: De unde si cu ce sa alimentam....Pt diesel
 
Am auzit ca la OMV se fura la benzina...acum nush cat de adevarat e......mi-a zis si mie un amic.....

vLLLad 03-12-07 12:11

Re: De unde si cu ce sa alimentam....Pt diesel
 
eu alimentez cu motorina de la modoveni! merge masina si motoru` face ca tractoru` !!!:lol:

tiby1982 03-12-07 20:42

Re: De unde si cu ce sa alimentam....Pt diesel
 
Quote:

Originally Posted by vLLLad (Post 1227549)
eu alimentez cu motorina de la modoveni! merge masina si motoru` face ca tractoru` !!!:lol:

Chiar de la moldovenii....am inteles ca e naspa si strica motorul....apoi mergi cu tractaru:lol:

maD_angel 03-12-07 21:32

Re: De unde si cu ce sa alimentam....Pt diesel
 
tiby poate nu'l stii pe vlllad... tot timpul cu simtul umorului dupa el...:D Si ca sa fiu on-topic, de'acord cu ESPinoza ;)

dolb 03-12-07 21:39

Re: De unde si cu ce sa alimentam....Pt diesel
 
Quote:

Originally Posted by kiddo (Post 1226243)
eu nu stiu de unde sa alimentezi la motoarele disel oricum mama pune benzina de la OMV ca la rompetrol cica benzina e diluata cu aditivi si o pus odata si se oprea la semafor de tot si la petrom cand am fost in concediu rotita aia care indica acolo pe pompa e inainte data si in loc de 45 de l am pus 35

cam ciudat , ca aditivul este MENIT sa intretina motorul si sa asigure functionarea lui in parametrii optimi , mai ales pentru motoarele pe benzina!

eu folosesc aditiv la masinuta mea, un bidon la un plin, are si proprietatea CETANE BOOST care imi da un pic de putere si chiar se simte iar consumul este considerabil redus! ( inainte cu un plin faceam 500 km , acum 650 - 700 km ) - aditivul costa 250 de mii dar isi face banii avand in vedere cat combustibil economisesti si avand in vedere ca iti "unge" motorul ,

ON TOPIC: folosesc cel mai mult ROMPETROL, daca nu PETROM.

FUL VIUS 04-12-07 10:22

Re: De unde si cu ce sa alimentam....Pt diesel
 
Quote:

Originally Posted by vLLLad (Post 1227549)
eu alimentez cu motorina de la modoveni! merge masina si motoru` face ca tractoru` !!!:lol:

vlllad vad ca vb in versuri!!!mai sii rimeaza!!!:-P !bafta!

vLLLad 04-12-07 11:01

Re: De unde si cu ce sa alimentam....Pt diesel
 
Quote:

Originally Posted by FUL VIUS (Post 1229049)
vlllad vad ca vb in versuri!!!mai sii rimeaza!!!:-P !bafta!

cum sa nu Fulvius! doar Eminescu s-a nascut la noi in oras !!

tiby1982 07-12-07 14:14

Re: De unde si cu ce sa alimentam....Pt diesel
 
Mai asteptam poareri de la useri.....

HOT 12-12-07 17:56

Re: De unde si cu ce sa alimentam....Pt diesel
 
Un sfat luati cu voi cand faceti odata plinul o pilnie din aia cu sita pentru benzina(are sita mai deasa ca pilnia pt motorina dar sa stiti ca trece si motorina prin ea)si la final sa vedeti de oriunde a-ti alimenta ca ramane 2,3 picaturi de apa pe sita si mici mizerii(gen scame de pisla,bucatele mici ca de rugina).Am participat odata la scoaterea unui container pt curatat de la peco si sa fi vazut ce mizerie era pe fundul acestuia nu va mai vine sa alimentati in romania.Motorina se pastreaza in acelasi rezervoare din fier vechi de 20 ani si se transporta cu vagonul sau tir-ul fara ca acestea sa se curete dupa fiecare utilizare cum este legal.

vLLLad 12-12-07 22:18

Re: De unde si cu ce sa alimentam....Pt diesel
 
Quote:

Originally Posted by HOT (Post 1243260)
Un sfat luati cu voi cand faceti odata plinul o pilnie din aia cu sita pentru benzina(are sita mai deasa ca pilnia pt motorina dar sa stiti ca trece si motorina prin ea)si la final sa vedeti de oriunde a-ti alimenta ca ramane 2,3 picaturi de apa pe sita si mici mizerii(gen scame de pisla,bucatele mici ca de rugina).Am participat odata la scoaterea unui container pt curatat de la peco si sa fi vazut ce mizerie era pe fundul acestuia nu va mai vine sa alimentati in romania.Motorina se pastreaza in acelasi rezervoare din fier vechi de 20 ani si se transporta cu vagonul sau tir-ul fara ca acestea sa se curete dupa fiecare utilizare cum este legal.

mi-e mila de saraca masina a mea...:cry:

siminelsimi 15-12-07 13:43

Re: De unde si cu ce sa alimentam....Pt diesel
 
Motorina tot timpul am pus de la OMV si nu am fost niciodata dezamagit :D am auzit povesti ca daca pui blocantu ala la pompa sa nu mai tii tu apasat,te fura...

dolb 15-12-07 13:47

Re: De unde si cu ce sa alimentam....Pt diesel
 
:lol: aaaaaaahhaa cat am putut sa raaaaaaaaaaaaaad cum adica sa te fure :lol: cine a mai inventat si tampenia asta??? :lol: blocantu ala e acelasi rahat ca si cum ai tine apasat :lol:


All times are GMT +2. The time now is 20:34.

- Copyright 2026 4Tuning