Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dyno Tuning (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning.html)
-   -   Dodge Ram 2500 @ Mastertuner (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/58728-dodge-ram-2500-mastertuner.html)

MasterTuner 29-11-07 19:51

Dodge Ram 2500 @ Mastertuner
 
6 Attachment(s)
Masina e cu motor Cummins de 6.7 l care stock face 350 cp si 880 Nm. Are turbina schimbata cu una mare, teava de 120 mm fara tobe si 1.7 bar de boost. Si iata cum arata graficele. Evident, urmeaza sa o MesterTunam , dar in programul viitor. Interesant e ca putem masura 1100 Nm fara probleme, aviz amatorilor :-)

200SX 29-11-07 20:41

Re: Dodge Ram 2500 @ Mastertuner
 
m-am pierdut prin detalii dar motor de 6.7L turbo face 350 CP ?

si cu turbina mai mare face 400...CP sau cat scrie acolo pe grafic ?

mpa 30-11-07 08:31

Re: Dodge Ram 2500 @ Mastertuner
 
Cam asa scot americanii cu motoarele lor... in schimb cu un mic kit de la cineva cunoscut se ajunge usor asa:

Stock Turbo Garrett Stage 1 Garrett Stage 2 Garrett Stage 3
HP 325 350 450* 550*
Torque 610 lb/ft 650 lb/ft 1000 lb/ft* 1200 lb/ft*
GT3782R GT3782R GT3782R

Ca sa nu mai vorbim de o varianta mai putin ortodoxa de 900 cp si 1450 nm

MasterTuner 30-11-07 09:29

Re: Dodge Ram 2500 @ Mastertuner
 
Cummins face motoare de camion, generator, vapor, da' sigur nu de dragster, si apropos, sunt Diesel. Toate camioanele mari de pe strada au 12l si cel mult 500 cp, asa ca asta chiar e aparte. Turatia maxima e 3500 rpm, turatia de putere maxima fiint 3 100.

mpa 30-11-07 18:27

Re: Dodge Ram 2500 @ Mastertuner
 
www.turbobygarrett.com

Cummins upgrade
Dodge 2005

im570rm 05-12-07 23:52

Re: Dodge Ram 2500 @ Mastertuner
 
un Cummins la 500 de cai si 3 tone aproape sta cu un porsche turbo fara probleme,500 de cai si vreo 1500 nm o fi rau

mihai clio willy 05-03-08 21:41

Re: Dodge Ram 2500 @ Mastertuner
 
Quote:

Originally Posted by im570rm (Post 1232302)
un Cummins la 500 de cai si 3 tone aproape sta cu un porsche turbo fara probleme,500 de cai si vreo 1500 nm o fi rau

asta sa crezi tu ca sta langa un porche.conduc un dodge ram 3500 din 2005 cu motor cumins de 5.9 cmc si cutie de viteze manuala in 6 trepte si credema ca cel putin stock nu e extrem de rapida mai ales in primele 2 viteze(ii simti mai mult cuplul acela care il dezvolta la turatii relativ joase).isi da el drumu dupa aia cu ajutorul turbinei holset care il echipeaza.da oricum nu sta langa o masina ca si porche si nu cred ca ar faceo nici cu specificatiile pe care le-ai dat tu

im570rm 06-03-08 01:10

Re: Dodge Ram 2500 @ Mastertuner
 
my bad my bad era cu viper:)) https://www.youtube.com/watch?v=5B-nU2qj580&NR=1

beck 06-03-08 10:12

Re: Dodge Ram 2500 @ Mastertuner
 
la 11.3 sec / 400m .......

da nu prea cred ca e street legal cu tot fumu ala .

@mihai clio willy , incearca sa pleci cu a 2-a sau chiar a 3-a de pe loc...

mihai clio willy 06-03-08 13:47

Re: Dodge Ram 2500 @ Mastertuner
 
ineresant clipu da foarte mult fum.in schimb o sa incerc si eu cu a 2 a sau a 3 . stiu ca poate

im570rm 10-03-08 20:36

Re: Dodge Ram 2500 @ Mastertuner
 
eu zic ca o sa strici ceva daca pleci cu a doua sau a 3-a.Mai bine pleaca din 1-a din limitare si dai drumu la ambreiaj brusc e mult mai safe.

beck 11-03-08 22:55

Re: Dodge Ram 2500 @ Mastertuner
 
Quote:

Originally Posted by im570rm (Post 1414994)
eu zic ca o sa strici ceva daca pleci cu a doua sau a 3-a.Mai bine pleaca din 1-a din limitare si dai drumu la ambreiaj brusc e mult mai safe.

e mai safe sa ce? sparga cutia mutileze ambreiaju?

la ce cuplu are dihania poate pleca linistit cu a 2-a cind nu e incarcata. sunt sigur ca 1-a si a2-a sunt demultiplicate mai mult pentru plecare de pe loc incarcata.

im570rm 12-03-08 20:24

Re: Dodge Ram 2500 @ Mastertuner
 
cutia nu cred ca o sparge asa usor,ma gandeam la ambreiaj.


All times are GMT +2. The time now is 00:12.

- Copyright 2026 4Tuning