![]() |
Dodge Ram 2500 @ Mastertuner
6 Attachment(s)
Masina e cu motor Cummins de 6.7 l care stock face 350 cp si 880 Nm. Are turbina schimbata cu una mare, teava de 120 mm fara tobe si 1.7 bar de boost. Si iata cum arata graficele. Evident, urmeaza sa o MesterTunam , dar in programul viitor. Interesant e ca putem masura 1100 Nm fara probleme, aviz amatorilor :-)
|
Re: Dodge Ram 2500 @ Mastertuner
m-am pierdut prin detalii dar motor de 6.7L turbo face 350 CP ?
si cu turbina mai mare face 400...CP sau cat scrie acolo pe grafic ? |
Re: Dodge Ram 2500 @ Mastertuner
Cam asa scot americanii cu motoarele lor... in schimb cu un mic kit de la cineva cunoscut se ajunge usor asa:
Stock Turbo Garrett Stage 1 Garrett Stage 2 Garrett Stage 3 HP 325 350 450* 550* Torque 610 lb/ft 650 lb/ft 1000 lb/ft* 1200 lb/ft* GT3782R GT3782R GT3782R Ca sa nu mai vorbim de o varianta mai putin ortodoxa de 900 cp si 1450 nm |
Re: Dodge Ram 2500 @ Mastertuner
Cummins face motoare de camion, generator, vapor, da' sigur nu de dragster, si apropos, sunt Diesel. Toate camioanele mari de pe strada au 12l si cel mult 500 cp, asa ca asta chiar e aparte. Turatia maxima e 3500 rpm, turatia de putere maxima fiint 3 100.
|
Re: Dodge Ram 2500 @ Mastertuner
|
Re: Dodge Ram 2500 @ Mastertuner
un Cummins la 500 de cai si 3 tone aproape sta cu un porsche turbo fara probleme,500 de cai si vreo 1500 nm o fi rau
|
Re: Dodge Ram 2500 @ Mastertuner
Quote:
|
Re: Dodge Ram 2500 @ Mastertuner
my bad my bad era cu viper:)) https://www.youtube.com/watch?v=5B-nU2qj580&NR=1
|
Re: Dodge Ram 2500 @ Mastertuner
la 11.3 sec / 400m .......
da nu prea cred ca e street legal cu tot fumu ala . @mihai clio willy , incearca sa pleci cu a 2-a sau chiar a 3-a de pe loc... |
Re: Dodge Ram 2500 @ Mastertuner
ineresant clipu da foarte mult fum.in schimb o sa incerc si eu cu a 2 a sau a 3 . stiu ca poate
|
Re: Dodge Ram 2500 @ Mastertuner
eu zic ca o sa strici ceva daca pleci cu a doua sau a 3-a.Mai bine pleaca din 1-a din limitare si dai drumu la ambreiaj brusc e mult mai safe.
|
Re: Dodge Ram 2500 @ Mastertuner
Quote:
la ce cuplu are dihania poate pleca linistit cu a 2-a cind nu e incarcata. sunt sigur ca 1-a si a2-a sunt demultiplicate mai mult pentru plecare de pe loc incarcata. |
Re: Dodge Ram 2500 @ Mastertuner
cutia nu cred ca o sparge asa usor,ma gandeam la ambreiaj.
|
| All times are GMT +2. The time now is 00:12. |
- Copyright 2026 4Tuning