Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Consiliere achizitie auto (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto.html)
-   -   Help me !!! (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto/58254-help-me.html)

Florin_Tei 24-11-07 19:30

Help me !!!
 
De o vreme ma tot gandesc sa vand Nissan-ul si sa imi cumpar alta masina, sunt f. multumit de Navara dar acum am o camioneta pt. munca si parca mi-as lua o masina de lux. Nu prea am idee ce sa cumpar asa ca cer ajutorul vostru.
Pretul maxim ar fi cam 50.000€, si motorul trebuie sa fie neaparat diesel pana in 3.000 cm3. Am o lista cu cateva masini:
-BMW 530d sau 525d
-BMW X3 3.0d
-Audi A4 (noul model) 2.7 TDI
-Audi A6/Allroad 2.7 TDI
-Mercedes-Benz E 220CDI
-Mercedes-Benz CLS 320 CDI
-Volvo S60 D5 Summum
Nu cunosc prea bine aceste masini, deci va rog pt. cei care au/cunosc aceste masini sa ma sfatuiasca. Nu ma grabesc pt. ca totusi e suma destul de maricica pt. mine si apoi nu vreau sa imi para rau pt. alegere.Astept si alte idei din partea voastra.

Cu respect, Tei

Florin_Tei 24-11-07 19:34

Re: Help me !!!
 
Am uitat sa precizez ca masina nu trebuie sa fie neaparat noua, m-as baga si la un sh dar sa nu depaseasca 60k-70k de km.

bozo 25-11-07 20:18

Re: Help me !!!
 
Eu as alege a4. Arata bine modelu nou(ca orice a4 de altfel) si l'au cam laudat sambata la promotor:lol:

Florin_Tei 25-11-07 20:40

Re: Help me !!!
 
Si ca motorizare care ar fi mai buna 2.7 sau 3.0 ??

bozo 26-11-07 13:36

Re: Help me !!!
 
Quote:

Originally Posted by Florin_Tei (Post 1215751)
Si ca motorizare care ar fi mai buna 2.7 sau 3.0 ??

3.0 are cu vreo 40 50 cai mai mult:twisted:
consumu probabil putin mai mare da la diesel nu poate fi mare diferenta iar pe autovit toate a5 care sunt de vanzare sunt 3.0 desi este disponibil si 2.7 pe a5
Oricare motor ar fi e tare masina:D

Florin_Tei 26-11-07 18:28

Re: Help me !!!
 
Astazi am mers putin sa revad A4, iar cel de la reprezentanta mi-a spus ca pana in februarie fac o reducere de 1.050€. Infine mi-am configurat unul si cam asta a iesit:
AUDI A4 3.0 TDI V6 240CP QUATTRO
TRANSMISIE: MANUALA 6+1 TREPTE
0-100 km/h: 6,1 secunde
VITEZA MAX. : 250 KM/H
CUPLU MAX. : 500nm
CONSUM:
-urban 9,6
-extraurban 5,4
-mixt 6,9
PRET fara optionale: 42.300 €
DOTARI DE SERIE:
-VOLAN SPORTIV MULTIFUNCTIONAL IMBRACAT IN PIELE PERFORATA
-COTIERA FATA REGLABILA
-INCHIDERE CENTRALIZATA CU TELECOMANDA
-CLIMA AUTOMATA CU REGLARE IN FUNCTIE DE RADIATILE SOARELUI
-PORTBAGAJ CU DESCHIDERE AUTOMATA
-PROIECTOARE CEATA
-MMI
-AIRBAG-URI parca 10
-OGLINZI ELECTRICE INCALZITE
-LED-URI
OPTIONALE:
-XENON PLUS
-SENZORI PARK FATA-SPATE
-SENZORI PLOAIE SI LUMINA
-SENZORI ANTIORBIRE pe toate oglinzile
-TRAPA ELECTRICA
-SISTEM CONTROL PRESIUNE PNEURI
-BULOANE ANTIFURT PT. JANTE
-PACK LUMINI
-PACK SPATII DE DEPOZITARE
-SCAUNE FATA INCALZITE CU REGLAJ LOMBAR ELECTRIC
-ISOFIX
-TAPITERIE PIELE MILANO
-AUDI DRIVE SELECT
-SERVO DINAMIC
-REGLAJ ELECTRIC AMORTIZOARE (3 NIVEL-URI)
-AIRBAG-URI LATERALE POSTERIOARE
-ANTIFURT VOLUMETRIC ULTRASONOR
-AUDI SOUND SISTEM
-RADIO SYMPHONY

PRET TOTAL: 54.500€

Imi place f. mult aceasta masina lla interior cat si la exterior. Dar CLS este un obstacol, zilele astea vreau sa ma duc sa fac un drive-test si sa ma interesez cum stam cu preturile.Cu respect !

bozo 26-11-07 18:56

Re: Help me !!!
 
Quote:

Originally Posted by Florin_Tei (Post 1217182)

Imi place f. mult aceasta masina lla interior cat si la exterior. Dar CLS este un obstacol, zilele astea vreau sa ma duc sa fac un drive-test si sa ma interesez cum stam cu preturile.Cu respect !

da dar singuru model disponibil pe CLS e
"CLS 320 CDI
224CP@3800; 0-100km/h: 7,0s; Consum mixt: 7,6-8,1 l/100km
CLS 320 CDI - Preţ de listă: € 49.860,00"
cu cv optionale si TVA trece mai mult de 50.000 decat A4
Poate la tine in italia gasesti mai ieftin sau sh

DrDMX 26-11-07 19:38

Re: Help me !!!
 
PRET TOTAL: 54.500€
-multi multi bani ...echiparea e bestiala ..... bine ca nu am banii tai ca la 20.000 de euro cat am avut eu am stat un an de zile sa ma hotarasca , la banii aia statea 3 ani :))

-parerea mea sa vb sa-i scoti limitarea de 250km/h te mai costa vreo 1000 de euro din cate stiu eu ...in rest numai bine si sa te bucuri de alegerea facuta

Florin_Tei 26-11-07 19:48

Re: Help me !!!
 
CLS-ul si aici este mai scump ca A4, dar daca o sa am noroc poate gasesc un sh aproape nou. Deja ceva ceva am vazut pe net la niste dealeri sub 50k euroi... Bafta!

Florin_Tei 26-11-07 19:59

Re: Help me !!!
 
Quote:

Originally Posted by DrDMX (Post 1217307)
PRET TOTAL: 54.500€
-multi multi bani ...echiparea e bestiala ..... bine ca nu am banii tai ca la 20.000 de euro cat am avut eu am stat un an de zile sa ma hotarasca , la banii aia statea 3 ani :))

-parerea mea sa vb sa-i scoti limitarea de 250km/h te mai costa vreo 1000 de euro din cate stiu eu ...in rest numai bine si sa te bucuri de alegerea facuta

Merci, da sa stii ca nu esti singurul de abia acum incepe batalia:lol: ... de chestia cu limitarea am auzit si pe la tv, la tir-uri de la 89 le-a dus la 110-115 km/h un fost patron si a platit pt. fiecare limitator aprox. 250€. Dar cred ca ramai fara garantie daca o faci la un mecanic, deci cred ca cea mai buna solutie e sa o faci la ei....

Xel'Naga 28-11-07 00:29

Re: Help me !!!
 
eu cred ca un X3 ar fi OK pentru ceea ce doresti !! si ca pret - calitate !! :rolleyes2 :idea: :arrow:

FIGHET 28-11-07 09:57

Re: Help me !!!
 
la 530 d nu te prea gindesti sa inteleg ca nu iti prea place

Florin_Tei 28-11-07 17:24

Re: Help me !!!
 
530d e misto ... doar ca mie nu prea imi place sa am o masina f. P******a , CLS nu prea il vezi la orice pas. Oricum daca gasesc la cineva ceva bun il cumpar cu mare placere. Eu sh-rile le caut doar la persoane fizice pt. ca la parcuri auto dau km inapoi cu mult ... f. mult!
La BMW o sa dau o fuga vineri sau sambata sa vad seria 5 sau X3, si poate au un sh cu cartea service la zi.

.KOD. 29-11-07 18:13

Re: Help me !!!
 
Florine tu deja stii care e parerea mea... Audi A4 sau Allroad. Vezi ca azi am fost la un dealer si ti-am gasit un CLS 320 - full extra - 2006 - 46.000€ negociabil. Pt. mai multe info ma gasesti pe mess. Bafta!

Florin_Tei 01-12-07 16:00

Re: Help me !!!
 
Astazi cei la Mercedes mi-au facut o propunere cu un S 320CDI din 2007 cu 50.000km - pret : 59k €. Am sa ma duc azi sa il vad, dar totusi la S e cam mare intretinerea pt. mine. Voi ce parere aveti ? Merita sa-l cumpar ?


All times are GMT +2. The time now is 00:02.

- Copyright 2026 4Tuning