![]() |
paralel ?serie ?cum?
daca dif mele 15d2 <2 bobine de cate 2ohmi> au 700wrms si 1400 max cu cat pot merge din amp pe o singura bobina legata la doi ohmi ?
Cum se leaga aceste doua dyf pe un amp monobloc stabil la 1ohm? Dar pe unul stabil la 2ohm care are doua iesiri? Iata specificati dyf: BX15D2 15" Subwoofer Power Handling 700 W RMS/ 1400 Peak Dual 2 Ohm Voice Coil Sensitivity 97.84 dB FS 27.57 Hz XMax 15 mm Sealed Enclosure Size 2.0 Cu Ft (Fc=56.6 Hz) Ported Enclosure Size 3.0 Cu Ft (Fb=37.22 Hz, Port Freq. 41.74 Hz, Port Size 3.5" X 10") ?????????????????????????????????????? |
Re: paralel ?serie ?cum?
Hai sa vedem ce zice fizica de clasa a 7a :). Pt legarea in serie rezistentele se aduna R1+R2=2+2=4 ohm si pt legarea in paralel se face raportul Produs/Suma adica (R1*R2) / (R1+R2)= (2*2) / (2+2) = 4/4 = 1 ohm.
Pt amplificatorul monobloc stabil in 1 ohm legi bobinele in paralel iar pt cel cu doua canale stabil in 2 ohmi legi fiecare bobina la cate un canal |
Re: paralel ?serie ?cum?
da draagul meu dar eu am doua dyf si un singur amp monobloc cu o singura iesire stabil la doi ohmi????
|
Re: paralel ?serie ?cum?
pai daca ai un amp monobloc stabil la 2 ohmi, legi bobinele la fiecare difuzor in serie si o sa ai 4 ohmi pe difuzor si apoi legi difuzoarele in paralel si da 2 ohmi.
|
Re: paralel ?serie ?cum?
Asta da raspuns.MERSI.
|
Re: paralel ?serie ?cum?
OFFF...greu ii cu fizzica asta....va rog ajutati-ma....am probleme cu legarea amplifului la mp3 player ce sa fac?? mp3 ply ru nu are iesire separat pt. amplif, si sunetul pt boxe ii este prea puternic pt amplif....ce sa fac cum sa reduc sumetu???MERSI ANTICIPAT
|
Re: paralel ?serie ?cum?
Quote:
|
Re: paralel ?serie ?cum?
Mersi foarte mut...dar unde gasesc din chestia aceea??te rog..
|
Re: paralel ?serie ?cum?
Da o fuga la Sandu ( SoundIdentity pe forum ) si te rezolva.
|
Re: paralel ?serie ?cum?
Da bine le stii pe baietii din oradea vad....da am vb. deja cu sandu, il cunosc, si nici el nu are...acuma tre sa primeasca...
Hai ca pun inca o problema...amplificatoarele au sau 2 sau 4 intrari...depinde cate iesiri are....care are 2 intrari are minusurile comune...dar mp3 playeru este mai destept si el are la toate iesirile minusuri(-) diferite....deci daca iei de la mp3 player sa zic de la REAR sunetu si il bagi la amplif, faci scurt la mp3 player...langa faptul ca sunetul este prea puternic...BINE ZIC NU????Deci amplifu uneste minusu dar mp3 playeru le are toate diferite...si pentru asta imi trebuie adaptorul high low????!!! |
Re: paralel ?serie ?cum?
Daca iei un cablu original de iesire semnal al MP3-ului si are RCA-uri, nu vei avea probleme.
Oricum e bine cind faci astfel de "legaturi" intre aparate la masina, sal lasi pe unul care stie sa vada ce ai acolo si sa-ti dea solutia corecta. Pina nu vede cineva aparatele, e greu sa dea sfaturi. |
Re: paralel ?serie ?cum?
Deci asta zic, eu nnu am iesire preout pe mp3 py, si de aceea trebuie sa reduc sunetul de la iesirile mari....cum am inteles cu adaptorul..
|
Re: paralel ?serie ?cum?
F bine. Cind apare adaptorul, lasa-i pe ei sa faca legaturile.
|
| All times are GMT +2. The time now is 04:43. |
- Copyright 2026 4Tuning