Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Baia-Mare (https://forum.4tuning.ro/439-baia.html)
-   -   Discutii despre orice! (https://forum.4tuning.ro/439-baia/55899-discutii.html)

robbyxX23 03-04-09 18:49

Re: Discutii despre orice!
 
1 Attachment(s)
Noua sigla 4Tuning.. :lol::lol: E superba. :-)

piTiCcu 05-04-09 13:52

Re: Discutii despre orice!
 
Quote:

Originally Posted by robbyxX23 (Post 2209555)
Noua sigla 4Tuning.. :lol::lol: E superba. :-)

e tare :D

andreizr1 05-04-09 14:20

Re: Discutii despre orice!
 
Quote:

Originally Posted by robbyxX23 (Post 2209555)
Noua sigla 4Tuning.. :lol::lol: E superba. :-)

daca erau acolo un passat si un logan se regasea mai bine romanu' in ea :D

norbi_bidi 05-04-09 18:58

Re: Discutii despre orice!
 
https://forum.4tuning.ro/535-concursuri/117533-votare-concurs-popularitate-fotografie-generala.html
concurs de popularitate (fotografie generala)... vot la norbi bidi va rog :-)

Jeff 06-04-09 14:23

Re: Discutii despre orice!
 
Pentru Claudiumxg:
Eu si alti fani ai sfertului de mila respectam vtm, wrc, touge, rally etc. De asemenea respect oamenii care stiu sa stoarca totul dintr-o masina, din punct de vedere mecanic sau al tehnicii de condus. Daca esti un asemenea om, te respect si pe tine. Daca esti doar un teoretician, din astia avem multi. Ramane sa ne-o demonstrezi.
Dar afirmatiile de genul "400 metri e o laba" nu-ti fac cinste, chiar daca ai GTR, Evo 6.5, 8.5 sau STI Spec C. Masina nu face omul.

norbi_bidi 06-04-09 14:50

Re: Discutii despre orice!
 
Quote:

Originally Posted by norbi_bidi (Post 2213371)
https://forum.4tuning.ro/showthread.php?t=117533
concurs de popularitate (fotografie generala)... vot la norbi bidi va rog :-)

va multumesc pentru voturi... votarea tine pana marti seara... deci mai puteti vota (multumesc inca odata)

VENOX 06-04-09 14:52

Re: Discutii despre orice!
 
Quote:

Originally Posted by norbi_bidi (Post 2215638)
va multumesc pentru voturi... votarea tine pana marti seara... deci mai puteti vota (multumesc inca odata)

votat ;)

norbi_bidi 06-04-09 15:23

Re: Discutii despre orice!
 
multumesc... va raman dator :-P

Claudiumxg 06-04-09 16:20

Re: Discutii despre orice!
 
Quote:

Originally Posted by Jeff (Post 2215576)
Pentru Claudiumxg:
Eu si alti fani ai sfertului de mila respectam vtm, wrc, touge, rally etc. De asemenea respect oamenii care stiu sa stoarca totul dintr-o masina, din punct de vedere mecanic sau al tehnicii de condus. Daca esti un asemenea om, te respect si pe tine. Daca esti doar un teoretician, din astia avem multi. Ramane sa ne-o demonstrezi.
Dar afirmatiile de genul "400 metri e o laba" nu-ti fac cinste, chiar daca ai GTR, Evo 6.5, 8.5 sau STI Spec C. Masina nu face omul.

intamplarea face ca stiu bine sa storc mecanica ( am la activ mii de masini trecute prin service printre altele)si restul dintr-o masina ( de mai bine de 20 ani) insa 0-400 mai ales cum se face la noi nu mai imi spune nimic, si de faptul ca oamenii nu folosesc tehnologie special gandita pt asta gen supra, gen camaro, corvette, viper (....adica mult cc pt ca PUTEREA=CUPLU X TURATIE/ Consatnta C(ce are 3 valori in functie de sistemul de unitati folosit), daca iei la studiat cursuri de DINAMICA VEHICULELOR care sunt de anu I la AR o sa intelegi ce spun, cuplu iti da acceleratia, puterea iti da viteza maxima la care ajungi , adica acceleratia devine 0 pt ca frecarile devin egale cu fortele de miscare la o MASA data si pt un anumit sCX, adica dejaba ai 500 hp la 10000 de ture si 300nm ca nu faci cat face unu care are 250 hp la 5000 da 600nm la 5000 intelegi?)ci se apuca sa sa umfle motoarele de sti si evo cu turbouri de camion ca sa ce?si ma irita biscuitii aia cu sti-u lor gri de la Raci.. Cde.. care e lucrat ca de de cercul mainilor indemanatice si pe deasupra au a atitudine autoritara, ca ce? au scuratat rapoartele in cutie si diffurile?(ceasul din interior arata prostii) ca au cautat contacte in japan la tuneri din 9RH Club, ca au un soft de la zero sports, ca ei stiu tot? faimoasa lor masina care mai mult a stat decat a functionat .mint amaratii care habar nau ce fac si vehiculeaza puteri astronomice, culmea ca la ultima infruntare au luat-o de la ono care are sub 500 de pitici . oricine daca e dispus sa bage o anumita suma de bani intr-un sti sau evo poate sa scoata ce pretind ei doar ca nu e fezabil si nu e fiabil si pierzi identitatea modelului (si nu mai iei curbe daca o iei in directia drag)care a fost gandit pt VIRAJE deci nu are nici transmisia, nici suspensia nici geometria si aerodinamica necesara pt drag.esti tare cand imbunatatesti performantele in conditi de componente stock si aia se numeste blueprinting, dar tot vei restrange plaja de utilizare si vei scadea fiabilitatea, eu prefer o masina care o scot cnd vreau din garaj si o omor din BM pana in Mara pe Gutin 'touge' local ,decat ceva la care lucru 3 luni functioneaza 10 min si iar sta 3 luni...
Ps. am fost la zeci de curse de F1 , de raliuri vtm ,vhc, si alte competitii de 2si 4 roti nici nu pot sa precizez nr. ,ma dau de cateva ori pe an pe piste afara si mam dus la drag afara prima data acum vreo 6-7 ani cand la unguri erau numai lazi si trabi si incepea ala cu s2 gri sa modifce masina.
stii cine era John Force? dac tot vb de 0-400m?http://www.johnforceracing.com/ favoritul meu cand eram mic si cu puta in nisip ,cand ma uitam la el ce le face... " 14 - time Funny Car champion. He is one of the most dominant drag racers in the sport with 126 career victories'
la lini nu o sa ma vezi pt. ca am fost inclusiv cu masini proiectate si construite de mine de la 0 cu sasiu tubular si am scos din 150 de cp 13.4 sec pe 400m cu ideile mele ,iti faci o idee, nu?)si am mancat destule jucarii inclusiv masini de H de vtm si mam plictisit cai boring acum pt mine si prefer oricand un vtm su o tura pe hungaroring, si dac vrei hai si tu.
masina nu are de a face chiar nimic cu omul pt ca cel mai bine mam simtit cand miam luat prima masina personala in 1995, un GOLF I de 900cm si 34 cp Vmax=134km/h cu 300marci si lam reparat vreo 3 luni sal fac functional ca era pe piese, si la primul drum de hungaroring cu ea nu ma depasit nimeni pana acolo, (erau doar 50km de autostrada in vremea aia restul drum national ca sa iti faci idee cam cati neuroni erau functionali si ce am facut cu 34 cp),nu ma concurez cu nimeni si vreu sai ajut pe pasionati sa nu ia tepe de la "tuneri" pt ca am vazut ceva pana acum la nivel de engineering si nu de reviste cu poze colorate si am citit atatea ca nu iti pot descrie cat .iar ce masini am su nu, e pt ca am apreciat tehnologia si dedicatia pusa de japonezi sa creeze arma absoluta pt viraje pt ca EVO e maxim ce se poate fara DOWNFORCE ( iti recomand sa citesti toate brevetele depuse de mitsubishi dealungul anilor legate de evo, twin scroll, ayc, acd, s-ayc, vortex generator,ALS.....)si o sa ii repect pe deplin in sensul ca nu va merge la 400m , nu trebuie, o sa ia pe speciale mai multe starturi intr-un raliu decat altii intr-un sezon de drag, si tot ce se lucra la ea e in aceasta directie.pacat ca nu mergi la niste etape de vhc-vtm in austria si la wrc in germania pe asfalt sa vezi cum nu trebuie 800-900cp ca sa faci 10 sec 400m ci calcule si multi NM , pt ca nici o masina de wrc nu are mai mult de 320-330cp din cauza restrictorului de 34mm, poti calcula matematic in conditii ideale si in viata reala niciodata nu ajungi la conditii ideale.la amatori trebuie multi cai pt ca neglijeaza sau nu cunosc teoria din spatele transmisiei , anvelopelor , suspensiilor si nu pot transpune la sol forta motoare.
sper ca team mai lamurit si nu te-am suparat ca nu asta e ideea, k;)

Jeff 06-04-09 16:38

Re: Discutii despre orice!
 
Mersi, nu de lamuriri duceam lipsa, dar poate le e de folos unora. Pacat ca esti in lumea ta...

Claudiumxg 06-04-09 16:47

Re: Discutii despre orice!
 
Quote:

Originally Posted by Jeff (Post 2215952)
Mersi, nu de lamuriri duceam lipsa, dar poate le e de folos unora. Pacat ca esti in lumea ta...

intradevar pacat , ca lumea mea e minunata si eu nu tre sa ma duc sa ma dau scula pe aeroporturi pt. ca ma simt bine in banca mea;)
Ps. tre sa mai imbatranasti sa ma intelegi:D

huber_bm 06-04-09 21:13

Re: Discutii despre orice!
 
copy-paste , copy- paste
ma bucur ca stii chestii tari despre masini, da mai lasane..... teorii si povestiile altora
fiecare cu lumea lui, esti pasionat, la fel si noi restu de pe forumul asta
numai bine !

IonutzMFF 06-04-09 21:36

Re: Discutii despre orice!
 
Sincer eu il sustine pe claudiu , cred ca s'ar inteleg foarte bine cu Jeff , amandoi mari cunoscatori .Eu il cunosc pe claudiu de cand eram un mic pasionat de curse :) si ma ajuta cu sfaturi sa'mi tunez scuterul chiar daca ceea ce imi spunea intelegeam cu greu, deoarece nu aveam asa multe cunostinte . Asa ca va rog frumos sa va abtine'ti de la comentarii aiurea , Omul chiar stie mecanica , si asta poate sa confirme multa lume de calibru , inclusiv pilotii de raliu

huber_bm 06-04-09 21:47

Re: Discutii despre orice!
 
nu am zis ca nu stie ce vorbeste sau ca nu stie mecanica, chiar ma bucur ca avem un cunoscator pe forum, dar cum zicea el fiecare cu lumea lui
uni la rally alti la liniutze, fiecare ce poate

IonutzMFF 06-04-09 21:51

Re: Discutii despre orice!
 
multi au inceput cu liniute dar majoritatea au terminat cu vtm , rally etc :) if u know what i mean my friend


All times are GMT +2. The time now is 01:01.

- Copyright 2024 4Tuning