Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Zona tehnica Daewoo (https://forum.4tuning.ro/312-zona-tehnica-daewoo.html)
-   -   Cielo exe plus (https://forum.4tuning.ro/312-zona-tehnica-daewoo/55569-cielo-exe.html)

gabriel74 27-10-07 14:14

Cielo exe plus
 
Salutare. Am cumparat in decembrie 2006 masina (noua, full dotata, 80 CP, benzina). Dupa 3400 km am avut probleme cu martor SES de 2 ori iar pe la 6200km parca era lesinata. Am incercat sa schimb benzina si am folosit de 98, 99+, 100 si parca degeaba. De cand am trecut pe efix 95 parca a mai prins viata, dar tot nu avea motorul vana in el. La treapta 1 si 5 se ducea bine, demarajul ok, dar de la a 2-a si a treia parca avea un timp mort in care nu simtea pedala. Am fost in service si am schimbat uleiul dar parca tot degeaba. Ieri am fost cu ea la revizia de 10000 (ma rog am numai 8750 de km la activ dar am zis ca vine frigul si e mai bine) si dupa ce au rescris softul parca a mai prins viata. Acum e alta mancare de peste , se infige si ea cum trebuie.
Am o rugaminte pentru cei care cunosc de unde pot cumpara 4jenti(180/65 R14) cu tot cu cauciucuri si lanturi antiderapante pentru iarna + huse scaune si la ce pret se ridica. Merci si raman dator.
GABY

Soryn_No2 28-10-07 01:16

Re: Cielo exe plus
 
Mi se pare ca are Geo_ZGA niste jenti de vanzare, da-i un pm si vorbesti cu el, cine stie

Geo_ZGA 29-10-07 12:51

Re: Cielo exe plus
 
Am eu 4 anvelope de vanzare, dar sunt cele stock de Cielo...Debica intermediare 185/60/14. sunt in stare excelenta, cam 95% carne pe ele...le-am tinut f putin pe masina fiindca am pus de aliaj cu anvelope de vara. Jante de vanzare nu am si nu le dau pe ale mele, le tin cu anvelopele de iarna.
daca esti interesat vorbim.

gabriel74 29-10-07 13:51

Hi
 
Salutare.
Merci pentru oferta. Si eu am pe masina tot jenti de aliaj 185/60 R14 82H.
Ma interesa daca sti cumva de unde as putea cumpara jentile cu tot cu cauciucuri de iarna (2 buc pentru fata) + lanturi antiderapante si daca ai cumva idee cam la ce pret se ridica. Am cautat si numai pe comanda se aduc. Iar ca pret au inceput sa dea din umeri ca nu stiu exact. Merci mult si raman dator.

GABY

Geo_ZGA 29-10-07 14:11

Re: Cielo exe plus
 
pai pt jenti, ori cauti pe bursa, aici pe forum, ori la dezmembrari, unde sigur o sa gasesti... mai sunt si vreo 2-3 site-uri cu piese daewoo: autodaewoo.ro, rxm.ro, maycon.ro... pt anvelope poti sa vorbesti cu mad max, are toyo noi, daca vrei ceva nou si bun... daca vrei sh, cauti pe forum sau pe site-urile de mai sus. pe autodaewoo sunt preturi f bune si, de obicei, au mai multe decat apare pe site, deci mai bine suni si intrebi.
ca pret, o janta (dar nu stiu daca e pe 13 sau pe 14), pe autodaewoo, e 73 ron

diesel_IQ 29-10-07 19:26

Re: Cielo exe plus
 
unde ai rescris softul ?????
zi-mi si mie te rog , ca unde am fost numai habarnisti....
merci

gabriel74 30-10-07 00:03

re
 
Pentru rescriere soft am fost la reprezentanta la Autonet pe Calea Giulesti. Dupa ce-ti rescrie sa faci o tura si sa o duci in cap de ture cand schimbi viteza cativa kilometrii (cam pe la 3000 de ture)., Dupa sa vezi cum le schimbi pe la 2500 de ture fara sa simta nici o diferenta. E un tip acolo Virgil super de treaba ( 0723096158 ). Multa bafta.
Gaby

diesel_IQ 30-10-07 00:16

Re: Cielo exe plus
 
multumesc !
ce nu am inteles : in cap de ture la 3000 si dupa la 2500 ???
adica ?
si inca ceva : cat a costat toata distractia ?
multumesc inca o data

DACIA-Wrc 30-10-07 09:16

Re: Cielo exe plus
 
la mine capatul de ture insemna 6000 cand plafoneaza :P
dar zi`mi o chestie ti`o modificat si debitul la pompa de benzina?

gabriel74 30-10-07 09:32

Re: Cielo exe plus
 
Dupa ce iti rescrie soft, cand ii faci testul sa schimbi treptele de viteza cam pe la 3000 - 3200 de rotatii(la turometru) pe o distanta de cativa kilometrii, sa isi faca un fel de referinta (asa am inteles de la ei). Dupa poti sa schimbi treptele de viteza pe la 2500 de rotatii(la turometru) sau dupa ureche daca te-ai obisnuit cu zgomotul motorului (evident ca acum conteaza si stilul in care esti obisnuit sa conduci - mai agresiv ca la raliu sau mai lejer ). Despre pret : totul m-a dus cam la 400 Ron (incluzand revizia +schimbarea uleiului+curatare bujii). Dar eu o am in garantie si banuiesc ca a fost gratis rescrierea. Pentru mai multe detalii poti sa suni la ei la numarul de telefon al tipului. Indicat sa suni ziua cand este la munca ca sa iti poata furniza tot ce te intereseaza. Drum liber si fara incidente. Bafta si miracole.
GABY

gabriel74 30-10-07 09:53

Re: Cielo exe plus
 
Banuiesc ca au modificat un picut si parametrii caci acum se duce super bine. Consumul vad ca sta cam asa dupa 500km : in oras roade cam la 8-9l., la drum intins cam la 6l(daca mergi cam cu 85-90km/h). Daca ii dai peste 100km/h roade la 7-8l. Inainte rodea mai putintel un picut la drum intins undeva cam la 5,5l. (asta daca ma iau dupa indicatorul de benzina de la bord).

Geo_ZGA 30-10-07 11:10

Re: Cielo exe plus
 
Mie imi "roade" ceva mai mult in oras... dar oricum, consumul nu se face dupa un nr de km, in cel mai bun caz se face plinul si dupa 100 km iar plin....diferenta care intra este consumul la suta de km. Sau, cum fac eu, termin un plin de ~45 l si calculez la nr de km parcursi... ceasul de benzina nu indica atat de corect si de exact incat sa te iei dupa el.

legat de service, de la autonet giulesti mi-am luat masina si am fost la revizia de 1500 km (cea "gratuita")...la prima revizie adevarata (cea de 6 luni sau 10.000 km), mi-au dat niste preturi de am cazut pe spate... de la ~400-500 ron la ei, am ajuns la autocenter (pe mosilor) unde am platit ~200 ron, pt exact aceleasi operatiuni ca si la autonet. ca sa nu mai zic ca am avut probleme cu timoneria si cei de pe giulesti mi-au spus "asa fac toate, nu avem ce sa-i facem :lol:)... la autocenter au reglat timoneria si acum e ok. deci nu toate fac asa :lol: si se putea face ceva in privinta asta...
tu ai platit doar revizia, rescrierea de soft a intrat pe garantie... revizia pe care ai facut-o tu cu 400 ron, eu am facut-o cu 200 ron :D iti recomand sa incerci la autocenter, la Nea' Vasile, un mecanic bun (si intelegator, la cat il bat eu la cap :lol:). au preturi f bune la piese si la manopera ;)


All times are GMT +2. The time now is 08:08.

- Copyright 2024 4Tuning