Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Ford (https://forum.4tuning.ro/121-masina-mea-ford.html)
-   -   Cel Mai Frumos Ford Capri Mk1 Restaurat (https://forum.4tuning.ro/121-masina-mea-ford/55347-frumos-ford-capri-mk1-restaurat.html)

flo23arad 24-10-07 20:57

Cel Mai Frumos Ford Capri Mk1 Restaurat
 
5 Attachment(s)
salut!..am si eu un capri MK1 din 71...masina e modificata numai cu tabla (fara fibra si pocnituri)...am comandat aproape toate piesele pt ea (telescoape fata-spate,caseta de directie,discuri frana..etc)....dar NU GASESC ETRIERE!!!...ma poate ajuta careva?...s-ar potrivi de MK2?....sau MK3?...sau cum sa fac?

TZG@ 24-10-07 23:21

Re: Cel Mai Frumos Ford Capri Mk1 Restaurat
 
zi-mi si mie de unde comand o caseta de directie si niste piese de motor... daca poti,daca nu un motor de capri reconditionat... poate cunosti ceva...

flo23arad 25-10-07 20:08

Re: Cel Mai Frumos Ford Capri Mk1 Restaurat
 
caseta de directie e comandata de la "auto pyramis"..au si site p net...ii vreo 10 mil...sau poti sa o reconditionezi(vreo 1,5 mil)...motor de capri am av yo (ala original de 1,5 V4)...si lam dat la fier vechi!...lipsea numa carburatoru de p el! im pare rau k l-am dat!!! yo am pe el akm de 2000 V 6

TZG@ 26-10-07 01:46

Re: Cel Mai Frumos Ford Capri Mk1 Restaurat
 
fratilor, nu mai aruncati motoarele la fier vechi pe 500 de mii sau 1 milion...
asta e... acu' alta intrebare, cum omologhezi motorul ala? de 1,8 2.0 gasesc si eu da' nu pot omologa asha ceva decat cu bani multi, adik zeci de milioane, din cate am inteles... si inca ceva... unde reconditionez caseta de directie?

flo23arad 27-10-07 20:13

Re: Cel Mai Frumos Ford Capri Mk1 Restaurat
 
Quote:

Originally Posted by TZG@ (Post 1168475)
fratilor, nu mai aruncati motoarele la fier vechi pe 500 de mii sau 1 milion...
asta e... acu' alta intrebare, cum omologhezi motorul ala? de 1,8 2.0 gasesc si eu da' nu pot omologa asha ceva decat cu bani multi, adik zeci de milioane, din cate am inteles... si inca ceva... unde reconditionez caseta de directie?

NU TE MAI LUA DUPA CE ZIC ALTI!!..dute tu si vezi k nu e asa mult. pai motoru se poate omologa pt ca nu depasesc capacitatea maxima (pt motor de 1.5 poti omologa pana la motor de 2,3..cred)...pe mine ma costa 8 mil (fara "relatii")....yo is din arad si aici se pot reconditiona casete de directie!...

TZG@ 28-10-07 09:48

Re: Cel Mai Frumos Ford Capri Mk1 Restaurat
 
mc de informatii si indicatii

kirin 28-10-07 12:04

Re: Cel Mai Frumos Ford Capri Mk1 Restaurat
 
Quote:

Originally Posted by flo23arad (Post 1171056)
NU TE MAI LUA DUPA CE ZIC ALTI!!..dute tu si vezi k nu e asa mult. pai motoru se poate omologa pt ca nu depasesc capacitatea maxima (pt motor de 1.5 poti omologa pana la motor de 2,3..cred)...pe mine ma costa 8 mil (fara "relatii")....yo is din arad si aici se pot reconditiona casete de directie!...

eu de la motor de 1.7 (75 cp) sa trec la 2,0 (110 cp) ar trebui sa platesc 3500 ron ,astia din ct trimitandu-ma la buc pt teste dinamice...

daca imi schimbi tu mie motorul cu 8 mil vin in arad si-l schimb,ce dreq...

vezi ca la profil am id de mess,contacteaza-ma te rog

TZG@ 28-10-07 23:55

Re: Cel Mai Frumos Ford Capri Mk1 Restaurat
 
Quote:

Originally Posted by kirin (Post 1171788)
eu de la motor de 1.7 (75 cp) sa trec la 2,0 (110 cp) ar trebui sa platesc 3500 ron ,astia din ct trimitandu-ma la buc pt teste dinamice...

daca imi schimbi tu mie motorul cu 8 mil vin in arad si-l schimb,ce dreq...

vezi ca la profil am id de mess,contacteaza-ma te rog

nu vinzi motorul ala de 1,7 ?

kirin 30-10-07 23:33

Re: Cel Mai Frumos Ford Capri Mk1 Restaurat
 
Quote:

Originally Posted by TZG@ (Post 1173026)
nu vinzi motorul ala de 1,7 ?

nu,e in refacere acuma si o sa-l folosesc

bodyspeed 03-11-07 20:25

Re: Cel Mai Frumos Ford Capri Mk1 Restaurat
 
Quote:

Originally Posted by flo23arad (Post 1165973)
salut!..am si eu un capri MK1 din 71...masina e modificata numai cu tabla (fara fibra si pocnituri)...am comandat aproape toate piesele pt ea (telescoape fata-spate,caseta de directie,discuri frana..etc)....dar NU GASESC ETRIERE!!!...ma poate ajuta careva?...s-ar potrivi de MK2?....sau MK3?...sau cum sa fac?

frumos arata, ai mai facut ceva la ea,
ba cam bate gandul sa vb cu un baiat care are un capri...sa vad daca il vinde,...:rolleyes2
bafta in continuare... sper ca nu lasi jantele alea..;)

flo23arad 04-11-07 11:31

Re: Cel Mai Frumos Ford Capri Mk1 Restaurat
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by bodyspeed (Post 1182078)
frumos arata, ai mai facut ceva la ea,
ba cam bate gandul sa vb cu un baiat care are un capri...sa vad daca il vinde,...:rolleyes2
bafta in continuare... sper ca nu lasi jantele alea..;)

ce am mai fact la masina?...in sfarsit am reusit sa fac comanda de etriere!!!...pe luni im vin!(330 ron buc). in rest akm incep sa montez piesele!jantele raman deocamdata alea!...knd oi avam bani im iau altela! ink nu m-am gandit la culoare!
sincer o sa ai de munk dak itz iei un capri!!!..vez k am pus akl o poza(km asa as vrea sa-l vopsesc).

bodyspeed 04-11-07 14:01

Re: Cel Mai Frumos Ford Capri Mk1 Restaurat
 
Quote:

Originally Posted by flo23arad (Post 1182699)
ce am mai fact la masina?...in sfarsit am reusit sa fac comanda de etriere!!!...pe luni im vin!(330 ron buc). in rest akm incep sa montez piesele!jantele raman deocamdata alea!...knd oi avam bani im iau altela! ink nu m-am gandit la culoare!
sincer o sa ai de munk dak itz iei un capri!!!..vez k am pus akl o poza(km asa as vrea sa-l vopsesc).

super arata, asa dar sa ii faci si jantele negru mat sau ceva de genu
Bafta in continuare

TZG@ 06-11-07 21:09

Re: Cel Mai Frumos Ford Capri Mk1 Restaurat
 
cam aceleasi culori le am eu la capra mea, numai ca inversate...

TZG@ 06-11-07 21:15

Re: Cel Mai Frumos Ford Capri Mk1 Restaurat
 
1 Attachment(s)
cam asha arata

florin_cars 16-11-07 19:45

Re: Cel Mai Frumos Ford Capri Mk1 Restaurat
 
Quote:

Originally Posted by flo23arad (Post 1171056)
NU TE MAI LUA DUPA CE ZIC ALTI!!..dute tu si vezi k nu e asa mult. pai motoru se poate omologa pt ca nu depasesc capacitatea maxima (pt motor de 1.5 poti omologa pana la motor de 2,3..cred)...pe mine ma costa 8 mil (fara "relatii")....yo is din arad si aici se pot reconditiona casete de directie!...

ce putere are 1.5-le?
inmultesti cu 1.4 si vezi ce putere iti da, aceea fiind maximul ce se poate omologa pe capra ta :wink:
crede-ma k stiu ce zic..eu am adus "vestea" pe aici...si e confirmata de multi ulterior. Ai noroc k ai doar un 2.0 V6(90CP, nu cum scria prin alte parti pe net, la vanzare, de nush cati 150+Cp k ar avea :-P) dar pt k sa poti omologa 2.0-le V6 trebuie sa ai 65CP minim in actele masinii, si banuiesc k ai..de aia il poti omologa :wink:

frumos lucrata tabla 8) , tu l-ai mesterit?



Quote:

Originally Posted by TZG@ (Post 1173026)
nu vinzi motorul ala de 1,7 ?

Nu e pentru tine, nu e de Ford :)


All times are GMT +2. The time now is 13:43.

- Copyright 2026 4Tuning