Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Despre 4Tuning.ro / Noutati / Sugestii / Reclamatii (https://forum.4tuning.ro/41-4tuning-ro-noutati-sugestii-reclamatii.html)
-   -   Esenţial: scrie corect în limba română (https://forum.4tuning.ro/41-4tuning-ro-noutati-sugestii-reclamatii/55109-esential-scrie-corect-limba-romana.html)

Tassoni 16-01-09 20:02

re: Esenţial: scrie corect în limba română
 
Quote:

Originally Posted by manu_96xls (Post 1986241)
Nu vreau să mă dau rotund, dar unele „messengerisme” chiar nu sunt mai scurte decât cuvântul/litera original/ă! Spre exemplu „sh ,tz” .Dacă vrei neapărat să scrii „ș,ț” , scrii cu diacritice!:-)
Iar despre obișnuință, nu crezi că, așa cum omul s-a obișnuit să scrie „cu picioarele” ar putea să se obișnuiască să scrie și „cu mainile”?
Și nu vorbesc de nebun, am scris și eu o perioadă în halul ăsta , până când am realizat cât de analfabet par!;)

eu,unul,nu am scris cu "sh" sau "tz" !;)

Martinos 23-01-09 22:41

nu ti TZIE tot una cum VB noi!!!!

scz a fost o scapare

dar nu o sa imi pun tastatura pe romana si o sa invat literele acelea numa ca sa scriu corect!

aleks 23-01-09 22:52

re: Esenţial: scrie corect în limba română
 
poţi scrie corect şi fără să foloseşti diacritice, doar scrie în limba română, nu în păsărească :)

manu_96xls 23-01-09 22:54

re: Esenţial: scrie corect în limba română
 
Domnule Martinos, te cred că ești revoltat pentru faptul că ai primit un avertimsent, iar felul în care te comporți mă face să cred că nu va fi ultimul!
Nu ți-a cerut nimeni să scrii cu diacritice, ci doar să scrii cât să înțeleagă toți userii, nu numai cei ce cunosc limbajul ăsta!

Martinos 23-01-09 22:54

ok :D:D

doar am si eu voie sa am mici greseli

aleks 23-01-09 23:11

re: Esenţial: scrie corect în limba română
 
cu toţii avem voie, iar dacă le corectăm deja totul e bine :)
spor la scris corect
p.s.: foloseşte butonul de edit, din dreapta, când adaugi ceva la ideea deja postată

Martinos 23-01-09 23:16

re: Esenţial: scrie corect în limba română
 
bine am inteles si ma voi stradui sa nu mai gresesc

Twin16 27-01-09 19:38

re: Esenţial: scrie corect în limba română
 
Va rog interveniti putin.

...

aleks 27-01-09 19:41

re: Esenţial: scrie corect în limba română
 
acum ma uit... multumesc de link

sir_sanjei 30-01-09 02:42

re: Esenţial: scrie corect în limba română
 
ok. chiar daca acest regulament e ceva mai vechi deabia acum mam gandit sa zic si eu ceva in legatura cu el.
nu mi se pare aberant sa se stearga posturi scrise indescifrabil sau ilogice dar mi se pare putin prea aspra/aberanta/dictatoriala decizia de atentionare/sanctionare pt greseli de scriere, aici facand referire la faptul ca uneori dintr-o anumita graba, sau o anumita neatentie se greseste, unii gresind mai mult altii mai putin(depinde de la caz la caz). mie sincer nu miar conveni sa mi se stearga un post pt ca nu am pus cratima unde trebuia si cu atat mai putin sa fiu atentionat pt o greseala. toti gresim, trebuie sa gresim, nu exista lucru/fapta fara de greseala. nu scriu ft des si cu riscul sa fiu facut prost am "uitat" anumite reguli de scriere. nu vreau sa instig pe nimeni la nimic dar, nu cred ca ne pune cineva pistolul la tampla ca sa citim posturi/mesaje fara nici un inteles, putem sa trecem peste ele ca si cum nu ar fi! dar asta e doar parerea MEA!


si de englezisme nu incercati sa scapati( cred ca ar fi mult mai prioritar sa scapam prima oara de cuvintele, propozitiile in alte limbi decat cea romana, sa nu uitam ca suntem romani si traim in romania nu in afganistan sau congo)

aleks 30-01-09 14:43

re: Esenţial: scrie corect în limba română
 
Sir Sanjei, ai 4 avertismente primite pe forum, niciunul pentru scriere, si ai mult timp de cand activezi pe 4tuning, aproape 2 ani...
se dau avertismente de genul asta doar rar, si doar pentru cei care efectiv refuza sa inteleaga ca suntem in romania si asta e limba folosita de noi si ca nu iti mai creste cu 3 cm daca scrii ca un smecher ce se află...
in 90% din cazuri se dau mesaje private, se discuta, se poarta un dialog inainte sa se ajunga la sanctiuni.

sir_sanjei 30-01-09 22:44

re: Esenţial: scrie corect în limba română
 
aha;) am inteles acum, deci doar cei care abuzeaza de scriere agramata vor fi avertizati/sanctionati. na' ca asa sunt eu mai greu de cap si nu inteleg de prima oara.
numa' bine.

aleks 31-01-09 04:09

re: Esenţial: scrie corect în limba română
 
Ai asigurarea mea că eu nu o să penalizez aiurea pe nimeni pentru motivul ăsta. Sper că nici alţi moderatori :)

Martinos 04-02-09 11:13

re: Esenţial: scrie corect în limba română
 
Ma scuzati dar vorbiti cam vulgar "nu iti creste cu 3 cm daca scrii ca un smecher"in cazul lui aleks .sunt de acord cu voi da fara vulgaritati ar fi si mai bine nu?:)

aleks 04-02-09 17:40

re: Esenţial: scrie corect în limba română
 
Nu e nimic vulgar, e senzaţia unora, întâlniţi peste tot pe net-ul românesc. Efectiv trăiesc cu senzaţia că devin nişte interesanţi, nişte gigoloi dacă scriu cât ma încifrat.
p.s.: e traducerea directă a semnăturii unui moderator de pe un alt forum mare, nu-mi permit să spun forma completă :)


All times are GMT +2. The time now is 13:23.

- Copyright 2024 4Tuning