Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Despre 4Tuning.ro / Noutati / Sugestii / Reclamatii (https://forum.4tuning.ro/41-4tuning-ro-noutati-sugestii-reclamatii.html)
-   -   Esenţial: scrie corect īn limba romānă (https://forum.4tuning.ro/41-4tuning-ro-noutati-sugestii-reclamatii/55109-esential-scrie-corect-limba-romana.html)

shantzu 03-01-08 17:30

Re: Esential: scrieti corect in limba romana
 
da ca-rei poroblema k nu scrim corect pe frorum ?


Mie trebuie doar sa imi spuneti ca am voie sa dau infractiuni pentru greseli de gramatica si incepe nebunia :)

aleks 04-01-08 09:34

Re: Esential: scrieti corect in limba romana
 
eu recomand sa fim ponderati...
va rog sa nu dati infractiune decat in cazuri in care greselile se repeta dupa ce ati corectat postul gresit ( eu le corectez cu rosu, sa sara in ochi unde s-a gresit) sau dupa ce ati dat mesaj privat userului, in care il sfatuiti ce sa faca, cu calm de preferat, iar daca greselile persista, un avertisment cred ca e suficient...
desigur, daca voi considerati ca nu se poate altfel, si cartonasele au rolul lor...

dolb 04-01-08 10:39

Re: Esential: scrieti corect in limba romana
 
normal, doar nu ma apuc sa banez omu doar pt ca a scris cu "sh" ;) un pm e deajuns, si daca nu merge cu ala, un warn ar trebui sa il potoleasca!

- Sa inceapa vanatoarea ! :D:D

EaGle 04-01-08 14:21

Re: Esential: scrieti corect in limba romana
 
Marea problema e ca sunt si moderatori care fac aceleasi greseli (ji, km, tz etc).

aleks 04-01-08 15:51

Re: Esential: scrieti corect in limba romana
 
da, pe mine ma deranjeaza asta mult, si nu ezit niciodata sa ii atentionez, pentru ca ei ar trebui sa fie cei care sa verifice si sa ajute la corectarea postarilor gresite...

ovydioo 07-01-08 17:24

Re: Esential: scrieti corect in limba romana
 
scuze pentru cuvintele prescurtate si cu tz sau altele de genul asta. n-am stiut; iar dupa cuvinte gen copilu am mai pus si ' tocmai sa se inteleaga si ''sa intelege'' si aia care n-au alea 4 clase de care vorbeai ca mai lipseste o litera. inca odata SCUZE poate nu m-am facut inteles in unele propozitii si promit ca n-o sa se mai repete.

pheerya 07-01-08 20:18

Re: Esential: scrieti corect in limba romana
 
mi se pare o idee buna...
si mie imi mai scapa cate un "k" si cate un "sh"...dar incerc sa ma corectez.
mi-am dat seama de cat de grava este treaba atunci cand faceam un proiect pentru facultate si m-am trezit scriind cuvinte pocite in cel mai aiurea mod fara sa-mi dau seama....asa ca a trebuit sa reiau totul si sa corectez.
de atunci incerc sa scriu cat mai corect. :D

morpheusmaster 07-01-08 20:28

Re: Esential: scrieti corect in limba romana
 
Am sa vad ce pot face in privinta celor mai sus mentionate :)

aleks 08-01-08 09:01

Re: Esential: scrieti corect in limba romana
 
repet, nu e nimeni absurd, sa urmareasca o litera gresita, si nu haituieste nimeni pe nimeni, dar e de apreciat daca reusiti sa va corectati singuri, fara interventia moderatorului

denver 08-01-08 13:25

Re: Esential: scrieti corect in limba romana
 
O parte dintre useri gresesc iar cealalta parte.... pur si simplu asa sunt invatati , cea mai mare vina este a messengerului :) , cum sunt destul de tanar deabia acum incep sa ma corectez si uneori am tendinta de a scrie cu prescurtari fara semne de punctuatie etc... Dar asta cand uit sa ma controlez din cauza oboselii , in rest mi se pare o idee buna regula asta chiar daca e normal sa gresesti uneori.... o parte din posturi contin greseli gramaticale consecutive si cam grave :P .

Numai bine :)

bodyspeed 08-01-08 20:15

Re: Esential: scrieti corect in limba romana
 
Quote:

Originally Posted by denver (Post 1281735)
O parte dintre useri gresesc iar cealalta parte.... pur si simplu asa sunt invatati , cea mai mare vina este a messengerului :) , cum sunt destul de tanar deabia acum incep sa ma corectez si uneori am tendinta de a scrie cu prescurtari fara semne de punctuatie etc... Dar asta cand uit sa ma controlez din cauza oboselii , in rest mi se pare o idee buna regula asta chiar daca e normal sa gresesti uneori.... o parte din posturi contin greseli gramaticale consecutive si cam grave :P .

Numai bine :)

Da ,o parte contin greseli gramaticale fie ele grave sau nu , prin tema topicului se vrea ca acestea sa se diminueze pe cat posibil.Acest lucru doar cu ajutorul celor care posteaza ..., Nu vom sta sa urmarim postarea si daca s-a mancat o virgula, o litera , e ceva omenesc..nu cautam perfectul ..si suntem constienti ca se greseste...dar sa ne uitam mai bine ce scriem
Deja se vede o imbunatatire , sper sa evolueze...si sa vedem un forum mai legat
Multumesc

Mustang 15-01-08 13:44

Re: Esential: scrieti corect in limba romana
 
Quote:

Originally Posted by pheerya (Post 1280695)
mi se pare o idee buna...
si mie imi mai scapa cate un "k" si cate un "sh"...dar incerc sa ma corectez.
mi-am dat seama de cat de grava este treaba atunci cand faceam un proiect pentru facultate si m-am trezit scriind cuvinte pocite in cel mai aiurea mod fara sa-mi dau seama....asa ca a trebuit sa reiau totul si sa corectez.
de atunci incerc sa scriu cat mai corect. :D

Bun exemplu.
Abia astept sa vad cati mai fac aceasta greseala pana se vor trezi ?
Sau se vor trezi de la sine ?

quick_5hifter 01-02-08 01:33

Re: Esential: scrieti corect in limba romana
 
Am avut si eu apucaturi din astea "mirciste" la inceput, in primele saptamani in care am frecventat forumul (acum 2-3 ani). Din fericire, m-am vindecat repede :lol: si, lasand un pic modestia la o parte, pot sustine fara jena ca am savarsit extrem de putine greseli de ortografie din motive de graba, indiferent ca am postat obosit, beat, grabit sau mai stiu eu cum...
Pe deasupra, imi place sa cred ca gramatica mea este destul de corecta, si cand spun asta, ma refer inclusiv la punctuatie, la semantica si la "articularea" cuvintelor. Cine nu ma crede, poate sa verifice toate cele peste o mie de posturi ale mele, sa se convinga ca nu m-am straduit sa scriu corect doar pe acest topic.
Imi cer scuze de pe-acum, dar refuz categoric scrierea cu diacritice din motive obiective :lol:
Daca as avea mai mult timp la dispozitie, as fi bucuros sa dau o mana de ajutor la "forum maintenance"...insa timpul chiar nu-mi permite, mai ales in aceasta perioada. Totusi, as putea sa dau o mana de ajutor pe o oarecare sectiune, cat imi permite timpul...astept solicitare :D

@romaniak: nu prea sunt de acord cu ce-ai scris in ultimul post...mai ales la chestia cu moderatorii (sau administratorii, eu nu cunosc diferenta inca). Nu trebuie sa le plangem de mila, presupun ca e pe baza de voluntariat, dar sa nu uitam ca ei presteaza o munca GRATUITA, ingreunata prin greselile altora, greseli datorate nu numai lipsei de preocupare fata de scoala (care e scuzabila, in anumite situatii), ci si datorita indolentei (miserupismului).

Cu privire la initiativa lui Aleks, FELICITARI si SUCCES!
In plus, propun sa se ... propuna scrierea cu litera mare la inceputul frazelor, a denumirilor de marci si modele auto (Logan) etc.

Voi incerca sa intocmesc o lista cu greselile cele mai frecvente semnalate de mine pe forum. Sunt multe, asa ca propun sa faca si altii acest lucru, pe un topic separat :!: ("Greseli gramaticale / de ortografie frecvente")

Sunt putin ingrijorat de o chestie: oare textele de pe forum nu vor fi predominant rosii, cand veti termina de corectat? :lol:

aleks 01-02-08 09:29

Re: Esential: scrieti corect in limba romana
 
stai linistit, ca nu se inroseste forumul, asta-i mai mult un obicei al meu, de a atrage atentia cat mai discret userilor ca e cazul sa acorde putina atentie modului in care isi arunca degetele pe taste.
cat despre propunerea ta chiar te rog, intocmeste lista, ar ajuta, sa stii :)

MeHiGH 04-02-08 20:47

Re: Esential: scrieti corect in limba romana
 
Si cand te gandesti ca inainte de "si" nu se pune virgula ... Scuzati-ma ca ma bag in seama precum virgula intre subiect si predicat , dar nu trebuie sa se corecteze numai greselile de ortografie ! Sustin aceasta actiune ... cu o singura conditie : sa se citeasca din cand in cand un indreptar ortografic , ortoepic si de punctuatie . Nu e greu , sunt cateva reguli . Nu le stiu/aplic pe toate , dar nu corectam decat daca stim anumite reguli esentiale .
Zic si eu acum , nu dati cu paru' !


All times are GMT +2. The time now is 01:26.

- Copyright 2024 4Tuning