Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Despre 4Tuning.ro / Noutati / Sugestii / Reclamatii (https://forum.4tuning.ro/41-4tuning-ro-noutati-sugestii-reclamatii.html)
-   -   Esenţial: scrie corect īn limba romānă (https://forum.4tuning.ro/41-4tuning-ro-noutati-sugestii-reclamatii/55109-esential-scrie-corect-limba-romana.html)

bodyspeed 25-10-07 22:24

Re: esential: scrieti corect in limba romana
 
daca citesti inca odata cele scrise mai sus ai sa intelegi sper la ce m-am referit, daca nu asta e. Si daca mai nou se mai face inca un user pe acest forum pentru a te lega de un " i " nu aduce forumului nici o imbunatatire,ci mai degraba se strica treaba, am fost de acord nu am dat cu bata.
de asta am scris si a doua oara....;)
ca nu asta se vorbeste aici ;)

Incet_Si_Sigur 25-10-07 22:34

Re: esential: scrieti corect in limba romana
 
Quote:

Originally Posted by aleks (Post 1161859)
va rog ca la postarea raspunsurilor dumneavoastra pe aceasta sectiune (ca si pe restul dealtfel) sa scrieti normal si corect in limba romana.
nu folositi aberatii gramaticale de genul sh, tz, k in loc de ca sau ce, articulati cuvintele corect ( copilul, nu copilu), etc, folositi virgula cand este cazul, folositi cratima (da-mi, nu dami, scrieti nu scrie-ti,etc).
imi rezerv dreptul de a da avertisment pentru posturile scrise gresit, fara avertisment prealabil.
motivatia acestei actiuni este numarul mare de posturi din care nu poti intelege nimic, atat datorita scrierii aberante cat si lipsei de logica in exprimare.
se presupune ca avem cu totii minim 4 clase, deci esentialul despre topica si gramatica ar trebui sa il stim cu totii

okay...nu are rost sa intindem discutia...la inceputul topicului s-a spus exact ce inseamna "normal si corect".

P.S: daca ma ascundeam facandu-mi un user nou, tu nu crezi ca m-as fi ferit sa postez in acelasi stil si sa ma implic in aceleasi discutii care ma intereseaza pe mine?

bodyspeed 25-10-07 22:37

Re: esential: scrieti corect in limba romana
 
Quote:

Originally Posted by Incet_Si_Sigur (Post 1168171)
okay...nu are rost sa intindem discutia...la inceputul topicului s-a spus exact ce inseamna "normal si corect".

P.S: daca ma ascundeam facandu-mi un user nou, tu nu crezi ca m-as fi ferit sa postez in acelasi stil si sa ma implic in aceleasi discutii care ma intereseaza pe mine?

fara "okay "..
ca sincer nu stiu ce insemna..
la ce pagina este in dex :rolleyes2
nu vad legatura P.S. -ului cu cele intrebate :rolleyes2

Incet_Si_Sigur 25-10-07 22:44

Re: esential: scrieti corect in limba romana
 
Quote:

Originally Posted by bodyspeed (Post 1168176)
fara "okay "..
ca sincer nu stiu ce insemna..
la ce pagina este in dex :rolleyes2
nu vad legatura P.S. -ului cu cele intrebate :rolleyes2

http://dexonline.ro/search.php?cuv=ok :lol:

pentru P.S avem PM (daca vrei cu adevarat sa discutam).

bodyspeed 25-10-07 22:50

Re: esential: scrieti corect in limba romana
 
Quote:

Originally Posted by Incet_Si_Sigur (Post 1168193)
http://dexonline.ro/search.php?cuv=ok :lol:

pentru P.S avem PM (daca vrei cu adevarat sa discutam).

inainte de a da acel p.s exista p.m. asa e mai logic :D
o seara buna..
acolo nu scrie "okay" in dex..
Quote:

nu folositi aberatii gramaticale de genul sh, tz, k in loc de ca sau ce, articulati cuvintele corect ( copilul, nu copilu), etc, folositi virgula cand este cazul, folositi cratima (da-mi, nu dami, scrieti nu scrie-ti,etc).
de acolo acolo face parte acel "ay" ;)
data viitoare citeste bine la ce anume dai replica

Incet_Si_Sigur 25-10-07 22:58

Re: esential: scrieti corect in limba romana
 
Quote:

Originally Posted by bodyspeed (Post 1168207)
inainte de a da acel p.s exista p.m. asa e mai logic :D
o seara buna..
acolo nu scrie "okay" in dex..

de acolo acolo face parte acel "ay" ;)
data viitoare citeste bine la ce anume dai replica

:arrow: http://en.wikipedia.org/wiki/Okay

o seara buna si tie

CRyS` 26-10-07 01:31

Re: esential: scrieti corect in limba romana
 
Quote:

uitandu-ma pe forum-ul asta. important este sa
Unde este litera mare de dupa punct? Punctuatia intr-o conversatie este foarte importanta. Chiar si atunci cand vorbesti cu persoana fata in fata trebuie sa subliniezi fiecare virgula, punct, semn de exclamare sau semn de intrebare. Nu?

Dar o alta chestie care nu imi da pace - de ce ai doar UN POST sub numele de pe forum? Deci intradevar, este un user clona a unui alt user din Iasi! Tu nu esti de mult pe acest forum cu acest user! Poate vechiul user, poate subliniez! Cu toate ca incerci sa aplici alt stil de a scrie, stiu cine esti! Nu are rost! Stiu cine este una din cele doua persoane de care spui! EU!....A doua inca nu am aflat, dar este timp. Imi pare rau Domnule X Y ca ai apelat la aceasta metoda "de frauda si paguba", dar sper ca poate te vei lovi cu capul de...ce e mai dur! PROSTIA OMENEASCA!

In fine! Ar trebui ca aici sa incepem a scrie cateva din regulile de baza ale "gramaticii limbilor romanes"... :)!

Gratzian 26-10-07 02:43

Re: esential: scrieti corect in limba romana
 
mai copii
pe langa problemele de gramatica, o alta problema a forumului este ca nu pierdeti nici o ocazie, topic, prilej, oportunitete... de a va lua la harta si ciomageala...
incetati cu disputele, ok?

nu vedeti ca datorita hartuielii faceti sa se devieze de la ideea initiala, minunata, de alfel...

aleks devine supermoderator cu atributii speciale de acuratete lingvistica.

NU considerati greseala erori mici de scriere, o litera, etc, interpretabile ca motiv: viteza, eroare de tasta, etc
NU "vanati" tot felul de amanunte sau greseli singulare
incercati sa eliminati limbajul de "jmecheri" si alte prostii

pe forum se scriu zilnic 1500 - 2000 de posturi MINIM
Bine ar fi sa fie doar o jumate la obiect
dar acolo ajungem cu timpul

astept oferte de observatori sprijin pentru aleks

Gratzian 26-10-07 02:44

Re: esential: scrieti corect in limba romana
 
apoi vom promova aceasta actiune cat mai mult

CRyS` 26-10-07 08:30

Re: esential: scrieti corect in limba romana
 
Ali_ump de pe Piatra Neamt! Nu stiu daca a vazut topicul, dar am sa ii trimit eu link-ul! E un baiat super si ar putea face acest lucru :P

aleks 26-10-07 11:11

Re: esential: scrieti corect in limba romana
 
in primul rand, multumesc gratian pentru numire, asta practic ma obliga de 100 de ori mai mult decat pana acum.
in al doilea rand, vreau sa inteleaga toata lumea un lucru: nu sunt vreun obsedat de corectitudine pana la ultima consecinta, sunt un om normal care cere si celorlalti doar normalitate.
ca gresim cu totii si postam aiurea un cuvant sau o propozitie nu e o problema, eu dealtfel n-am dat decat un singur cartonas pentru asta, si ala pentru o repetare obsesiva, la misto, a acelorasi greseli.
eu in general corectez, pentru ca esential este sa intelegem cu totii ideile exprmiate, si sa asiguram continuitatea topicurilor, indiferent de sectiunea pe care se posteaza.
sunt aici( pe forum) oameni care nu stiu bine limba romana, sunt oameni care nu au prea multa scoala, sunt si oameni care o stapanesc la perfectie. toti avem dreptul la opinie, si toti o exprimam neingradit, eu nu sterg posturi in general, si nu dau sanctiuni, decat cu scopul de a indrepta.
deci nu va sfiiti sa scrieti oriunde ,atat timp cat sunteti ontopic, si cat nu faceti din postul vostru o varza, din punct de vedere gramatical sau al scrisului de mirc.
e o masura de aducere la normalitate, nu de pedepsire sau constrangere a nimanui.
nu suntem bau-bau, ci doar oamenii care se ocupa de intretinerea forumului, si de functionarea lui in conditii normale, asta ca sa raspund si unora din acuzele pe care le-am primit pe privat....
sper ca s-a inteles ideea de baza, asa ca... spor la postat corect :)

Xel'Naga 26-10-07 15:07

Re: esential: scrieti corect in limba romana
 
Quote:

Originally Posted by CRyS` (Post 1168576)
Ali_ump de pe Piatra Neamt! Nu stiu daca a vazut topicul, dar am sa ii trimit eu link-ul! E un baiat super si ar putea face acest lucru :P



Asa este , am avut ocazia sa il cunosc intr-o vacanta in care am fost la Piatra Neamt. Super om si cred ca poate da o mana de ajutor in acest sens.

Bafta in munca voastra si BRAVO Aleks . Sper sa reusesti sa duci la indeplinire sarcina propusa, desi o sa ai mult de munca .

aleks 26-10-07 16:53

Re: esential: scrieti corect in limba romana
 
ma doare capul, cat e de treaba :)
dar sper sa merite, cand o sa tragem linie :)

Mustang 26-10-07 17:13

Re: esential: scrieti corect in limba romana
 
Si eu ... Dar avem incredere in tine. :)

bodyspeed 26-10-07 19:53

Re: esential: scrieti corect in limba romana
 
In final s-a facut lumina, Alex este supermoderator .Multumim si tie Gratian pentru interventia ta aici , cu aceasta ocazie s-a conturat mai bine tot ce spunea si Alex cu un post mai in urma.
Nu trebuie interventia nimanui mai aspra asupra unui user care posteaza deoarece prin acest lucru il va face sa nu mai posteze , trebuie corectat atent si nu atacat fara drept de a mai spune ceva . Nu trebuie sanctionat sau sters un post doar ca are o litera lipsa sau un intreg cuvant scris incorect , cert este ca timpul alocat pentru a putea edita este 5 minute , in acest timp si daca vezi greseala se intampla sa nu o mai poti edita , o cauza ar fi internetul deoarece nu mereu merge cum ar trebui.


All times are GMT +2. The time now is 07:19.

- Copyright 2024 4Tuning