Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Despre 4Tuning.ro / Noutati / Sugestii / Reclamatii (https://forum.4tuning.ro/41-4tuning-ro-noutati-sugestii-reclamatii.html)
-   -   Esenţial: scrie corect īn limba romānă (https://forum.4tuning.ro/41-4tuning-ro-noutati-sugestii-reclamatii/55109-esential-scrie-corect-limba-romana.html)

Mustang 25-10-07 10:23

Re: esential: scrieti corect in limba romana
 
Quote:

Originally Posted by shadowro (Post 1166382)
scrietzi mankvash korekt gramatikal k altfel va da alex ( vroiam sa scriu aleks dar nu vreau sa scriu incorect gramatical :))))))))) ) uarning.
Pe bune , parca suntem in jungla. Va zic eu , messengerul asta va strica pe toti. In loc sa f*teti si voi ceva stati toata ziua la asl pls.

What the f*** is asl pls ? :lol: :lol: :lol:

aleks 25-10-07 11:19

Re: esential: scrieti corect in limba romana
 
age sex location please, crezul si tatal nostru la un loc pe mirc, mustangule, e tipicul de scriere mai mult decat prescurtata.
ma bucur ca postarile pe sectiune s-au adaptat si au revenit la normal, la limba romana si nu la pasareasca de care apartineau :)

CRyS` 25-10-07 11:31

Re: esential: scrieti corect in limba romana
 
Aleks (ca poate fi si Aleks, nu doar Alex sau Alecs - ca sa stiti voi asa-) toata stima si tot respectul pentru ideea geniala! Dar asa cum se zicea si mai sus, speram sa nu revolutionam un forum ci sa il corectam.

Acum ceva vreme, adica vreo 9 ani in urma am descoperit MIRC-ul! Si acolo am gasit primele prescurtari in limbaj (ASL PLS, acele semne din puncte, litere prin care iti exprimi sentimentele). Cred ca de acolo ni se trage la toti, dar la absolut toti!

Exista, defapt sunt forumuri in Romania unde esti penalizat pentru o discutie purtata necoerent ca sa zic asa. Eu unu am fost penalizat pe forumul celor de la Fiat, Honda si....lista continua!

Chiar as dori o campanie de acest gen pe acest forum si as sprijinio din toate punctele de vedere!

aleks 25-10-07 11:36

Re: esential: scrieti corect in limba romana
 
multumesc de sustinere, sa speram ca o sa fie acceptata de toata lumea :)

Psycho 25-10-07 13:10

Re: esential: scrieti corect in limba romana
 
Quote:

Originally Posted by Psycho (Post 1162445)
hai sa fim seriosi :)) ... pe bune chiar crezi ca o sa revolutionezi si o sa schimbi tot forum`ul ... :D merita sa incerci :D


nu era asa postul meu dar daca te excita sa-l schimbi ... asta e ;) .. glumesc ... hai ... sa fim cu tine ... nu ? .. ca daca nu suntem cu tine suntem impotriva ta :D

Bea69 25-10-07 14:08

Re: esential: scrieti corect in limba romana
 
aparent ,multa lume este de acord cu initiativa ,asadar sustin ideea lui mustang,faceti-l supermoderator pe aleks,pentru ca ,alta persoana care ar fi in stare sa hoinareasca pe forum ,si sa corecteze cu rosu unde e cazul, nu prea cred ca mai gasiti...:lol: (sa va uitati pe bacau ,ce isi streseaza tovarasii)

aleks 25-10-07 14:13

Re: esential: scrieti corect in limba romana
 
da, multumesc multumesc :)

CRyS` 25-10-07 14:40

Re: esential: scrieti corect in limba romana
 
Si de la mine are votul meu de incredere! Hai Aleks :D


Si poate ar trebui schimbata locatia acestui topic! Poate chiar un GLOBAL nu ar strica!

Xel'Naga 25-10-07 16:27

Re: esential: scrieti corect in limba romana
 
Sunt de acord cu ideea de a scrie corect pe forum.
Avand in vedere ca sunt mii care posteaza si am observat ca o parte dintre ei au ideea ca aici este un fel de yahoo dupa modul cum prescurteaza cuvintele sau se exprima.
Sper sa fie sustinuta ideea voastra de cati mai multi useri sau moderatori care gandesc si vor binele acestui forum.
Bafta si mult succes. :idea: :arrow:

payty 25-10-07 20:41

Re: esential: scrieti corect in limba romana
 
hai, ca macar pe forum sa invatam si noi limba romana, daca in scoli nu prea se mai preda :)

bodyspeed 25-10-07 21:52

Re: esential: scrieti corect in limba romana
 
Quote:

Originally Posted by Bea69 (Post 1167031)
aparent ,multa lume este de acord cu initiativa ,asadar sustin ideea lui mustang,faceti-l supermoderator pe aleks,pentru ca ,alta persoana care ar fi in stare sa hoinareasca pe forum ,si sa corecteze cu rosu unde e cazul, nu prea cred ca mai gasiti...:lol: (sa va uitati pe bacau ,ce isi streseaza tovarasii)

sustin si eu si imi place mult cum arata comunitatea bacau. Daca ai timpul necesar alocat pentru a putea petrece cateva ore bune pe aici pe unde se greseste si implicit a corecta cuvintele gresite si sanctiona acele persoane care fac posturi din care ori nu se intelege nimic ori nu e nimic scris in cuvinte care fac parte din dictionarul limbi romane , ci mai degraba prescurtari la prescurtari .
bafta alex pe mai departe

Incet_Si_Sigur 25-10-07 21:59

Re: esential: scrieti corect in limba romana
 
limbii se scrie cu 2 de i. stergeti-o si pe asta.

voi chiar vreti sa schimbati ceva? eu privesc forumul asta de mult timp si sincer userii sunt in ultimul hal (nu toti), dar voi ce exemplu dati?

sunt doar doua persoane carora ma adresez...persoane care au postat aici.

Dodo_998 25-10-07 22:52

Re: esential: scrieti corect in limba romana
 
chiar trebuia sa-ti faci un user nou sa ne spui asta? cu cel cu care intri de obicei nu aveai curaj ? si atentie, daca mai lipseste cate o litera, se poate sa fie si din greseala, nu din prostie!

bodyspeed 25-10-07 23:09

Re: esential: scrieti corect in limba romana
 
Quote:

Originally Posted by Incet_Si_Sigur (Post 1167965)
limbii se scrie cu 2 de i. stergeti-o si pe asta.

voi chiar vreti sa schimbati ceva? eu privesc forumul asta de mult timp si sincer userii sunt in ultimul hal (nu toti), dar voi ce exemplu dati?

sunt doar doua persoane carora ma adresez...persoane care au postat aici.

Nu a spus nimeni ca este perfect, acum greseli sunt la tot pasul si nu despre asta se discuta aici ,ci despre greselile datorate in principiu prescurtarilor cu care sunt/suntem uni obisnuiti de pe messenger, chat sau mai stiu eu ce alta forma de a scrie repede si fara prea mult inteles, chiar cateodata aiurea.
Macar ai curajul de a adresa pe fata persoanelor, avizate nu a denumi cate persoane sunt ;) .
Multumesc .
Din greseala si putina graba care deseori strica, se poate omite cate o litera asta nu e cap de tara , dar vad ca pentru uni este.

Incet_Si_Sigur 25-10-07 23:16

Re: esential: scrieti corect in limba romana
 
Quote:

Originally Posted by ENigmaBoy (Post 1168061)
chiar trebuia sa-ti faci un user nou sa ne spui asta? cu cel cu care intri de obicei nu aveai curaj ? si atentie, daca mai lipseste cate o litera, se poate sa fie si din greseala, nu din prostie!

nu se pune vorba de prostie.
zice "scrieti corect in limba romana" si ma gandesc dintre toate topicurile de pe forum, de ce tocmai exact pe asta sa ne grabim?
daca zici "da sunt de acord si chiar mi se pare necesar", dar tu faci exact pe dos, nu rezulta credibilitate 0?

@body: "unii". greselile gramaticale sunt periculoase. de abia mai stiu unde si unde nu se pune cratima uitandu-ma pe forum-ul asta. important este sa nu ne obisnuim cu greselile minore, astea sunt cele mai nenorocite.


All times are GMT +2. The time now is 19:42.

- Copyright 2024 4Tuning