Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Despre 4Tuning.ro / Noutati / Sugestii / Reclamatii (https://forum.4tuning.ro/41-4tuning-ro-noutati-sugestii-reclamatii.html)
-   -   Esenţial: scrie corect în limba română (https://forum.4tuning.ro/41-4tuning-ro-noutati-sugestii-reclamatii/55109-esential-scrie-corect-limba-romana.html)

22VIN 01-11-09 00:17

re: Esenţial: scrie corect în limba română
 
Stiu ca e inutil, dar e foarte suparator la ochi cand vezi o greseala infecta. Si e si mai suparator cand te gandesti ca tampul ala nu stie sa-si vorbeasca propria limba. De-aia zic ca ne apropiem incet-incet de americani, care pentru mine sunt etalon pentru prostie...

aleks 01-11-09 06:43

re: Esenţial: scrie corect în limba română
 
Cred că pentru toată lumea sunt :)

22VIN 01-11-09 15:41

re: Esenţial: scrie corect în limba română
 
Si va rog eu, invatati ca tonomat nu e acelasi lucru cu automat de cafea, tigari, suc etc. Tonomatul este aparatul in care bagi o fisa, selectezi melodia pe care o vrei si o canta. De-aia ii zice TONOmat (nimic complicat in denumire). Chiar e aiurea sa zici tonomat de suc. Eu unul m-am saturat sa tot corectez pe toata lumea care zice asa.

andi_cimpean 02-11-09 02:22

re: Esenţial: scrie corect în limba română
 
Quote:

Originally Posted by amphetamine (Post 2770011)
Si va rog eu, invatati ca tonomat nu e acelasi lucru cu automat de cafea, tigari, suc etc. Tonomatul este aparatul in care bagi o fisa, selectezi melodia pe care o vrei si o canta. De-aia ii zice TONOmat (nimic complicat in denumire). Chiar e aiurea sa zici tonomat de suc. Eu unul m-am saturat sa tot corectez pe toata lumea care zice asa.

Faza cu tonomatul, este confuzie si multi nu au vazut in viata lor un tonomat asa ca le este mai usor sa zica "tonomat la orice automat de cafea, mancare, bauturi racoritoare.


Faza cea mai suparatoare pe forumul este asta, este folosirea eronata a unor termeni foarte generici in lumea auto sa zic asa.
Exemplu:

Jante - termen corect

cel mai uzual termen folosit pe forum: JENTI...si in cele mai grave situatii, GENTI.

O alta componenta esentiala a unei masina, este bara (spoilerul)

Bara - singular
Bare - plural

90% din user-ii acestui forum folosesc termenul de "Bari"

Nu mai vorbesc de "aruncatul" cratimei, pe unde ne vine...


P.S. In scoala am urat gramatica (nu stiu de ce), dar am invatat sa o respect.
Pentru lamuriri suplimentare, recomand verficarea in DEX.

Gabi 02-11-09 03:10

re: Esenţial: scrie corect în limba română
 
Quote:

Originally Posted by andi_cimpean (Post 2771727)
[...] 90% din user-ii acestui forum folosesc termenul de "Bari" [...]

90 % din oameni, în general, nu numai userii forumului, folosesc bări, ca plural pentru bară.

22VIN 02-11-09 18:35

re: Esenţial: scrie corect în limba română
 
Mda, si eu sunt tentat sa folosesc "bari" cand ma refer numai la barele fata + spate ale unei masini.

_anaconda_ 08-11-09 12:35

re: Esenţial: scrie corect în limba română
 
Quote:

Originally Posted by andi_cimpean (Post 2771727)
Faza cu tonomatul, este confuzie si multi nu au vazut in viata lor un tonomat asa ca le este mai usor sa zica "tonomat la orice automat de cafea, mancare, bauturi racoritoare.


Faza cea mai suparatoare pe forumul este asta, este folosirea eronata a unor termeni foarte generici in lumea auto sa zic asa.
Exemplu:

Jante - termen corect

cel mai uzual termen folosit pe forum: JENTI...si in cele mai grave situatii, GENTI.

O alta componenta esentiala a unei masina, este bara (spoilerul)

Bara - singular
Bare - plural

90% din user-ii acestui forum folosesc termenul de "Bari"

Nu mai vorbesc de "aruncatul" cratimei, pe unde ne vine...


P.S. In scoala am urat gramatica (nu stiu de ce), dar am invatat sa o respect.
Pentru lamuriri suplimentare, recomand verficarea in DEX.

La janta/jante ai dreptate...aparent.

Quote:

JÁNTĂ, jante, s.f. Partea exterioară periferică a unei roți de autovehicul, de bicicletă etc., construită astfel încât să permită montarea pe roată a unui pneu. ♢ Expr. A rămâne (sau a fi) pe jantă = a) a avea cauciucul dezumflat; b) (fam.) a rămâne fără bani, a fi lefter. [Var.: geántă s.f.] – Din fr. jante.
Da, suna ca toate visele, multi o catalogheaza ca fiind greseala dar www.dexonline.ro ne spune altceva :).

Twin16 11-11-09 07:11

re: Esenţial: scrie corect în limba română
 
https://forum.4tuning.ro/32-poate-inc...tat-viata.html

Quote:

Originally Posted by vacaroz (Post 2795906)
dumnezeul sa`l ierte. un geniu de neegalat, un actor cu o mare personalitate, un om care ne facea sa fim mandrii. mare pacat de pierdere.

Quote:

Originally Posted by vacaroz
actorii ca el sunt raritati, actori care au in realitate o tarie de caracter si care o pot transpune si in rorurile lor care le joaca, si asta i`l facea un mare om si mare actor

sa fim mandrii? adica flacai? carti nu citesti.
un geniu de neegalat. nu arunca cu vorbe goale intr-un artist caruia nu-i cunosti munca.

andi_cimpean 12-11-09 13:16

re: Esenţial: scrie corect în limba română
 
Quote:

Originally Posted by sickfish88 (Post 2799860)
[...]adica am pedaua tare [...]

si nu este singurul. Daca tot am semnalat, hai sa ofer si termenul corect.

pedale - plural
PEDALA - singular

SDrg 17-11-09 20:58

re: Esenţial: scrie corect în limba română
 
Imi pare rau ca va dezamagesc, dar tot threadul asta e inutil."Umblu" pe forumul asta de multi ani, de multi ani ma frustrez cand vad cum scriu unii, topicul asta e de 2 ani si eu d'abia azi am dat de el. Va dati seama ca cei ce "habar nu stie sa scrie, n-are cum sa ajunge aici". Oricum, ma bucur ca topicul exista chiar daca el e inutil.

aleks 18-11-09 00:10

re: Esenţial: scrie corect în limba română
 
Quote:

Originally Posted by SDrg (Post 2816428)
Imi pare rau ca va dezamagesc, dar tot threadul asta e inutil."Umblu" pe forumul asta de multi ani, de multi ani ma frustrez cand vad cum scriu unii, topicul asta e de 2 ani si eu d'abia azi am dat de el. Va dati seama ca cei ce "habar nu stie sa scrie, n-are cum sa ajunge aici". Oricum, ma bucur ca topicul exista chiar daca el e inutil.

Prima parte a topicului este inclusă acum în regulament. E punctul 11.
La momentul când a apărut topicul ăsta, el a apărut dintr-o iniţiativă de-a mea pe o secţiune oarecare(dar extrem de bună pentru noi, la vremea aia). Lucrurile s-au schimbat de-atunci, dar topicul trăieşte încă, aşa inutil cum ti s-o fi părând ţie...

_anaconda_ 18-11-09 07:52

re: Esenţial: scrie corect în limba română
 
Probabil se refera ca e prea "ascuns" pe sectiunea asta, jos pe forum, si nu este vizualizat de multi useri. Probabil ar trebui facuta o campanie de mediatizare a lui :lol:.

aleks 18-11-09 12:01

re: Esenţial: scrie corect în limba română
 
N-are rost, şi aşa înjură unii că ne credem urmaşii lui Pruteanu...

SDrg 18-11-09 20:26

re: Esenţial: scrie corect în limba română
 
Anaconda are dreptate, exact la acel aspect ma refeream. Topicul nu e vizibil. Chiar daca exista carcotasi, sunt convins ca ei apartin celor ce se simt cu musca pe caciula, cel al caror scris il vrem corijat.Deci eu, in locul tau, Aleks, nu as apleca urechea spre nemultumirea lor ci i-as face pe ei sa se conformeze.

andi_cimpean 18-11-09 21:06

re: Esenţial: scrie corect în limba română
 
Intr-adevar Pruteanu (sa ii fie tarana usoara) era cam exagerat....dar si lumea de astazi nu mai are "niciun Dumnezeu" sa zic asa, cand vine vorba de gramatica si bunul simt in a scrie ceva.

Eu unul recunosc, ca la un moment dat, scriam ca pe messenger, dar asta numai pe messenger.


All times are GMT +2. The time now is 06:29.

- Copyright 2024 4Tuning