Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Despre 4Tuning.ro / Noutati / Sugestii / Reclamatii (https://forum.4tuning.ro/41-4tuning-ro-noutati-sugestii-reclamatii.html)
-   -   Esenţial: scrie corect īn limba romānă (https://forum.4tuning.ro/41-4tuning-ro-noutati-sugestii-reclamatii/55109-esential-scrie-corect-limba-romana.html)

dolb 23-04-09 09:12

re: Esenţial: scrie corect īn limba romānă
 
hai ca syncronizarea nu e asa rau.. se mai greseste.. mai sunt programe care chiar daca scrii corect modifica ele .. etc etc. Noi aici ne referim la pleonasme, dezacorduri.. cuvinte prescurtate in limbaj mess. etc etc. Nu avea rost sa te legi de el pt un Y

julaikos 23-04-09 10:45

re: Esenţial: scrie corect īn limba romānă
 
hai ca sunteti culmea,atata timp cat nu e scris romaneste,in acel context era gresit
si treaba a fost alta,ti-am atras atentia,mi-ai raspuns,mi s-a sters postul dar greseala a ramas acolo inca o zi dupa ce am atras atentia din nou ;)
fiecare greseste,dar unii nu suporta ca sunt corectati :)
p,s, nu am nimic cu nimeni

soosy 19-05-09 15:52

re: Esenţial: scrie corect īn limba romānă
 
da corect....si eu imi cer sucze dar asa is obisnuit....nu pot
daca scriu normal imi trebuie 2 ore sa scriu 1 rand!!!!
oricum este corect ce scrie in "regulament"dar nu cred ca nu inteleg oamenii,ba chiar tot mai multi asa vb
numai bine

dolb 19-05-09 15:59

re: Esenţial: scrie corect īn limba romānă
 
Quote:

Originally Posted by soosy (Post 2333374)
da corect....si eu imi cer sucze dar asa is obisnuit....nu pot
daca scriu normal imi trebuie 2 ore sa scriu 1 rand!!!!
oricum este corect ce scrie in "regulament"dar nu cred ca nu inteleg oamenii,ba chiar tot mai multi asa vb
numai bine

atunci mai treci pe la scoala :)

Gabi 19-05-09 16:06

re: Esenţial: scrie corect īn limba romānă
 
Quote:

Originally Posted by julaikos (Post 2259511)
hai ca sunteti culmea,atata timp cat nu e scris romaneste,in acel context era gresit
si treaba a fost alta,ti-am atras atentia,mi-ai raspuns,mi s-a sters postul dar greseala a ramas acolo inca o zi dupa ce am atras atentia din nou ;)
fiecare greseste,dar unii nu suporta ca sunt corectati :)
p,s, nu am nimic cu nimeni

A scrie un cuvānt īn english, nu īnseamnă că e scris greşit. Īn general - poţi vedea asta şi la TV - cuvintele "īmprumutate" se scriu cu caractere italice.
Quote:

Originally Posted by soosy (Post 2333374)
da corect....si eu imi cer sucze dar asa is obisnuit....nu pot
daca scriu normal imi trebuie 2 ore sa scriu 1 rand!!!!
oricum este corect ce scrie in "regulament"dar nu cred ca nu inteleg oamenii,ba chiar tot mai multi asa vb
numai bine

Dacă vrei să scrii un rānd corect, īl scrii īn 2 minute, nu īn 2 ore. Nici eu nu scriu dintotdeauna cu diacritice (ī, ā, ş, ţ), dar am vrut să scriu aşa, şi-ţi pot scrie 20 de pagini... īn 2 ore.

Tweety_rzw 23-06-09 15:45

re: Esenţial: scrie corect īn limba romānă
 
Toată chestia este prin a vrea să scrii corect gramatical,nu sunt foarte multe persoane care scriu cu "ī,ş,ţ,ā" dar dacă Limba Romānă aşa este īn carte şi aşa o scriem şi noi īn caiete , de ce să n-o facem scrisă aşa şi pe forum?Da aici trebuie să ne relaxăm,să ne īmpărţim ideeile unii altora dar trebuie făcută treaba asta şi ea cu cap,măcar dacă nu se poate cu diacritice , la limita bunului simţ să scrieţi corect ! Dacă CORECT ,DAK-MESSENGER,MAŞINĂ CORECT,MASHINĂ - MESSENGER .Lista poate continua !

aleks 23-06-09 16:29

re: Esenţial: scrie corect īn limba romānă
 
Diacriticile nu intră īn discuţie, le folosim unii din noi pentru că ne e uşor să scriem cu ele, era vorba de limita dintre scriere normală şi scriere de mess/mirc, nimic altceva...

payty 24-06-09 22:25

re: Esenţial: scrie corect īn limba romānă
 
ma bag si eu ca musca in lapte (aaa, discutie.. ) :)

cei care scriu cu greseli de ortografie mai sunt cum mai sunt (omul se naste nestiutor si daca nu invata, asta e), dar de 'telectualii care amesteca limba romana cu engleza ce ziceti? mie acestia mi se par cei mai interesanti. Vin aici cu cateva exemple corporatisto-idioate:


- face sens
- sa gasim un workaround
- problema a fost fixata
- asap, otob, fyi si alte porcarii de care unii habar nu au ce inseamna, dar le folosesc, iar altii (printre care si eu) fac eforturi sustinute ca sa nu le invete sau sa nu le ia in seama :)
- sa discutam despre goluri si obiective (a se citi goals and objectives)

aleks 24-06-09 22:28

re: Esenţial: scrie corect īn limba romānă
 
Īntr-adevăr, ne englezim exagerat, e ca acum 100 de ani cānd toată lumea se frantuzea īn exprimare ( Domnu' Goe să trăiască).
Nu ne propunem īnsă nimic mai mult decāt să combatem exagerările, cel deranjante, īn rest, nu putem noi convinge pe nimeni că-i de porc să te dai mare "knower" īn ale inglişului.

CJ-01-WOB 28-06-09 03:02

re: Esenţial: scrie corect īn limba romānă
 
Par example , :) eu stau de 5 ani departe de tara , la fel si multi altii de pe forumul 4t .. In exprimare, imi scapa multe englezisme , si termeni pe care ii folosesc zilnic si uzual in exprimarea de unde stau ( termani din lumea auto samd) . a fost oricum destul de interesant sa inveti o serie noua de termeni in alta limba ( bucsi, planetara volanta ... intelegi ce vreau sa zic) .

Nu m-i se pare o prostie sau o exagerare e pur si simplu o adaptare a situatiei .
SI DA , pe formumurile in care ma exprim in engleza mai bag si cate un futui si alte ''regionalisme '' de acasa :)

aleks 28-06-09 09:45

re: Esenţial: scrie corect īn limba romānă
 
CJ-01-WOB nu mă refer la termenii tehnici, sau de specialitate, eu am pomenit de exagerări, īn sensul celor făcute de cei care "sunt la work īntr-un building de office īn down-town", fix la el īn centru la Frecăţei...

CJ-01-WOB 28-06-09 10:35

re: Esenţial: scrie corect īn limba romānă
 
stiu , vroiam sa clarific niste chestii legate de unii useri ''internationali'' ;)

ah si sa nu uitam cei care scriu in engleza pt simplul fapt ca nu sunt romani :!:

Gabi 15-07-09 12:50

re: Esenţial: scrie corect īn limba romānă
 
Unde se pune o "-" (a se citi "cratimă") e mai greu de ştiut, dar e chiar atāt de greu de ţinut minte că īnainte de P şi B, īntotdeauna se pune M, nu N? :roll:

andi_cimpean 15-07-09 14:49

re: Esenţial: scrie corect īn limba romānă
 
Quote:

Originally Posted by Gabi (Post 2487696)
Unde se pune o "-" (a se citi "cratimă") e mai greu de ştiut, dar e chiar atāt de greu de ţinut minte că īnainte de P şi B, īntotdeauna se pune M, nu N? :roll:

fii mai explicit...:D...ca nu inteleg la ce te referi:)

Gabi 15-07-09 14:56

re: Esenţial: scrie corect īn limba romānă
 
Adică mai īnţeleg că, īn loc de "aţi", unii scriu "a-ţi", sau "va-ţi", īn loc de "v-aţi" dar de ce să scrie - exemplu concret - "inpact", īn loc de "impact" ? Asta e o regulă cāt se poate de simplă şi o greşeală foarte des īntālnită. Dacă, de exemplu, Istanbul nu respectă regula asta, nu īnseamnă că a fost anulată :roll:


All times are GMT +2. The time now is 07:49.

- Copyright 2024 4Tuning