Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dyno Tuning (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning.html)
-   -   Cel mai tare Golf TDI pe dyno la MasterTuner (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/51038-tare-golf-tdi-dyno-mastertuner.html)

MasterTuner 08-09-07 19:40

Cel mai tare Golf TDI pe dyno la MasterTuner
 
1 Attachment(s)
Masina e ce se cheama un home made project. Galeria de evacuare a fost facuta de proprietarul ei care pe langa ea mai are si un service nepretentios in Buzau. Softul e facut de un chiptuner tot din Buzau. Masina scoate un fum ca la tractor pulling, insa si 526 Nm ceea ce eu nu credeam ca se poate cu ambreiajul stock. Deci nu ai nevoie de prea multe lucruri ca sa rupi gura targului Bucurestilor.

Avionu 08-09-07 20:36

Re: Cel mai tare Golf TDI pe dyno la MasterTuner
 
impresionant rezultat...cuplul cel putin e demential, mai mare ca la un 3.0 tdi stock. intrebarea e...cat o sa reziste cu setarile astea? ce presiune are in turbo, ce turbina are (dupa cum vad curba de cuplu am impresia ca nu e f mare turbina), ce modificari mai are masina? oricum felicitari propietarului.

zGb 08-09-07 20:54

Re: Cel mai tare Golf TDI pe dyno la MasterTuner
 
Florin eu vad ceva dubios acolo...este numele meu numarul masinii mele (putin gresit) insa tu vorbesti de un baiat Cosmin cu care am vorbit mult despre golful lui 3 are motor de passat galerie home made si turbo vnt20...golful meu la tine pe dyno cu vechea turbina si injectoare jegoase a scos 204cp si 470nm...

Swat-Cat 09-09-07 00:05

Re: Cel mai tare Golf TDI pe dyno la MasterTuner
 
al naibii ambreiaj...tine dublu de cat a fost proiectat.... e dubioasa treaba

zGb 09-09-07 06:01

Re: Cel mai tare Golf TDI pe dyno la MasterTuner
 
sa stii ca ambreiajul de 130/150cp tine impresionant de mult...al meu tocmai a inceput sa patineze la 105.000km in conditiile in care 35.000km au fost condusi de o femeie restul de mine oras + destule curse = plecari iar de 30.000km mergeam cu 470nm...nici un alt ambreiaj de vw 1.9tdi nu e asa strong ca acesta

siadimet 09-09-07 16:07

Re: Cel mai tare Golf TDI pe dyno la MasterTuner
 
propietarul golfului din buzau are alt nume,este un golf 3 cu motor de passat de 130 de cai,galeria e facuta de el,totul e montat de el,baiatul e mecanic pasionat,si SOFTUL E FACUT DE CEKI.(care se pare ca nu vrea sa dea tot ce e mai bun din ce stie.intre mai multe variante de soft pe care le-a incercat pe masina asta,a pus de proba si softul pe care il are el pe seat,si masina mergea mult mai tare,din spusele propietarului)

zGb 09-09-07 22:06

Re: Cel mai tare Golf TDI pe dyno la MasterTuner
 
1 Attachment(s)
eu stiam ca il cheama cosmin am vorbit destul de mult cu el la telefon si ne-am si intalnit...in fine asta e mai putin important

nasol ca are puterea maxima la 3200rpm si cuplu maxim la 2200rpm...trebuie optimizat softul

ps : dynoul meu

DragosT 10-09-07 07:57

Re: Cel mai tare Golf TDI pe dyno la MasterTuner
 
Cosmin se numeste. Cred ca inca este in upgradari la unele componente.

MasterTuner 10-09-07 11:27

Re: Cel mai tare Golf TDI pe dyno la MasterTuner
 
Apare numele tau ZGB pentru ca tocmai le compararsem testele voastre si asa a ramas numele tau. Daca vrei ma duc si il salvez corect.

zGb 10-09-07 19:37

Re: Cel mai tare Golf TDI pe dyno la MasterTuner
 
am inteles...nu e panica stai calm...trebuie sa faca ceva neaparat cu puterea max si cuplu max @ turatii...

zGb 18-09-07 19:08

Re: Cel mai tare Golf TDI pe dyno la MasterTuner
 
so, for now, i'm still the king :twisted: :joy:

siadimet 18-09-07 19:10

Re: Cel mai tare Golf TDI pe dyno la MasterTuner
 
Quote:

Originally Posted by zGb (Post 1107217)
so, for now, i'm still the king :twisted: :joy:

te-ai dat cu el sau zici de valoarea pe dino?

zGb 18-09-07 19:25

Re: Cel mai tare Golf TDI pe dyno la MasterTuner
 
doar la dyno ma refer ca despre asta e topicul nu? n-am apucat sa ma vad cu cosmin si nici nu stiu daca mai apucam oricum el are avantajul greutatii semnificativ reduse (turbina care o am acum pe masina e o idee mai mare decat ce aveam la vremea dynoului iar masina trage mult mai rau)...dar oricum nu inteleg ce treaba ai tu pt ca nu ne cunosti pe niciunul ;)

ps : nu e nimic personal eram doar curios :)

Zyx 18-09-07 19:31

Re: Cel mai tare Golf TDI pe dyno la MasterTuner
 
Lol... e din zona si de asta... era si omul cusios... plt! :D

siadimet 18-09-07 20:10

Re: Cel mai tare Golf TDI pe dyno la MasterTuner
 
nu am vrut sa te supar.am intrebat pt ca eu m-am dat cu el si vroiam sa imi fac o idee de masina ta,pt ca nu am vazut-o niciodata live.


All times are GMT +2. The time now is 02:34.

- Copyright 2026 4Tuning