Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Editare Foto (https://forum.4tuning.ro/534-editare-foto.html)
-   -   TEHNICA : ‘High Dynamic Range’ images (https://forum.4tuning.ro/534-editare-foto/50818-tehnica-high-dynamic-range-images.html)

mihai134 09-09-07 16:03

Re: ‘High Dynamic Range’ images
 
2 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by RoSonic (Post 1090324)
pt CataNos:

Da, normal ca poti. Ca banuiesc ca poti seta expunerea la el.

Pui camera pe trepied, sau pe ceva fix si faci 2,3,4,5 poze cu expunere diferita. Ai probabil la camera AutoBraket, care face singur asta. Daca nu fie te duci in modul Shutter Priority si faci poze cu expunerea setata manual de tine la mai multe valori, fie din modul Auto al camerei si faci o poza, apoi umblii la "exposure compensation" si pui intai -2ev, apoi +2ev si faci cu fiecare cate-o poza...
Pozele obtinute le bagi in programul PhotoMatix, dai generate HDR si apoi Tone Maping si ai rezultatul.

Si incearca la cadre cu contraste mari, care au zone cu lumina f puternica si altele f intunecate.


are RAW. zic eu ca e mai simplu :-)


pentru Oxide, ai cam exagerat cu cerul ala. e prea dark ;)

si pentru ca tot a dat boala in HDR`uri :lol:... 2 si de la mine :D

dogy_10 09-09-07 16:07

Re: ‘High Dynamic Range’ images
 
ce beton e asta ultima.....am facut si eu niste poze....acum downloadez photomatix sa le fac hdr. sper sa ma pricep

dogy_10 09-09-07 16:51

Re: ‘High Dynamic Range’ images
 
cum pot sa le transform din .hdr in .jpg ????????

Oxide 09-09-07 17:05

Re: ‘High Dynamic Range’ images
 
Quote:

Originally Posted by dogy_10 (Post 1090441)
cum pot sa le transform din .hdr in .jpg ????????

Da-i acolo sus la HDR>Tone Mapping.Dupa ce setezi totul dupa bunul tau plac ( lumina , contrast , saturatie etc ) da-i 'ok' si save as.Bafta ! :D

RoSonic 09-09-07 17:22

Re: ‘High Dynamic Range’ images
 
Ca sa puteti salva direct Jpeg, trebuie sa alegeti 8biti la tonemapping. La 16biti puteti salva ca Tiff.

dogy_10 09-09-07 17:24

Re: ‘High Dynamic Range’ images
 
2 Attachment(s)
am facut ceva....nush zic ca pentru primele sunt bune....o sa mai incerc poate iese ceva

CataNOS 09-09-07 17:54

Re: ‘High Dynamic Range’ images
 
RoSonic multumesc frumos pentru sfaturi, o sa ma apuc sa fac si eu cateva hdr-uri sa vedem ce va iesi. mihai134 la ce te refereai cand ai zis "are RAW. zic eu ca e mai simplu " Stiu ca are RAW, dar nu prea stiu ce inseamna sau cum sa-l folosesc...

Oxide 09-09-07 18:03

Re: ‘High Dynamic Range’ images
 
Quote:

Originally Posted by CataNOS (Post 1090536)
RoSonic multumesc frumos pentru sfaturi, o sa ma apuc sa fac si eu cateva hdr-uri sa vedem ce va iesi. mihai134 la ce te refereai cand ai zis "are RAW. zic eu ca e mai simplu " Stiu ca are RAW, dar nu prea stiu ce inseamna sau cum sa-l folosesc...

Sper sa ajute. :D ( a explicat pe pagina no#1 ;) )

Mihai 134 : "se poate face cu orice camera care iti permite controlul expunerii.
faci 3 sau 5 poze la -2, -1, 0, +1, +2 E.V. (asta pentru 5 poze) si apoi folosesti Photomatrix pentru a crea HDR`ul

daca ai RAW la camera atunci chestia cu expunerea o faci din soft, e mai rapid"

Alex2Fast4U 09-09-07 18:34

Re: ‘High Dynamic Range’ images
 
4 Attachment(s)
Ce mi-a iesit mie cu sample`ul lor .. :D

RoSonic 09-09-07 19:02

Re: ‘High Dynamic Range’ images
 
Rezumati-va la POZE FACUTE DE VOI!!!! Asta e ideea!!!

@cataNos, pe scurt si simplist explicat RAW e un format BRUT pentru poze. Salveaza tot ce vede obiectivul. are o dimensiune mult mai mare. si se prelucreaza cu softuri speciale in care setezi luminozitatea, coloristica si alte lucruri pentru a obtine fotografia finala. La jpeg, imaginea e compresata, si luminozitatea, coloristica etc. au fost setate din meniul aparatui cand ai facut poza.
Se poate si cum a zis Mihai134, dar nu cred ca e mai simplu, editarea raw-ului fiind o etapa in plus, si poate nu la indemana (un raw ocupa mult mai mult spatiu, trebuie soft special pentru vizualizare/prelucrare, oarece cunostinte etc.), ca o introducere directa a jpegurilor direct in photomatix.

Oxide 10-09-07 18:39

Re: ‘High Dynamic Range’ images
 
2 Attachment(s)
Inca 2 poze de azi. :D Astept pareri.

PS:Macar astazi a tinut ceru' cu mine. :D

Skillzu 10-09-07 19:15

Re: ‘High Dynamic Range’ images
 
Quote:

Originally Posted by Oxide (Post 1092478)
inca 2 poze de azi :D astept pareri...

PS:macar astazi a tinut ceru' cu mine :D

prea bine ba baiatule...te invidiez :D

dogy_10 10-09-07 19:38

Re: ‘High Dynamic Range’ images
 
Quote:

Originally Posted by Oxide (Post 1092478)
inca 2 poze de azi :D astept pareri...

PS:macar astazi a tinut ceru' cu mine :D

foarte frumos....ai trepied sau pe ce ai pus camera?

Oxide 10-09-07 19:41

Re: ‘High Dynamic Range’ images
 
Quote:

Originally Posted by dogy_10 (Post 1092579)
foarte frumos....ai trepied sau pe ce ai pus camera?

Da , am folosit trepied. :P

shantzu 10-09-07 19:50

Re: ‘High Dynamic Range’ images
 
1 Attachment(s)
din nou p balcon . . .
mi-e lene sa ies din casa , sa mai car si trepiedu' nici vorba :lol:


All times are GMT +2. The time now is 01:14.

- Copyright 2024 4Tuning