![]() |
Muzica mai de calitate
Nu stiu daca am pus bine titlul post-ului dar am si eu o nelamurire
am citit pe aici pe forum...si m-am convins si eu, ca mp3-ul nu se compara cu cda-ul....la calitate ma refer sub ce fel de format-uri trebuie sa caut pe net melodiile ca sa le pot scrie pe cd-uri blank si sa se auda mai bine ca mp3-urile?? cd-uri originale ar fi ideale insa...costa ceva si caut o solutie mai practica exista format-uri care contin mai multe informatii decat mp3-urile si au mai putine pierderi?? multumesc anticipat |
Re: Muzica mai de calitate
Cauta pe net, melodii dupa acest algoritm:
Aceeasi melodie, in format mp3, cu marimi diferite. Teoretic cel mai mare se va auzi mai bine. Ma indoiesc ca vei sesiza totusi diferente intr un MP3 facut la 256 si unul la 320. Nu prea merge sa o dai cotita :) pe partea de car-audio, ganseste-te ca o banala inlocuire a cablajului cu unul mai bun poate aduce + valoare dpdv calitate auditie. Nu mai vb de antifonare. |
Re: Muzica mai de calitate
Sunt pe net pe site-uri... celebrele FLAK-uri care le pui pe cd... facand CDA si gata ai cd ca si originalul
|
Re: Muzica mai de calitate
grija ca un mp3 se aude mai rau decat un cda sau wma sa o ai cand ai un sistem si o ureche care sa iti permita sa auzi diferenta
cred ca in mare procent, printre utilizatorii' casnici' ideea e un placebo. |
Re: Muzica mai de calitate
sa sti ca diferentza este evidenta...
am cumparat un cd original si l-am comparat cu un cd track cu aceleasi melodii copiate de pe odc... scuza-ma...e diferenta mare...nu am cine stie ce sistem un cdx-m800 cu 2 ovale ground zero 6900(sau cam asa ceva) acele flack-uri...imi poti da te rog pe privat un mesaj cu o adresa ceva?? oricum o sa mai "gugälesc" si io un pic |
Re: Muzica mai de calitate
scuze am facu o greseala... defapt se scrie FLAC... nu flack:oops:
se mai numeste si lossless....(ai pm) |
Re: Muzica mai de calitate
Quote:
|
Re: Muzica mai de calitate
nu vreau sa dau denumiri la site-uri cu warez (nu vreau sa ma pun rau cu moderatorii)
|
Re: Muzica mai de calitate
pune ca nu-i bai. vrem si noi.
|
Re: Muzica mai de calitate
pai un site ar fi... www.hd-bits.ro (e destul de tanar site-u) torrent... dar apar flac-uri si lossless-uri des sau oricare alt site care are 'marfa' high definition
|
Re: Muzica mai de calitate
eu nu pot sa imi fac user :( ma ajuta cineva ?
|
Re: Muzica mai de calitate
why not? e pe baza de invite-uri? daca da am eu 4
|
Re: Muzica mai de calitate
cred ca da ....nus exact zice acolo la inceput ca tra sa ai cookies eneabled sa potzi sa itzi faci user .....
|
Re: Muzica mai de calitate
ahh... in cazul asta nu e pe baza de invite... e o setare a site-urilor torrent... (nu stiu sa-ti explic exact) doar stiu ca e o setare in securitatea browserului.
|
Re: Muzica mai de calitate
mi-a dat un prieten niste melodii .flac si am facut comparatia intre flac si mp3 aceeasi melodie...e diferenta ca de la cer la pamant...
a si in plus...mp3 128kbps flac 900kbps :D:D:D super idee cu flac-urile...maine(azi) imi fac un cd...sa il vad in action in masina :D ms baieti |
| All times are GMT +2. The time now is 18:53. |
- Copyright 2026 4Tuning