Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Divertisment (https://forum.4tuning.ro/31-divertisment.html)
-   -   Figuri de euro-romani... (https://forum.4tuning.ro/31-divertisment/48247-figuri-euro-romani.html)

quick_5hifter 08-08-07 17:23

Figuri de euro-romani...
 
Intamplare fara poze/film, nu chiar amuzanta (dar n-am stiut unde sa postez).

Dupa cum bine stiti, sunt foarte multi romani care pleaca in strainatate, la munca preponderent, si multi dintre ei se intorc cu fite in cap, crezandu-se deja italieni (daca au muncit 2-3 luni in Italia) - de exemplu...adica altereaza cuvintele romanesti sau le alterneaza cu cele italiene in speranta ca lumea ii va invidia, ca vor parea mai interesanti sau ce-o fi in mintea lor...

Personal am intalnit multi asemenea indivizi si comportamentul lor grandoman ma lasa rece...ca un contraexemplu, am vazut un reportaj la televizor despre un medic roman care profeseaza in Italia (daca nu ma insel) de aprox. 15 ani, iar in interviu el vorbea perfect limba romana, poate cu o mica urma de accent....si asta dupa 15 ani de locuit in Italia....

Sa trec la subiect: astazi am facut cateva drumuri prin oras in scopul de a-mi rezolva cateva probleme administrative, iar dupa ce le-am rezolvat mi s-a facut foame si am mers pana in centru, la complexul comercial Tomis din Constanta, la un McDonald's unde am comandat un meniu, m-am asezat la o masa libera si mi-am vazut de treaba. (Complexul are ultimul etaj necompartimentat, cu mai multe fast-food-uri, cu mese relativ comune, de fumatori).
La o masa vecina, 2 tipe din categoria celor de mai sus (romano-italience), dintre care una vorbea la telefon cu "ciao", "ragazza", "bambina" si multe fragmente de fraza stalcite si amestecate...cealalta fuma. La un moment dat, cea care fuma se intoarce si pune scrumiera plina de chistoace si gunoaie la mine pe masa...o deranja mirosul probabil...dupa care au inceput sa rada amandoua si sa-si dea coate.
Eu am facut ochii mari si am tacut pe moment (am ramas masca, ce mai...), in schimb am mutat scrumiera in alt colt al mesei sa nu ma deranjeze...mi-am terminat meniul, iar intre timp ma gandeam cum sa fac sa-i dau peste nas...din mai multe variante, am ales-o pe urmatoarea:
Am strans toate hartiile care au rezultat de la meniul meu (punga cartofi, cutie sandwich, cutie bautura, servetele uzate) le-am pus in tava, am luat tava intr-o mana si scrumiera in alta mana, m-am dus la ele la masa si le-am pus pe masa lor, impingandu-le putin tavile. Apoi le-am zis "multumesc pentru scrumiera!" (desi nu o folosisem) si am dat sa plec. Cealalta, care vorbise la telefon, mi-a zis "Vai, dar in Italia nimeni n-ar face asa ceva! Romanii sunteti cu totii niste porci!" si atunci m-am enervat si le-am varsat continutul scrumierei pe masa, fara sa le dau totusi chistoace in tavi + mancare. In urma mea auzeam injuraturi in romano-italiana, dar nu le-am mai dat atentie si am plecat.
Pe drum m-am gandit ca totusi am exagerat, dar cand m-am gandit acasa "la rece" am tras concluzia ca am fost totusi baiat finut...

Voi ce ziceti? Am exagerat? Meritau mai mult?

Vi s-a intamplat ceva asemanator?

(poate am supraestimat mica intamplare socotind ca merita un topic, insa...acesta poate fi sters oricand de catre moderatori)

SHOGUN-A8 08-08-07 18:01

Re: Figuri de euro-romani...
 
Eu zic ca ai facut bine ce ai facut...
Probabil cei care pleaca in italia si se intorc aici la satele lor cu oameni saraci uimiti de masinile lor tari inchiriate...si de faptul ca cheltuie in mai putin de un an banii stransi in 5 ani se cred smecheri..
Innebunesc cand ii aud pe unii...cu un glas plin de smecherie..."am un pont...un contract in italia"...cat pot sa sufere...
Adevarul e ca am vazut si muncitori umili care au venit de acolo....si se purtau normal...fara impresii...
In rest..cred ca 95% din cei care se intorc din alte tari isi inchipuie ca ei sunt cu mult diferiti de restul lumii..

PYT 08-08-07 21:36

Re: Figuri de euro-romani...
 
Quote:

Originally Posted by quick_5hifter (Post 1036528)
"Vai, dar in Italia nimeni n-ar face asa ceva! Romanii sunteti cu totii niste porci!"

la faza asta, prima mea reactie a fost (si jur k i-as fi dat frau liber fara sa judec nici macar o secunda): "tu nu te uiti la tine, vaca infatuata?!"

asta apropo de vorba aia, hotul striga 'hotii' :|
de faptul k a uitat de unde a plecat si acum se crede superioara nici nu mai zic. se pare k totusi manierele de taranca cu 4 clase nu si le-a uitat...

Khalis 08-08-07 21:46

Re: Figuri de euro-romani...
 
@quick_5hifter: ... :lol: .... sa mor de ras nu alta..... ai facut exact ce trebuia... de exagerat... nici vorba... pur shi simplu le-ai platit cu aceeashi moneda.... o meritau....

Ace Axel 08-08-07 23:15

Re: Figuri de euro-romani...
 
eu zic k trebuia si mai mult ... poate sa ii versi scrumiera in cap ... nust...

raul_rebelul2005 09-08-07 11:02

Re: Figuri de euro-romani...
 
trebuia sa-i dai o palma la aia care ti-a pus scrumiera pe masa sa-si revina din atatea fumuri de italianca proasta si sa stie ca se afla in romania,pastele masii de treaba......ca uita de unde au pornit si vin acasa din strainatate si fac figuri cu noi dar uita ca si ea tot romanca ii,numa ca proasta.....

shantzu 09-08-07 11:15

Re: Figuri de euro-romani...
 
pe langa ce ai facut cred ca ar mai fii trebuit sa fie la alta masa vecina vreo 2-3 baietii pusi pe panarama care sa inceapa sa rada bine de tot,cu o pofta nemernica, dupa ce le-ai pus tava pe masa :lol:

CRyS` 09-08-07 12:19

Re: Figuri de euro-romani...
 
Bine ai facut! Ar fi trebuit sa ii mai zici ca a uitat ca a plecat de la tzatza vacii de la masa de acasa si ca a uitat ca manca paine cu ceapa si mamaliga la cina!!!

Snytz 09-08-07 17:22

Re: Figuri de euro-romani...
 
"Zarind ce departe pot s-o poarte cracii,
Dintr-o data uita ca e de la coada vacii "
Zale - Vaca Morgana (conceputa special pt astfel de pers)

Eu zic ca ai fost finut !

alexalfa 09-08-07 19:37

Re: Figuri de euro-romani...
 
Salut ! Si strofa a-II-a : Ce-ai cautat acolo Leano
Sa speli vase la Milano ?

Am vrut sa vad viata-n gri
Prin parbriz de Ford Capri !

AdiNX 09-08-07 21:58

Re: Figuri de euro-romani...
 
bine le-ai facut.. ca bine zicea cineva, "vaca cu cabina ce esti!"
fumuri de proasta careia nu ii pasa cat de repede cheltuie banii altuia, ca sigur nu erau ai ei ;)

CJ-01-WOB 10-08-07 19:05

Re: Figuri de euro-romani...
 
Pacat ca tot cineva din personalul MC a curatat masa aia intrebandu-se '' ce tzaran a rasturnat scrumiera pe masa ? ''

TheFasterMan 10-08-07 20:35

Re: Figuri de euro-romani...
 
Quote:

Originally Posted by quick_5hifter (Post 1036528)
Intamplare fara poze/film, nu chiar amuzanta (dar n-am stiut unde sa postez).

Dupa cum bine stiti, sunt foarte multi romani care pleaca in strainatate, la munca preponderent, si multi dintre ei se intorc cu fite in cap, crezandu-se deja italieni (daca au muncit 2-3 luni in Italia) - de exemplu...adica altereaza cuvintele romanesti sau le alterneaza cu cele italiene in speranta ca lumea ii va invidia, ca vor parea mai interesanti sau ce-o fi in mintea lor...

Personal am intalnit multi asemenea indivizi si comportamentul lor grandoman ma lasa rece...ca un contraexemplu, am vazut un reportaj la televizor despre un medic roman care profeseaza in Italia (daca nu ma insel) de aprox. 15 ani, iar in interviu el vorbea perfect limba romana, poate cu o mica urma de accent....si asta dupa 15 ani de locuit in Italia....

Sa trec la subiect: astazi am facut cateva drumuri prin oras in scopul de a-mi rezolva cateva probleme administrative, iar dupa ce le-am rezolvat mi s-a facut foame si am mers pana in centru, la complexul comercial Tomis din Constanta, la un McDonald's unde am comandat un meniu, m-am asezat la o masa libera si mi-am vazut de treaba. (Complexul are ultimul etaj necompartimentat, cu mai multe fast-food-uri, cu mese relativ comune, de fumatori).
La o masa vecina, 2 tipe din categoria celor de mai sus (romano-italience), dintre care una vorbea la telefon cu "ciao", "ragazza", "bambina" si multe fragmente de fraza stalcite si amestecate...cealalta fuma. La un moment dat, cea care fuma se intoarce si pune scrumiera plina de chistoace si gunoaie la mine pe masa...o deranja mirosul probabil...dupa care au inceput sa rada amandoua si sa-si dea coate.
Eu am facut ochii mari si am tacut pe moment (am ramas masca, ce mai...), in schimb am mutat scrumiera in alt colt al mesei sa nu ma deranjeze...mi-am terminat meniul, iar intre timp ma gandeam cum sa fac sa-i dau peste nas...din mai multe variante, am ales-o pe urmatoarea:
Am strans toate hartiile care au rezultat de la meniul meu (punga cartofi, cutie sandwich, cutie bautura, servetele uzate) le-am pus in tava, am luat tava intr-o mana si scrumiera in alta mana, m-am dus la ele la masa si le-am pus pe masa lor, impingandu-le putin tavile. Apoi le-am zis "multumesc pentru scrumiera!" (desi nu o folosisem) si am dat sa plec. Cealalta, care vorbise la telefon, mi-a zis "Vai, dar in Italia nimeni n-ar face asa ceva! Romanii sunteti cu totii niste porci!" si atunci m-am enervat si le-am varsat continutul scrumierei pe masa, fara sa le dau totusi chistoace in tavi + mancare. In urma mea auzeam injuraturi in romano-italiana, dar nu le-am mai dat atentie si am plecat.
Pe drum m-am gandit ca totusi am exagerat, dar cand m-am gandit acasa "la rece" am tras concluzia ca am fost totusi baiat finut...

Voi ce ziceti? Am exagerat? Meritau mai mult?

Vi s-a intamplat ceva asemanator?

(poate am supraestimat mica intamplare socotind ca merita un topic, insa...acesta poate fi sters oricand de catre moderatori)

ai facut foarte bine...nu ai exagerat deloc....totusi sa vezi ce e pe aici pe mine prin Onesti...nu ai loc de ei...fitze....sa vezi cand coboara din masina lor inchiriata...cu lanturi pe la gat...tin cheile de la masina la vedere...sa vada lumea ca are masina....de fapt...ei au doar 4 clase si atat...eu va sfatuiesc sa ii luati tare si sa nu ii lasati sa comenteze

69WRX 10-08-07 22:01

Re: Figuri de euro-romani...
 
trebuiau injurate bine....si trebuia sa le zici de bashinile care le au in cap so lase mai moale ca in italia nu a facut altceva decat sa suga p**a...cel putin asa as fii facut...am intalnit genuri d-astea de oameni si la toti le-am cam dat peste nas...bineinteles cu cine mi-am permis ca nici nesimtit nu sunt..dar in cazut tau...trebuia sa fii nesimtit peste fire si sa le umpli frigiderul :))....repet, eu asa as fii facut :twisted: :twisted: :twisted:

quick_5hifter 11-08-07 00:43

Re: Figuri de euro-romani...
 
Da, puteam sa fac mai mult deranj, insa...nu voiam sa fac nici show acolo.

@CJ-01-WOB: treaba lor ce s-au gandit cei de la MC, oricum face parte din munca lor, insa e clar ca nu si-au facut munca din moment ce scrumiera era plina...sigur nu fumasera "stilatele" alea 2-3 pachete cat timp au stat acolo, alea erau chistoace adunate in decurs de 3-4 ore...stai linistit ca masa se putea curata in cateva secunde, era din inox (fara fata de masa)
Aceeasi satisfactie as fi avut-o chiar daca lasam doar 1 chistoc pe masa lor :D
Nu tineam neaparat sa le injur, dar nici asa nu mi-ar fi parut rau...o cam meritau. Mai ales ca ele au injurat si mai aveau si tupeul sa ma numeasca PE MINE porc (cum bine-a zis cineva mai sus, hotul striga <HOTII>"hotii" )


All times are GMT +2. The time now is 19:35.

- Copyright 2026 4Tuning